Medicover stworzył bazę wiedzy o nowotworach
Edukacja jest jednym z kluczowych filarów profilaktyki zdrowotnej i odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom nowotworowym – mówi Beata Wojciechowska, kierownik zespołu profilaktyki i promocji zdrowia w Medicover, współautorka bazy wiedzy o nowotworach, która powstała w ramach autorskiego programu Profilaktyka i Opieka Onkologiczna Medicover. Każdego miesiąca portal internetowy medicover.pl/nowotwory odwiedza około 50 tysięcy osób.
Profilaktyka zdrowotna pozwala na wczesne wykrycie choroby, uzyskanie wiedzy o stanie zdrowie pacjenta oraz szybsze rozpoczęcie leczenia. Niestety, jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia1, w Polsce np. na badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy zgłasza się ok. 11,6 proc. kobiet, podczas gdy w Szwecji jest to nawet 90 proc., a w Wielkiej Brytanii prawie 80 proc.2. Według danych OECD3 Polska należy także do krajów z jednym z najwyższych w Unii Europejskiej wskaźnikiem zgonów z powodu nowotworów. Nasz kraj „wyprzedza” tylko: Łotwę, Słowenię, Słowację, Chorwację i Węgry.
Warunkiem skuteczności programów profilaktycznych jest właściwa edukacja społeczeństwa, która obok regularnej aktywności fizycznej, zdrowej i zbilansowanej diety, unikania używek etc., składa się na holistyczny model opieki nad zdrowiem, do czego swoich pacjentów od lat zachęca Medicover.
Właśnie z tą myślą firma stworzyła internetową encyklopedię wiedzy o nowotworach: www.medicover.pl/nowotwory. Portal powstał jako element autorskiego Programu Profilaktyki i Opieki Onkologicznej Medicover, który wystartował na początku tego roku.
Kompendium opracowane merytorycznie przez zespół medyczny Medicover stanowi rzetelne źródło informacji o nowotworach, ich profilaktyce, diagnostyce i leczeniu. Tym, co je wyróżnia jest sposób przedstawienia informacji. Twórcom zależało, by nie była to kolejna baza wiedzy dla lekarzy specjalistów, dlatego zamiast skomplikowanego żargonu medycznego, postawili na prosty język, który będzie zrozumiały dla wszystkich, bez wyjątku.
Od startu programu liczba odwiedzających stronę Medicover stale rośnie. Średnio miesięcznie jest to 50 tysięcy odsłon, co oznacza, że od uruchomienia serwisu z portalu skorzystało już ponad 300 tysięcy osób. Ta niezbędna i ekspercka wiedza jest dostępna na 1 kliknięcie!
– Ta niezbędna i ekspercka wiedza jest dostępna na 1 kliknięcie! Nawet 70-90% nowotworów determinowanych jest przez zewnętrzne czynniki środowiskowe, na które mamy realny wpływ. Regularne badania, zdrowy styl życia i świadomość czynników ryzyka mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę groźną chorobę. Dla przykładu, regularne wykonywanie cytologii pozwala na wykrycie nowotworów szyjki macicy we wczesnym stadium rozwoju choroby, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Unikanie palenia papierosów, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna czy ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne to proste, ale skuteczne sposoby na obniżenie ryzyka wielu rodzajów nowotworów. Pamiętajmy, że profilaktyka to nie tylko ochrona przed nowotworami, ale także inwestycja w długie życie w zdrowiu – przypomina Beata Wojciechowska, Kierownik Zespołu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Medicover.
Program Profilaktyka i Opieka Onkologiczna Medicover został zainicjowany z początkiem lutego 2023 r. Do udziału w nim wytypowano ponad 2700 pacjentów, z czego ponad 450 osób zakwalifikowano.
W ciągu 6 miesięcy aż u 30% uczestników programu, u których podejrzewano nowotwór, potwierdzono jego rozpoznanie, a następnie zaproponowano szybką ścieżkę leczenia.
Więcej o programie na stronie www.medicover.pl/nowotwory.
Źródła: