Medicalgorithmics: debiut na NewConnect

0
917

Spółka telemedyczna Medicalgorithmics S.A. zadebiutowała 9 listopada 2011 na rynku NewConnect. Akcje spółki spady na otwarciu o 23 procent, do 20 zł.

Do obrotu na NewConnect trafiło 1 747 200 akcji serii A, 508 200 akcji serii B oraz 236 926 akcji serii C. Spółka z oferty prywatnej akcji serii C pozyskała ponad 6,16 mln zł. Środki uzyskane z tego źródła spółka przeznaczy na dalszy rozwój działalności.

Medicalgorithmics powstała w 2005 roku jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w celu komercjalizacji polskiej myśli technicznej. Została założona przez dwóch naukowców-przedsiębiorców. Do końca roku 2009 głównym obszarem działalności spółki były badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych. Działalność finansowana była ze środków inwestorów prywatnych (fundusze zalążkowe) oraz ze środków publicznych – m.in. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (SPO WKP), programu Innowator Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i środków finansowanych na naukę (Inicjatywa Technologiczna I i IniTech).

Medicalgorithmics jest producentem systemu PocketECG, służącego do zdalnego monitorowania pracy serca. Spółka blisko współpracuje z ośrodkami diagnostyki i nadzoru kardiologicznego, które na bazie systemu PocketECG świadczą usługi diagnostyki kardiologicznej. Począwszy od drugiego kwartału 2010 r. najszybciej rosnącym źródłem przychodów spółki jest sprzedaż wyrobów medycznych wraz z zapewnieniem wsparcia informatycznego i obsługi technicznej w USA. W III kwartale br. spółka podpisała umowę o współpracy z amerykańsko-hinduską firmą medyczną, i tym samym rozpoczęła ekspansję na rynki Azji Południowo-Wschodniej (m.in. Indii, Singapuru, Tajlandii, Malezji). W 2010 roku spółka uzyskała 4,79 mln zł przychodów i 1,75 mln zł zysku netto.