Mid Europa: największa transakcja wyjścia z inwestycji roku 2012

0
916


Mid Europa Partners, największy fundusz typu private equity inwestujący w Europie Środkowej i Turcji, ogłosił 21 grudnia 2012 roku podpisanie umowy sprzedaży Lux Med sp. z o.o., LMG Forsakrings AB oraz Lux Med Diagnostyka sp. z o.o., lidera na polskim rynku prywatnych usług medycznych, na rzecz Bupa. Jest to największa transakcja wyjścia z inwestycji private equity w Polsce od sprzedaży Aster przez Mid Europa w 2010 roku i największą transakcją private equity w Polsce w 2012 roku.

Wycena spółki wynosi 400 milionów euro (1 625 milionów zł), co pozwoli inwestorom Lux Med zrealizować dwuipółkrotny zwrot z inwestycji. Zamknięcie transakcji planowane jest na pierwszą połowę 2013 roku.
– Lux Med był pierwszą inwestycją Mid Europa na rynku usług medycznych. Doświadczenie, które zebraliśmy tworząc Grupę Lux Med i współpracując z zarządem spółki było kluczowe dla późniejszego poszerzenia portfolio inwestycji medycznych Mid Europa w innych krajach Europy Środkowej i w Turcji. Pod silnym przywództwem Anny Rulkiewicz i jej zespołu, Lux Med poszerzył się o liczne nowe firmy i stał się niekwestionowanym liderem rynku prywatnych usług medycznych w Polsce, świadcząc usługi ponad milionowi pacjentów w zakresie opieki ambulatoryjnej, diagnostyki, opieki szpitalnej i długoterminowej. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że firma z tak świetną reputacją jak Bupa doceniła unikalną wartość strategiczną Lux Med i zdecydowała się wesprzeć zarząd w dalszym rozwoju Grupy – powiedział Matthew Strassberg, Partner Mid Europa odpowiedzialny za Lux Med i prowadzący wszystkie inwestycje Funduszu w sektorze medycznym.

Paweł Padusinski, Dyrektor w Warszawskim biurze Mid Europa, który wraz z Janem Krzewinskim od początku wspólnie nadzorował inwestycję w LUX MED oraz przeprowadził transakcję sprzedaży powiedział:
– Od 2007 roku., wspólnie z zarządem Lux Med zainwestowaliśmy i przeprowadziliśmy proces integracji ponad dziesięciu firm medycznych. Dokonaliśmy znaczących inwestycji w personel medyczny, obsługę klienta, nową platformę IT, nowe kliniki i otworzyliśmy szpital w Warszawie. Rebranding, który zakończyliśmy pod koniec tego roku, wieńczy pracę nad w pełni zintegrowanym liderem na rynku usług medycznych w Polsce.

– Udało nam się stworzyć niekwestionowanego lidera na polskim rynku usług medycznych w dużej mierze dzięki strategicznej wizji, konsekwencji, oraz finansowemu wsparciu Mid Europa. W imieniu całego zespołu Lux Med chciałabym podziękować Mid Europa za olbrzymi wkład w nasz sukces. Jednocześnie bardzo cieszymy się na współpracę z Bupa. Liczymy na to, że olbrzymie doświadczenie branżowe i strategiczny horyzont inwestycyjny Bupa wzmocnią Lux Med i przyczynią się do polepszenia jakości opieki medycznej w Polsce.

Po stronie Mid Europa transakcję przeprowadzili: Paweł Padusiński, Jan Krzewiński oraz Artur Sienczewski. Zespół Rothschild Healthcare pełni rolę wyłącznego doradcy finansowego Mid Europa. Doradcami Mid Euopa przy transakcji byli Linklaters i PwC.

Mid Europa Partners jest wiodącą instytucją typu private equity inwestującą w Europie Środkowej i Turcji. Działając z Londynu, Budapesztu, Stambułu i Warszawy, Mid Europa Partners doradza i zarządza funduszami dysponującymi kapitałem o wartości 3,2 mld euro. Zespół Mid Europa Partners inwestuje na rynkach Regionu od 1999 roku.