Minister Neumann: będzie rosła rola prywatnych operatorów na rynku medycznym

0
810

Według wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna rola prywatnych operatorów, i to różnych operatorów, działających w ochronie zdrowia będzie rosła. Prywatny rynek medyczny wyceniany jest na około 30  mld zł – powiedział minister podczas spotkania Kanapa Forbesa, zorganizowanego przez biznesowy miesięcznik.

– Podstawowa opieka zdrowotna została już praktycznie sprywatyzowana, w większości przypadków z dobrym skutkiem, chociaż wątpliwości budzi sposób finansowania za pomocą stawki kapitacyjnej – powiedział minister Neumann. – Również w sektorze usług ambulatoryjnej opieki specjalistycznej działa prywatny kapitał. W tym obszarze można więc spodziewać się fuzji i przejęć. Wyzwaniem jest natomiast rynek szpitalny, na którym pojawiają się próby realizacji partnerstwa publiczno-prywatnego, odbywa się też prywatyzacja placówek.

Według ministra Neumanna nieuregulowana jest kwestia prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, ale jeszcze jest za wcześnie, aby mówić o tym konkretnie.

Minister zapowiedział natomiast zmiany w działalności Narodowego Funduszu Zdrowia. Centrala NFZ zostanie zlikwidowana, a zamiast niej powstanie Urząd Nadzoru Ubezpieczeń, który zajmie się zarówno kontrolą działalności Funduszu jak i płatników prywatnych. Zmiany te mają wejść w życie w roku 2013. Później rozpoczną się prace nad Kartą Pacjenta, która pozwoli prześledzić całą historię leczenia danej osoby.

W panelu dyskusyjnym podczas Kanapy Forbesa wzięli udział oprócz wiceministra zdrowia także prezes NFZ Agnieszka Pachciarz, Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, która była partnerem przedsięwzięcia, oraz Paweł Dangel, prezes zarzdu TUIR Allianz Polska i Krzysztofa Sowada, wicedyrektor Instytut Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.