MEP kupuje Alpha Medical

0
961


Fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners kupił 100 procent udziałów w spółkach Alpha medical, a.s. oraz Alpha medical Polska Sp. z o.o. Transakcja dotyczy całej grupy laboratoriów Alpha Medical, czyli aktywów w Czechach, na Słowacji i w Polsce. Sprzedającym była Penta Investments, środkowoeuropejska grupa inwestycyjna.

Grupa Alpha Medical jest rozwijającą się siecią laboratoryjną w Europie Środkowej i Wschodniej, wyspecjalizowaną w diagnostyce in-vitro. W wyniku strategii rozwoju opartej na akwizycjach, prowadzonej przez Grupę w ciągu ostatnich pięciu lat – nastąpił znaczący wzrost jej przychodów. W tym okresie Alpha Medical rozszerzyła też działalność w kolejnych dwóch krajach.
– Alpha Medical to firma o silnych fundamentach. Rozwijaliśmy ją od podstaw, zwiększając przychody z 2 mln euro w 2006 roku do 65 mln euro obecnie i po sześciu latach naszego zaangażowania jest to dojrzała inwestycja w portfolio Penta – powiedział Eduard Matak, partner w Penta Investments, odpowiedzialny za portfolio projektów z dziedziny ochrony zdrowia.

Grupa Alpha Medical zarządza siecią 57 laboratoriów medycznych na Słowacji, w Czechach i  Polsce Raportowane przychody Grupy za 2011 rok wyniosły 47,6 milionów euro, a prognozowane na rok 2012 – to 65 milionów euro. W ubiegłym roku Grupa Alpha Medical wykonała ponad 25 milionów  testów dla około 5 milionów pacjentów. Grupa oferuje kompleksową usługę diagnostyczną  (tzw. „one-stop-shop”), polegającą na wykonaniu wszystkich rodzajów zleconych badań.

Sieć składa się z dużych, w pełni wyposażonych centrów diagnostycznych, oraz  mniejszych placówek  wspomagających, które w pełni zaspokajają potrzeby lekarzy, przychodni czy szpitali. W celu zapewnienia najwyższej wydajności i efektywności kosztowej – cała sieć laboratoriów jest centralnie zarządzana, a procesy – ściśle monitorowane. Alpha Medical zatrudnia 900 osób.

Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 r., działająca w sektorach private equity i real estate. W obszarze private equity Penta zarządza funduszem typu evergreen – należącym do partnerów, jedynych udziałowców firmy. Oznacza to, że inwestycje finansowane są wyłącznie przez właścicieli funduszu, bez konieczności zbierania kapitału od inwestorów zewnętrznych.

Mid Europa Partners w sierpniu 2011 objął mniejszościowy pakiet udziałów w spółce Diagnostyka, prowadzącej sieć laboratoriów na terenie Polski. Pod koniec 2011 roku Diagnostyka kupiła 100 procent udziałów w spółce Dr n. med. Teresa Fryda Laboratorium Medyczne Sp. z o. o.

Mid Europa Partners jest właścicielem Grupy Lux Med, największej grupy medycznej w Polsce, która obsługuje ponad milion pacjentów oraz posiada 72 własne centra medyczne i 24 przyzakładowe. W ramach Grupy działa szpital w Warszawie a także Lux Med Diagnostyka, która obejmuje spółki: FADO Centrum Usług Medycznych, AVI Diagnostyka Obrazowa, Med-Sport oraz Teleradiologia.