Mikołów: Szpital Św. Józefa inwestuje w nowe metody leczenia

0
1002


Szpital św. Józefa z Mikołowa, prowadzony przez Siostry Boremeuszki, inwestuje w nowe metody leczenia oraz sprzęt medyczny. Placówka rozpoczęła program minimalnie inwazyjnego leczenia raka piersi. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zestawu do detekcji węzła wartowniczego oraz systemu do mammotomicznej biopsji pod kontrolą USG.

Zakup sprzętu był współfinansowany przez Stowarzyszenie św. Józefa „Jesteśmy” w Mikołowie, szpital św. Józefa oraz Fundację Pracowniczą PRO-EKO.  Dzięki jego zastosowaniu wiele operowanych z powodu raka piersi kobiet może uniknąć niepotrzebnego wycięcia zdrowych tkanek. Szpital specjalizuje się również w rehabilitacji kobiet po mastektomii.

W roku 2012 szpital zainwestował również w nowoczesny sprzęt na blok operacyjny (sprzęt do artroskopii), w program do odczytu cyfrowego zapisu zdjęć RTG, w przyrządy stosowane w zabiegach na oddziale laryngologicznym, w video-gastroskop oraz analizator hematologiczny do laboratorium analitycznego. Pod koniec 2012 roku rozpoczęła się także  rozbudowa placówki.

Szpital, który powstał w XIX wieku, została ponownie przejęty przez zakon w 1999 roku. Prowadzi oddziały: chirurgii ogólnej, laryngologiczny, urazowo-ortopedyczny, internistyczny i chirurgii kręgosłupa. Na oddziale chirurgii wykonywane są także zabiegi w zakresie medycyny estetycznej. Szpital prowadzi poradnie specjalistyczne, między innymi geriatryczną, laboratorium analityczne oraz pracownię diagnostyki obrazowej. Kontrakt placówki z NFZ na rok 2013 ma wartość 13 795 392,80 zł i dotyczy leczenia szpitalnego oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Oprócz usług  finansowanych z Funduszu szpital oferuje również świadczenia komercyjne.