MRg FUS i leczenie ostrej zatorowości płucnej w plebiscycie Złoty Skalpel 2023
W 15. edycji plebiscytu Złoty Skalpel, wyróżniającym innowatorów zmieniających oblicze medycyny, wygrał prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, wyłączny operator technologii MRg FUS w Polsce, która jest wykorzystywana w Szpitalu Medicover. II miejsce należy do zespołów Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP w ECZ Otwock, I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Medicover za powołanie multidyscyplinarnego zespołu leczącego ostrą zatorowość płucną. Listę 10 laureatów zamyka współpracujący ze Szpitalem Medicover Paley European Institute prowadzący program leczenia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
W tym roku odbyła się 15. edycja plebiscytu Złoty Skalpel, wyróżniającego innowatorów zmieniających oblicze medycyny.
Takim innowatorem, zdobywcą I miejsca, jest prof dr. hab. n. med. Mirosław Ząbek, który jest twarzą technologii MRg FUS, wykorzystywanej m.in. w Szpitalu Medicover. Jak można przeczytać w uzasadnieniu Kapituły:
Prof. Ząbek jako pierwszy w Polsce wykonuje procedurę MRg-FUS, która pozwala na leczenie drżenia samoistnego i parkinsonowskiego. Zabieg polega na wykorzystaniu skoncentrowanej wiązki ultradźwięków, sterowanej za pomocą rezonansu magnetycznego, do zniszczenia struktur odpowiedzialnych za wywoływanie objawów obniżających jakość życia pacjenta.
W ramach tegorocznego Złotego Skalpela Kapituła plebiscytu wyróżniła profesora Ząbka również za jego działalność na polu prowadzenia terapii genowej mózgu w chorobie Huntingtona oraz w demencji.
Jako pierwszy w Europie przeprowadził operację terapii genowej mózgu w chorobie Huntingtona – ciężkiej, postępującej i śmiertelnej chorobie, polegającej na postępującej demencji i ruchach mimowolnych.
Ośrodek kierowany przez laureata został wybrany jako jedyny w Europie do terapii genowej demencji czołowo-skroniowej. Pierwsze dwie operacje odbędą się na przełomie listopada-grudnia i będą to pierwsze takie operacje na świecie.
II miejsce w plebiscycie należy do zespołów Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP w ECZ Otwock, I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Medicover za „Wdrożenie multidyscyplinarnego Zespołu Szybkiego Reagowania CELZAT w celu poprawy jakości diagnostyki i wyników leczenia ostrej zatorowości płucnej”. Liderem projektu jest prof. dr hab. med. Marcin Kurzyna z ECZ Otwock.
Poniżej uzasadnienie zdobycia zaszczytnego II miejsca:
Głównym celem działalności CELZAT jest zmniejszenie śmiertelności z powodu ostrej zatorowości płucnej. W toku pięciu lat działalności zespół CELZAT podjął leczenie ponad 230 pacjentów ze skomplikowanym lub powikłanym przebiegiem OZP. W centrum zainteresowania zespołu CELZAT pozostają pacjenci z OZP i współistniejącą chorobą nowotworową. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia śmiertelność wewnątrzszpitalna nie różni się pomiędzy pacjentami onkologicznymi i pacjentami z OZP bez choroby nowotworowej.
Listę Laureatów, zajmując X miejsce, zamyka Paley European Institute, który reprezentują dr n. med. Jarosław Michał Deszczyński i dr n. med. Tomasz Albrewczyński, z projektem „Pacjent 360 Stopni – Kompleksowa Opieka nad Dziećmi z Porażeniem Mózgowym”.
Tak o inicjatywie pisze Organizator plebiscytu:
Od trzech lat w specjaliści z Paley European Institute prowadzą program leczenia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Można śmiało stwierdzić, że na mapie Polski pojawił się ośrodek, który znacząco ułatwia rodzicom i pacjentom dostęp do kompleksowej opieki medycznej zgodnej z najnowszymi standardami światowymi w jednym miejscu.
Paley European Institute od 2021 r. bezpośrednio współpracuje z Szpitalem Medicover, wykonując tu wiele nowatorskich zabiegów dla małych pacjentów.
Po raz kolejny w prestiżowym plebiscycie Złoty Skalpel wyróżniani są wybitni eksperci, którzy pracują w strukturach Medicover lub z firmą współpracują. Gratulacje i ogromne wyrazy uznania za pracę na rzecz rozwoju medycyny i poprawy jakości ochrony zdrowia w Polsce.
W ubiegłym roku wśród laureatów znalazł się prof. dr hab. n. med. Przemysław Lubiatowski z kliniki Rehasport („Wirtualna rzeczywistość podczas innowacyjnych zabiegów ortopedycznych”).
Organizatorem plebiscytu Złoty Skalpel jest redakcja gazety i portalu „Pulsu Medycyny”.