Medycyna pracy i edukacja pacjentów – kluczowe w profilaktyce

Autor: Magdalena Okoniewska
13 czerwca 2020

Pandemia koronawirusa spowodowała wzrost zainteresowania zdrowiem, ale także pokazała, jaka rolę mogą pełnić pracodawcy w zakresie działań profilaktycznych oraz jak ważna jest edukacja pacjentów i uczenie ich odpowiedzialności za własne zdrowie – tak wynika z dyskusji, która odbyła się 9 czerwca 2020 podczas panelu „Po pierwsze profilaktyka” w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Na wzrost zainteresowania zagadnieniami zdrowotnymi zwróciła uwagę Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej.

– Z naszych ostatnich doświadczeń wynika, że wzrost zainteresowania tymi zagadnieniami wynikał z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Jednak pomimo że pacjenci zaczęli się bardziej interesować zdrowiem, jednocześnie obawiali się o swoje bezpieczeństwo podczas wizyty w gabinecie. Zaobserwowaliśmy więc ciekawe zjawisko, że z jednej strony jest chęć szukania informacji o zdrowiu, o tym, co robić, aby dbać o swoje zdrowie, aby uniknąć zakażenia, ale jednocześnie pacjenci nie są otwarci na to, aby skonfrontować się z tą  wiedzą w gabinecie medycznym. Zauważyliśmy też, że nie sama wizyta stacjonarna była istotna, ale rozmowa z lekarzem lub innym przedstawicielem personelu medycznego, na przykład za pomocą porad telemedycznych- mówiła prezes Rulkiewicz.

Pracodawcy zainteresowani zdrowiem pracowników

Było to szczególnie widoczne w początkowym okresie pandemii, kiedy pacjenci często korzystali z infolinii uruchomionej przez Lux Med i, pytali, jak się zachowywać, jak dbać o higienę, jak unikać zakażenia, jak dezynfekować przedmioty itd. Na niespotykaną wcześniej skalę wzrosła też liczba rozmów z konsultantami, psychologami i psychiatrami na temat problemów związanych ze zdrowiem psychicznym.

Drugi aspekt zainteresowania zdrowiem, który podkreśliła prezes Rulkiewicz, dotyczy pracodawców i pracowników w aspekcie powrotu do pracy w trybie stacjonarnym.

– Z naszych obserwacji wynika, że ma to związek nie tylko z epidemią, ale jest częścią szerszego zjawiska, czyli zapotrzebowania na akcje profilaktyczne w miejscach pracy – mówiła – Zaczynamy konsultować zmiany w zakresie medycyny pracy, w kierunku profilaktyki, aby wykorzystywać tę dziedzinę właśnie w ten sposób. Pomoże to pracodawcy w utrzymaniu pracowników jak najdłużej w zdrowiu – dodała.

Grupa Lux Med prowadzi wiele konsultacji z pracodawcami, powstały w tym celu specjalne podręczniki, zawierające informacje, jak przygotować stanowiska pracy w czasie pandemii, codziennie odbywa się po kilkanaście webinariów na ten temat.

– Pracodawcy pytają- jak wrócić bezpiecznie do pracy, chcą, abyśmy edukowali pracowników i tworzyli także dla nich wskazówki – mówiła Anna Rulkiewicz.

Poza zagadnieniami związanymi z pandemią cały czas zainteresowaniem pracodawców cieszą się programy profilaktyczne, z uwagi na ograniczenie absencji chorobowej. Istotny staje się dział dotyczący zdrowia psychicznego.

– Mam nadzieję, że medycyna pracy zostanie wykorzystana także do profilaktyki chorób zakaźnych, gdyż był to obszar dotychczas nie doceniany przez wiele lat – dodała Anna Rulkiewicz.

Wzrost zainteresowania zdrowiem przez pacjentów potwierdziła także Agnieszka Stępień, prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, która zauważyła, że wiele osób szuka sposobów, jak sobie pomóc w warunkach domowych, w tym opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy zgłaszali problemy z opieką nad takimi osobami.

Programy i narzędzia dla pacjentów

Agnieszka Stępień zgłosiła także postulat w sprawie programu – Ruch jest profilaktyką, wspomniała o konieczności stworzenia systemu telerehabilitacji, które są możliwe od kwietnia tego roku oraz o konieczności przyjrzenia się wycenom świadczeń w tym zakresie oferowanym przez NFZ. Mówiła też o programach przesiewowych, które powinny być prowadzone u niemowląt, oraz o konieczności stworzenia stron internetowych dla pacjentów po udarze.

– Cieszę się, że profilaktyka pojawiła się na pierwszym planie, chociaż szkoda, że spowodowała to epidemia. Utrzymanie pozycji lidera w systemie ochrony zdrowia przez profilaktykę jest bardzo ważne – mówiła senator Beata Małecka-Libera, która stwierdziła, że mimo iż od kilku lat obowiązuje ustawa o zdrowiu publicznym nie wypracowane zostały metody współpracy międzyresortowej oraz między Ministerstwem Zdrowia a samorządami.

Wspomniała o niepokojących czynnikach takich jak skracanie długości życia, otyłość wśród dzieci, nadmierne spożycie alkoholu itd.

– Po pięciu latach Narodowy Program Zdrowia Publicznego rozczarował mnie – dodała.

Rolę edukacji pacjentów podkreśliła także prezes Anna Rulkiewicz, która wspomniała o konieczności wyposażenia ich w takie narzędzia, aby pewne decyzje dotyczące zdrowia mogli podejmować sami.

Czytaj także: Odmrażanie systemu ochrony zdrowia – bezpiecznie i z procedurami>>>

– Trzeba się zastanowić, jak na poziomie populacyjnym popularyzować dobre jakościowo treści edukacyjne, jakie stosować narzędzia wspierające podejmowanie decyzji przez pacjentów, jakie aplikacje, jak pacjentów nauczyć, wzmocnić i wspierać. Wtedy pacjenci, mając świadomość, że na nich ciąży odpowiedzialność za zdrowie, zaczną się sami edukować –  dodała.

Grzegorz Juszczyk, dyrektor PZH, przyznał że wiele zagadnień w zakresie zdrowia publicznego wymaga jeszcze umocnienia i przypomniał, że średnie roczne wydatki na zdrowie publiczne wynoszą od 3,5 do 4 mld zł i że wiele działań w tym zakresie prowadzą także samorządy. Wspomniał o planach wprowadzenia do szkół lekcji na temat zdrowego trybu życia i odżywiania.

Inspekcja sanitarna instytucją zdrowia publicznego

– Chcielibyśmy być postrzegani nie jako instytucja represyjna, ale jako urząd zdrowia publicznego, jako instytucja edukacyjna i naukowa, która ma coraz lepsze narzędzia – mówił Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, który podsumował ostatnie kilka miesięcy działalności inspekcji sanitarnej, która z anachronicznej i okrojonej kadrowo zaczyna zmieniać się w nowoczesną, sterowalną instytucję.

– Udało się to uzyskać dzięki tytanicznej pracy. Nasza wydajność wzrosła o kilkaset procent, placówki zostały podłączone do infolinii, w przypadku ostatniej stacji sanitarnej na Śląsku odbyło się to 8 czerwca 2020. Zaistnieliśmy także w mediach społecznościowych, mamy tam bardzo duży zasięg i staliśmy się poszukiwanym źródłem informacji – mówił Pinkas.

O wykorzystaniu fachowości inspekcji sanitarnej mówił też Jerzy Gryglewicz, który zasugerował powołanie instytucji inspektora zdrowia publicznego i połączenie PZH i GIS, w wyniku którego powstałaby instytucja z zapleczem zarówno badawczym jak i edukacyjnym, która koordynowałaby działania w zakresie zdrowia publicznego. Do tego celu mogłaby także być wykorzystywana medycyna pracy.

– Wiele zadań z zakresu zdrowia publicznego jest rozproszonych, programy polityki zdrowotnej nakładają się, na przykład samorządy i resort zdrowia finansują ten sam program. GIS powinien koordynować te działania. A ponieważ COVID-19 wymusił współpracę inspekcji sanitarnej z placówkami medycznymi, być może powinna ona odgrywać ważna rolę także w zakresie identyfikacji zdarzeń niepożądanych w szpitalach – sugerował Gryglewicz. – Dobrze byłoby ten wzrost profesjonalizmu inspekcji, wymuszony przez pandemię, ale potrzebny,  wykorzystać na przyszłość, w szerszym zakresie i wzmocnić kompetencje tej instytucji.

W panelu wzięli udział: Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego, Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor, Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia – Państwowego Zakładu Higieny, Beata Małecka-Libera, senator RP, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia, Jarosław Pinkas , główny Inspektor Sanitarny, Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej, Maciej Stanek, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Agnieszka Stępień, prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska.

Panel dyskusyjny – „Po pierwsze profilaktyka” był częścią Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który w tym roku odbywa się online i trwa od 14 maja do 14 lipca 2020.

Kongres organizuje Grupa PTWP.

Inne artykuły

Centrum Rehabilitacji Damiana zmienia siedzibę

Autor: Magdalena Okoniewska
Dodano: 18.08.2022

Centrum Rehabilitacji Damiana działające w warszawskiej dzielnicy Mokotów ma nowy adres. Od 22 sierpnia 2022 przy ulicy Postępu 17a do dyspozycji pacjentów będzie prawie 800 m kw. powierzchni przeznaczonej na zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapię.

Nowa placówka mieści się na parterze biurowca Adgar Plaza A, w otoczeniu rozwiniętej infrastruktury biznesowej w dobrze skomunikowanej części miasta. Centrum Rehabilitacji Damiana mieściło się dotąd przy ulicy Cybernetyki.

Centrum Rehabilitacji przy ulicy Postępu 17a oferuje rehabilitację pourazową, ortopedyczną i neurologiczną, jak również zabiegi mające na celu poprawę postawy ciała i usprawnienie wykonywania codziennych czynności. Usługi medyczne są kierowane między innymi do osób po kontuzjach 
i urazach oraz cierpiących na choroby narządu ruchu, ale także do osób aktywnych i uprawiających sport, które potrzebują zabiegów wzmacniających.

W placówce dostępna jest też rehabilitacja dla dzieci – m.in. kinezyterapia dziecięca i rehabilitacja dziecięca neurologiczna metodą NDT Bobath. Specjaliści wykonują także zabiegi laserowe, fonofrezy, jonofrezy, fali uderzeniowej, krioterapii, ultradźwięków, kinesiotapingu. Na miejscu można wykonać również USG ortopedyczne oraz zamówić różne rodzaje masażu leczniczego.

– Cieszymy się, że Centrum Medyczne Damiana wzmacnia pozabiurowe funkcje naszego budynku, dołączając do obecnych w kompleksie Adgar Plaza siłowni, kawiarni czy studia jogi. Chcemy, aby nasze budynki tętniły życiem, a zapewnienie dostępności do szerokiego wachlarza usług dodatkowych ułatwia nam realizację tego celu. To wpisuje się w szerszą koncepcję mixed-use nowoczesnych obiektów biurowych, w których poza miejscami pracy biurowej tworzy się przestrzeń do rozrywki, opieki nad dziećmi, oferty punktów usługowych, placówek medycznych i medycyny estetycznej, a nawet urzędów publicznych. Liczymy, że obecność Centrum Rehabilitacji w Adgar Plaza otworzy nam również możliwości szerszej współpracy w zakresie promowania zdrowego stylu życia wśród naszych najemców, wokół którego podejmujemy corocznie wiele angażujących naszą społeczność inicjatyw – mówi Ewelina Nuszczyńska, Leasing and Flexible Workplaces Manager, Adgar Poland.

Nowa usługa – fizjoterapia uroginekologiczna

Nowością placówki działającej przy ulicy Postępu 17a będzie fizjoterapia uroginekologiczna. Ten rodzaj terapii, skoncentrowany na problemach w obrębie mięśni miednicy, wykorzystuje głównie nieinwazyjne i zindywidualizowane techniki pracy z pacjentką. Specjalista uroginekolog pomaga w takich przypadłościach jak nietrzymanie moczu, nawracające zapalenia dróg moczowych, obniżenie narządów miednicy, rozejście mięśnia prostego brzucha. W jego zakresie pracy jest też przygotowanie kobiety do porodu, terapia blizny po cesarskim cięciu, bolesne współżycie czy bolesne miesiączki. Usługa będzie dostępna od 1 września.

– Naszym celem strategicznym jest stałe identyfikowanie potrzeb pacjentów i zgodnie z tym modyfikowanie zakresu usług – mówi Marek Kubicki, członek zarządu Centrum Medycznego Damiana. – Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową formą terapii, stale się rozwijającą. Obserwujemy rosnące zainteresowanie kobiet tą metodą leczenia, uznaliśmy więc, że Centrum Rehabilitacji po przeprowadzce będzie idealnym miejscem na uruchomienie tej usługi.

Centrum Rehabilitacji będzie otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 7-20. Pracownicy recepcji obsługują pacjentów w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Pacjenci mogą również poprosić o specjalistów mówiących w tych językach lub skorzystać z pomocy tłumacza podczas wizyty. Placówka jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na poziomie -2 znajdują się wydzielone miejsca parkingowe dla pacjentów Centrum Rehabilitacji.

Centrum Medyczne Damiana prowadzi w Warszawie również bliźniaczą placówkę – Centrum Rehabilitacji przy ulicy Nowolipie 18.

USG z elastografią w Centrum Medycznym Damiana Kolejowa

Centrum Medyczne Damiana (CMD) istnieje od 1994 roku. Zapewnia pacjentom szeroki zakres opieki medycznej w ośmiu przychodniach działających w Warszawie oraz w szpitalu. Pracują w nich lekarze wszystkich specjalności, z wieloletnią praktyką kliniczną zdobytą w wiodących placówkach polskich i zagranicznych.

Centrum Medyczne Damiana oferuje kompleksowy zakres konsultacji lekarzy, badań diagnostycznych; obrazowych 
i laboratoryjnych, rehabilitację i profilaktykę zdrowotna. W Szpitalu Damiana wykonywane są operacje w zakresie chirurgii ogólnej, ortopedii, okulistyki, laryngologii i ginekologii.

Zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów gwarantowane są w oparciu o długoletnie doświadczenie lekarzy i najwyższe standardy w procesie leczenia. Wysoka jakość znalazła odzwierciedlenie 
w zdobytych przez CMD certyfikatach i nagrodach, takich jak: „Akredytacja Centrum Monitorowania Jakości”, Certyfikat ISO, „Szpital bez bólu”, „Bezpieczny Pacjent”, „Godło Quality International 2017” oraz „Miejsce przyjazne przyszłej Mamie”.

Centrum Medyczne Damiana należy do Grupy Medicover.

Przeczytaj teraz

Partnerstwo strategiczne Alab laboratoria z Helping Hand

Autor: Magdalena Okoniewska
Dodano: 18.08.2022

W sierpniu 2022 roku platforma wsparcia psychologicznego Helping Hand została rozbudowana o nową sekcję tematyczną MedExpert, współtworzoną przez Alab laboratoria – partnera strategicznego projektu. Eksperci z Alab laboratoria będą dzielić się z użytkownikami platformy wiedzą z zakresu diagnostyki laboratoryjnej zarówno poprzez artykuły jak i materiały wideo.

Współpraca z jednym z liderów w branży medycyny laboratoryjnej pozwala na wprowadzenie na platformie nowych edukacyjnych treści z obszaru profilaktyki zdrowia. Z Helping Hand można korzystać całodobowo i w pełni anonimowo.

– Ogromnie cieszę się ze współpracy z Alab laboratoria, bo właśnie dzięki temu partnerstwu możemy rozszerzyć naszą platformę o wysokiej jakości edukacyjne treści medyczne, skupiające się na zdrowiu fizycznym – a tym samym – zadbać o naszych użytkowników holistycznie. To zupełnie nowy rozdział w działalności Helping Hand i kolejny dowód na to, że jesteśmy organizacją dynamicznie rozwijającą się nie tylko pod kątem biznesowym, ale także w obszarze wartości dostarczanych użytkownikom platformy. Naszą działalność zaczęliśmy przecież od platformy pomagającej w rozwiązywaniu problemów związanych z uzależnieniami. Po pandemii rozszerzyliśmy ją o narzędzia wspierające we wszelkich trudnościach natury psychologicznej. W maju tego roku uruchomiliśmy strefę Mindfulness, a teraz – sekcję MedExpert. Nie mam wątpliwości, że stworzyliśmy rozwiązanie, które bazując na wiedzy naszych ekspertów i odpowiednio zaprojektowanej technologii, odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka i dba o jego dobre samopoczucie.  Nie zwalniamy jednak tempa. Każdego dnia pracujemy nad rozwojem naszego produktu, obecnie skupiając się przede wszystkim na warstwie technologicznej – powiedziała Aleksandra Tokarewicz, członkini zarządu Helping Hand.

Helping Hand to platforma online, zapewniająca holistyczne wsparcie psychologiczne, koncentrujące się zarówno na psychoedukacji, jak i na profilaktyce zdrowia. Z rozwiązań Helping Hand mogą korzystać firmy, które chcą swoim pracownikom zapewnić holistyczne wsparcie psychologiczne w formie benefitów pozapłacowych. Użytkownicy platformy mogą w pełni anonimowo, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu korzystać z ponad 300 materiałów edukacyjnych, stworzonych przez doświadczonych psychologów i licencjonowanych terapeutów.

-Zdecydowaliśmy się na wsparcie projektu MedExpert w ramach platformy Helping Hand, bo łączą nas podobne wartości i holistyczne podejście do zdrowia pacjenta. Jako firma, której pracownicy byli niezwykle zaangażowani i obciążeni w okresie pandemii, zrozumieliśmy jak ważne jest wsparcie psychologiczne. Jako pracodawca oferujemy naszym pracownikom możliwość skorzystania z platformy. I cieszy nas fakt, że będziemy także współtworzyć treści edukacyjne dla wszystkich użytkowników, które pokażą znaczenie badań laboratoryjnych dla zachowania zdrowia fizycznego. Świadomość profilaktyki – wykrycie choroby na wczesnym etapie, to istotny element „zadbania o siebie”, który promujemy informując o możliwościach diagnostyki laboratoryjnej – podkreśla Milena Moryson-Kowalska, rzeczniczka prasowa Alab laboratoria.

Więcej informacji o Helping Hand dostępnych jest na: www.hh24.pl lub na profilu Helping Hand na LinkedIn i Facebook.
24 sierpnia 2022 odbędzie się bezpłatna konferencja on-line, poświęcona sile kobiet i ich potrzebom pt. „Współczesna kobieta – liderka, partnerka, matka”, organizowana przez @Helping Hand.

Alab realizuje pilotaż badania molekularnego HPV-DNA

W wydarzeniu udział weźmie Agata Strukow – dyrektor marketingu medycznego w Alab laboratoria, która zwróci uwagę na profilaktykę zdrowia i opowie o diagnostyce hormonalnej, przekładającej się nie tylko na kondycje fizyczną kobiet, ale także ich samopoczucie.

Celem konferencji jest podniesienie rangi głosu kobiet w przestrzeni publicznej. Hasło #wspieramkobiety, jakie towarzyszy wydarzeniu, ma zwrócić uwagę na możliwości, jakie drzemią w kobietach, na siłę, jaka może je motywować do działań, czy na samoocenę, która jest kluczowa w odnajdywaniu własnych mocnych stron. W trakcie konferencji będą podejmowane takie tematy jak: macierzyństwo, seksualność, praca zawodowa. Konferencja odbędzie się w formule on-line. Link do logowania: Helping Hand Konferencja Współczesna Kobieta: Liderka, Partnerka, Matka (hh24.pl)

Alab laboratoria to jedna z największych ogólnopolskich sieci laboratoriów analiz medycznych. Rocznie wykonuje ponad 50 milionów testów medycznych w ramach szerokiego wyboru badań podstawowych, specjalistycznych i genetycznych. Firma przywiązuje dużą wagę do innowacji.

Grupa Alab istnieje od 2000 roku, posiada sieć ponad 550 Punktów Pobrań i ponad 90 laboratoriów, które oferują blisko 3500 rodzajów badań.

Przeczytaj teraz

Centrum Medyczne Mavit liderem w zakresie operacji zaćmy

Autor: Magdalena Okoniewska
Dodano: 18.08.2022

Narodowy Fundusz Zdrowia  opublikował dane podsumowujące wybrane wskaźniki osiągane przez poszczególne szpitale w zakresie leczenia chorób narządu wzroku w 2021 roku. Wynika z niego, że Centrum Medyczne MAvit jest liderem na skalę całej Polski w ilości wykonanych zabiegów operacji zaćmy w 2021 roku.

Podsumowanie to, prócz zabiegów zaćmy, dotyczyło również leczenia jaskry oraz operacji witrektomii.

W przypadku zaćmy porównanie obejmowało następujące parametry: liczbę operacji zaćmy przeprowadzonych w 2021 roku w danym szpitalu, udział tych świadczeń wykonanych w ramach hospitalizacji jednodniowej, odsetek hospitalizacji, po których kontynuowano opiekę w poradni przyszpitalnej oraz liczbę wszczepionych soczewek torycznych.

Centrum Medyczne Mavit w Warszawie z 4717 wykonanymi operacjami zaćmy w 2021 roku – w tym 148 operacjami wszczepienia soczewek torycznych, korygujących astygmatyzm – zdeklasowało inne ośrodki.

Nowoczesny system Verion™ w Centrum Medycznym Mavit

Na drugim miejscu znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z liczbą wykonanych zabiegów na poziomie 4 226.

Trzecie miejsce zajął Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM w Szczecinie, który w tym samym czasie wykonał 4 138 operacji zaćmy.

Bardzo istotną informacją jest również fakt, że 98,4 procent pacjentów po zabiegach usunięcia zaćmy w Centrum Medycznym Mavit kontynuowano opiekę w okulistycznej poradni przyszpitalnej tego ośrodka. Oznacza to, że pacjenci tej placówki w jednym miejscu, w którym doskonale znana jest ich historia leczenia, mają zapewnioną kompleksową opiekę okulistyczną zarówno przed operacją usunięcia zaćmy jak i w trakcie całej rekonwalescencji po zabiegu.

Raport dostępny jest na portalu prowadzonym przez NFZ Zdrowe Dane:

https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane

Przeczytaj teraz

Pracodawcy Medycyny Prywatnej parterem Forum Ekonomicznego

Autor: Magdalena Okoniewska
Dodano: 18.08.2022

Pracodawcy Medycyny Prywatnej będą partnerem XXXI Forum Ekonomicznego, które odbędzie się od 6 do 8 września 2022 roku w Karpaczu. W ramach wydarzenia odbędzie się ponad 300 debat, spodziewanych jest ponad 4 tysiące uczestników.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”. Jak co roku na uczestników czeka bogaty program merytoryczny. Do Karpacza na trzy dni zjadą się najważniejsze osoby w kraju oraz w regionie: liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki. Debaty relacjonowane są przez dziennikarzy z całej Europy.

Przez trzydzieści lat swojego istnienia Forum stało się platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii liderów, jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie. Na Forum od lat padają ważne deklaracje dotyczące polityki gospodarczej, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media oraz omawiane przez środowiska eksperckie.

W ramach Forum odbędą się wydarzenia tematyczne, dotyczące takich zagadnień jak między innymi biznes i zarządzanie, bezpieczeństwo, innowacje, energetyka, media i komunikacja, polityka międzynarodowa, nowa gospodarka i zrównoważony rozwój.

W tym roku odbędzie się Forum Regionów, Polonijne Forum Ekonomiczne, Salon Przemysłu Turystycznego (I edycja inauguracyjna), Europa Karpat oraz Forum Ochrony Zdrowia, w którym wezmą udział przedstawiciele Pracodawców Medycyny Prywatnej.

Od ponad 10 lat Forum Ochrony Zdrowia jest nieodłącznym elementem Forum Ekonomicznego umożliwiającym wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów na zarządzanie i finansowanie systemu ochrony zdrowia. Jest to przede wszystkim miejsce dyskusji o tematach zdrowotnych z uwzględnieniem aspektu ekonomicznego. Biorą w nich udział wszyscy interesariusze sektora zdrowotnego w Polsce i w Europie.

Dyskusje toczą się w następujących obszarach: finansowym, regulacyjnym i innowacyjnym. Forum Ochrony Zdrowia to jedna z najbardziej prestiżowych konferencji poświęconych ochronie zdrowia z udziałem wszystkich zainteresowanych tą problematyką: przedstawicieli administracji państwowej i środowisk pacjenckich, dyrektorów placówek medycznych, ekspertów, kadry zarządzającej sektorem farmaceutycznym.

Liczba uczestników FOZ w ostatnich latach zbliżała się do 500 osób. Wśród nich zawsze są liczni przedstawiciele ścisłego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia. Zwykle uczestniczy w nich również sam minister zdrowia. Dynamika rozwoju Forum Ochrony Zdrowia, zaangażowanie wielu partnerów instytucjonalnych i biznesowych oraz inspirowanie kolejnych tematów zarówno w środowiskach branżowych, jak i na łamach mediów dowiodły, że ochrona zdrowia to obszar, który należy do priorytetowych z przyczyn ekonomicznych i społecznych.

Organizatorem Forum Ekonomicznego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Więcej informacji na temat Forum dostępnych jest na stronie www.forum-ekonomiczne.pl

Przeczytaj teraz

Szpital Gajda-Med wyremontował oddziały

Autor: Magdalena Okoniewska
Dodano: 18.08.2022

10 sierpnia 2022 w Szpitalu Gajda-Med w Pułtusk odbyło się oficjalnie otwarcie nowo wyremontowanego oddziału rehabilitacji oraz czterech oddziałów szpitalnych. Ich powstanie było efektem największej inwestycji w tej placówce od roku 2009.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 20 mln zł, 18 mln zł pochodziło z budżetu szpitala, a część kosztów – z budżetu powiatu pułtuskiego.

Tak zwany blok B szpitala został wyremontowany i wyposażony w zaawansowany technologicznie sprzęt. W wyniku przeprowadzonych prac szpital wzbogacił się o 144 łóżka, tym samym dysponuje obecnie ponad 300 łóżkami i stał się jednym z największych szpitali powiatowych w Polsce.

W czerwcu 2022 w szpitalu w Pułtusku zostało otwarte nowo wyremontowane skrzydło przychodni.

Łącznie inwestycje ze środków własnych w Szpitalu Powiatowym Gajda – Med w Pułtusku przekraczają 40 mln zl. Szpital uzyskał pomoc w postaci sprzętu od Marszałka Sejmiku Województwa Mazowieckiego o wartości około 11 mln zł oraz Wojewody Mazowieckiego za około 1,7 mln zł.

Zdalne USG w szpitalu Gajda-Med

Szpital Gajda-Med prowadzi 9 oddziałów, poradnię podstawowej opieki zdrowotnej, poradnie specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne.

Grupa Gajda-Med w sumie prowadzi ponad 20 placówek, zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego.

Przeczytaj teraz

Uwagi Pracodawców Medycyny Prywatnej dotyczące pilotażu opieki kardiologicznej

Autor: Magdalena Okoniewska
Dodano: 10.08.2022

Pracodawcy Medycyny Prywatnej przekazali swoje uwagi dotyczące projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniodawcą w ramach sieci kardiologicznej.

Jest to projekt z 3 sierpnia 2008 roku.

Pilotaż opieki kardiologicznej w kolejnych województwach

Uwagi dotyczą między innymi kryterium różnicującego  ośrodek współpracujący I poziomu i II poziomu. Według Pracodawców Medycyny Prywatnej nie powinno nim być udzielanie świadczeń w ramach sieci szpitali, ponieważ jest to kryterium niezasadne. Udzielanie świadczeń w ramach sieci szpitali nie zależy bowiem od danej placówki, a od spełniania przez nią określonych kryteriów. Poza tym, zarówno szpitale działające w sieci jak i te nienależące do niej udzielają takich samych świadczeń.

Takim kryterium powinno być udzielanie świadczeń z zakresu kardiologii zabiegowej w pracowni hemodynamiki.

Według Pracodawców Medycyny Prywatnej kryterium kwalifikacji do ośrodka wspłlpracującego II poziomu powinno być obiektywne i niezależne od uznaniowości innych osób. Tymczasem projekt rozporządzenia mówi o wskazaniu ośrodka przez konsultanta wojewódzkiego.

Pismo Pracodawców Medycyny Prywatnej z uwagami dotyczącymi projektu rozporządzenia dostępne jest tutaj

Przeczytaj teraz
marmaris escort