Medicover kupuje Neomedic od Innova Capital

0
1554

Innova Capital, fundusz kapitałowy w Europie Środkowej i Wschodniej, zawarła z Medicover umowę w sprawie sprzedaży udziałów w Neomedic, grupie szpitali specjalizujących się w neonatologii i położnictwie prowadzących działalność w południowej Polsce. Wartość transakcji wynosi 70 mln euro.

Transakcja zostanie zrealizowana pod warunkiem uzyskania zgody organów antymonopolowych. Jej zamknięcie jest spodziewane w II kwartale 2019 roku.

Innova Capital zainwestowała w Neomedic w październiku 2012 roku, kiedy to przejęła prawie 70 procent udziałów spółki. Była to kolejna transakcja typu sukcesja założycieli zrealizowana przez fundusz Innova w ostatnich latach. Zgodnie ze swoją polityką inwestycyjną Innova kontynuuje współpracę z założycielami Neomedic, koncentrując się na wspólnym budowaniu wartości spółki.

W roku 2018 Grupa Neomedic wykazała przychody w wysokości około 28 mln euro. Wartość transakcji wskazuje na wysoki wzrost stanowiący wielokrotność jednocyfrowego wskaźnika EBITDA.

– Kierownictwo Neomedic z wielkim zadowoleniem przyjęło fakt, że Medicover Group zostanie nowym właścicielem spółki. Medicover jest obecny w Polsce od wielu lat. Doceniamy doświadczenie, jakie reprezentuje ta firma w sektorze opieki zdrowotnej, zwłaszcza w charakterze podmiotu prowadzącego największy prywatny szpital w Polsce, zlokalizowany na warszawskim Wilanowie. Dostrzegamy wiele korzyści płynących z wymiany wiedzy fachowej i wspólnej pracy nad dalszym rozwojem praktyki ginekologicznej i położniczej. Spodziewamy się kontynuować naszą misję rozwoju spółki dzięki wsparciu Innova. Będziemy wciąż koncentrować się na wzbogacaniu naszej oferty w Krakowie oraz w regionie Małopolski. Rozważamy także rozwój specjalistycznej praktyki zdrowotnej w innych lokalizacjach – powiedział prezes zarządu Neomedic, Tomasz Wiśniewski.

– Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że po sześciu latach intensywnego rozwoju spółki oraz dywersyfikowania jej działalność, Neomedic stanie się częścią o wiele większej struktury, czyli Medicover Group. Umożliwi to kontynuację wzrostu i rozwoju szpitali. Kierownictwo Neomedic oraz wszyscy pracownicy wykonali w ciągu ostatnich kilku lat kawał dobrej roboty, dzięki której Grupa zdobyła pozycję lidera zarówno pod względem asortymentu jak i jakości świadczonych usług specjalistycznych. Naszym zdaniem odbywa się to z wielką korzyścią dla pacjentów w tym regionie oraz nowego właściciela Neomedic w nadchodzących latach –powiedział Leszek Muzyczyszyn, senior partner w Innova.

Neomedic prowadzi dwa duże szpitale w Krakowie i w Nowym Sączu, a także jeden mniejszy prywatny szpital w Krakowie oraz przychodnie i ośrodki podstawowej opieki medycznej. W roku 2018, w szpitalach prowadzonych przez Neomedic przyszło na świat 7.600 dzieci.

Czytaj także: Szpital Medicover pierwszy w Polsce wdraża podpis biometryczny dla pacjentów>>>

Ośrodki świadczą specjalistyczną opiekę szpitalną w zakresie neonatologii, położnictwa, ginekologii, a także w innych obszarach specjalistycznych. Główny, należący do Grupy, szpital w Krakowie jest jednym z trzech w tej części Polski, jaki zakwalifikowany został do „poziomu 3”, co oznacza, że należy do najbardziej zaawansowanych pod względem medycznym ośrodków, oferujących specjalistyczne usługi w zakresie ochrony zdrowia na najwyższym poziomie w zakresie swojej specjalizacji, leczących najbardziej skomplikowane przypadki. Terytorium, na którym spółka Neomedic prowadzi działalność, należy do intensywnie rozwijających się obszarów przemysłowo-usługowych Polski, w którym wysokie wskaźniki wzrostu wspierają gospodarkę krajową.

Grupa Medicover, która została utworzona w 1995 roku, należy do wiodących międzynarodowych spółek świadczących usługi w zakresie opieki zdrowotnej i usług diagnostycznych. Medicover prowadzi działalność w wielu przychodniach, szpitalach, ośrodkach specjalistycznych oraz laboratoriach. Do największych rynków Medicover należą Polska i Niemcy. W roku 2017 wartość przychodów Grupy Medicover, zatrudniającej 15.900 pracowników, wyniosła około 580 mln euro.