Na to Polacy chorowali w sierpniu, czyli co przywieźliśmy z wakacji prócz pamiątek

Autor: Medycyna Prywatna
12 września 2024

W sierpniu do gabinetów lekarskich dorośli pacjenci najczęściej przychodzili z infekcjami wirusowymi, COVID-19 oraz zapaleniem płuc. Natomiast u dzieci najczęściej zdiagnozowano anginę, zapalenie płuc i COVID-19, wynika ze „Zdrowotnego Monitoringu Polaków” przygotowanego przez enel-med. We wrześniu, kiedy dzieci wracają do placówek przedszkolnych i szkolnych, a dorośli kończą sezon urlopowy, rozpoczyna się sezon infekcyjny. Dlatego lekarze zalecają podstawowe szczepienia przeciwko pneumokokom, grypie oraz krztuścowi.

„Zdrowotny Monitoring Polaków” to nowa inicjatywa enel-med, oparta na analizie wewnętrznych danych medycznych centrum medycznego enel-med oraz obserwacji i zaleceń lekarzy. Projekt ma na celu regularne monitorowanie najczęściej występujących chorób i problemów zdrowotnych pacjentów, zarówno dorosłych, jak i dzieci w Polsce. Specjaliści wskazują, które schorzenia dominują w danym okresie oraz jakie zagrożenia mogą pojawić się w najbliższej przyszłości. Inicjatywa zawiera także rekomendacje dotyczące profilaktyki, w tym szczepień, aby pomóc Polakom lepiej dbać o zdrowie i unikać poważnych komplikacji zdrowotnych.

Wśród dorosłych wirusowa ruletka

W sierpniu br. wśród dorosłych Polaków przede wszystkim dominowały infekcje wirusowe, w tym szczególnie tzw. jelitówka. Drugą przyczyną wizyt lekarskich był COVID-19. Podium TOP 3 najpoważniejszych schorzeń w sierpniu 2024 r. zamyka zapalenie płuc, które często jest powikłaniem po przebyciu infekcji wirusowych. Co więcej, specjaliści enel-med odnotowali wyraźny wzrost przypadków krztuśca oraz chorób o podobnym przebiegu, co sugeruje konieczność zwrócenia większej uwagi na diagnostykę i profilaktykę w tym zakresie.

– Wrzesień to idealny moment, aby zapisać się na szczepienia, zwłaszcza przeciwko pneumokokom. Te bakterie mogą prowadzić do poważnych infekcji, takich jak zapalenie płuc, co czyni szczepienie szczególnie ważnym dla dorosłych po 65. roku życia albo młodszych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, zwłaszcza w sezonie zwiększonej zachorowalności. Ponadto warto rozważyć szczepienie przeciwko krztuścowi, które zawiera obniżoną dawkę antygenów nie tylko krztuśca, ale również tężca i błonicy. Szczepionka jest podawana nastolatkom w 14. i 19. roku życia jako kontynuacja obowiązkowych szczepień w wieku dziecięcym. Wskazane jest szczepienie przypominające dla osób dorosłych co 10 lat od ostatniej podanej dawki w wieku nastoletnim. Dzięki temu możemy skuteczniej chronić się przed tą chorobą i jej powikłaniami albo złagodzić jej przebieg – mówi lekarz Joanna Gryglewicz, internista enel-med.  

Szczepienia najmłodszych pod lupą

W ostatnim miesiącu lata TOP 3 zdiagnozowanych schorzeń u dzieci otwiera angina, zaraz za nią jest zapalenie płuc, a podium zamyka COVID-19, wynika ze „Zdrowotnego Monitoringu Polaków”. Dodatkowo specjaliści enel-med zaobserwowali pojawienie się przypadków krztuśca, co wskazuje na konieczność zwrócenia większej uwagi na profilaktykę i szczepienia ochronne także w tej grupie wiekowej. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, u których może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, drgawki, a nawet śmierć. Krztusiec to bakteryjna choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Bordetella pertussis. Charakteryzuje się długotrwałymi napadami męczącego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem przypominającym „pianie” (stąd nazwa „krztusiec”). Szczepienie przeciwko krztuścowi jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania tej chorobie.

– Rekomenduję, aby we wrześniu szczególnie zadbać o szczepienia dla dzieci. Wszyscy najmłodsi Polacy, którzy przeszli antybiotykoterapię, zapalenie płuc czy zapalenie oskrzeli, powinni otrzymać szczepienie przeciwko grypie, aby zminimalizować ryzyko powikłań w nadchodzącym sezonie infekcyjnym. Ponadto ważne jest, aby rodzice zweryfikowali czy ich dzieci są zaszczepione przeciwko krztuścowi. Według obowiązkowego programu szczepień, każde dziecko powinno zostać zaszczepione 4 dawkami szczepionki do 18. miesiąca życia oraz dawką przypominającą w 6. roku życia. W ferworze pandemii, kiedy panował chaos, mogło dojść do pominięcia tego ważnego szczepienia, co zwiększa ryzyko zachorowania na tę groźną chorobę – mówi lekarz Sylwia Dyk, pediatra enel-med.

Inne artykuły

Konferencja Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024 – o jakości w praktyce

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 9.09.2024

Już 26 września br. odbędzie się cykliczne wydarzenie dla profesjonalistów z sektora ochrony zdrowia – konferencja Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024. Organizowana przez Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, konferencja zgromadzi ekspertów i liderów branży, aby dyskutować o najnowszych trendach i wyzwaniach stojących przed polskim systemem ochrony zdrowia. Pracodawcy Medycyny Prywatnej są partnerem tego wydarzenia.

Pod hasłem „Jakość praktyce” konferencja stanie się forum wymiany doświadczeń i wiedzy na temat praktycznych aspektów zarządzania jakością w placówkach medycznych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najlepszymi praktykami, a także podjąć dyskusję na temat problematycznych kwestii prawno-zarządczych.

Dla managerów, którzy każdego dnia mierzą się z wyzwaniami efektywnego zarządzania placówkami medycznymi, konferencja Zmiany w Ochronie Zdrowia jest nie tylko okazją do poznania inspirujących case study, ale również platformą do odkrywania innowacyjnych narzędzi i metod. To świetna platforma wymiany wiedzy i najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony zdrowia – zachęca Sylwia Gołaś-Olszak, Dyrektor Segmentu Zdrowie i Administracja Publiczna w Wolters Kluwer Polska.

Zaplanowano dwie sesje plenarne, kilkanaście dyskusji panelowych i wystąpień, w których udział wezmą przedstawiciele instytucji rządowych, świadczeniodawców, samorządów zawodowych, organizacji pozarządowych oraz biznesu.

Program konferencji został zbudowany wokół kluczowych tematów, które odzwierciedlają najbardziej palące kwestie w dziedzinie ochrony zdrowia:

  • Mierniki zrównoważenia i odporności systemu. Uczestnicy będą debatować nad tym, czy istnieje uniwersalny wzór matematyczny, który pozwoliłby „zmierzyć” jakość w ochronie zdrowia, oraz jakie mierniki i dane są niezbędne do porównywania placówek medycznych i ich pozycjonowania. W kontekście nadchodzących rozporządzeń dotyczących wskaźników jakości opieki zdrowotnej, dyskusja ta nabiera szczególnego znaczenia.
  • Wewnętrzny System Zarządzania Jakością. Rok po wejściu w życie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, uczestnicy zastanowią się nad skutecznością wdrożenia systemu w podmiotach leczniczych oraz wpływem nowych regulacji na minimalizację występowania zdarzeń niepożądanych. Eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie skutecznego nadzoru nad jakością oraz omówią potrzebne narzędzia i zmiany legislacyjne.
  • Inwestycje zorientowane na zdrowie. Czy KPO sfinansuje wszystko? Uczestnicy będą dyskutować o priorytetach i barierach w inwestowaniu w zdrowie, a także o roli środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) jako potencjalnego game changera dla sektora usług zdrowotnych. Zastanowią się, jak mierzyć skuteczność inwestycji i jakie są różne perspektywy i doświadczenia interesariuszy systemu.
  • Dobre praktyki w zarządzaniu podmiotami leczniczymi. Jakie są czynniki sukcesu dobrej organizacji placówki? Skuteczni liderzy podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie budowania zaangażowania zespołów i wdrażania zmian, które przynoszą wartość dodaną dla pacjentów i placówek.
  • Informatyzacja szpitala, e-usługi oraz cyfryzacja sektora ochrony zdrowia. Najbliższy rok stawia przed podmiotami leczniczym kolejne e-wyzwania z wdrożeniem przez placówki centralnej e-rejestracji na czele. Czy placówki medyczne mogą uzyskać wsparcie w procesie informatyzacji swojej działalności? W dobie rosnącej liczby cyberataków i potrzeby ochrony danych pacjentów, uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania dotyczące skutecznej informatyzacji placówek medycznych oraz zabezpieczania systemów informatycznych.

To wydarzenie jest dedykowane każdemu managerowi, który nieustannie poszukuje sposobów na innowacje i podnoszenie standardów jakości usług w sektorze zdrowia. Konferencja Zmiany w Ochronie Zdrowia 2024 to nie tylko prezentacja strategii i rozwiązań, ale przede wszystkim miejsce rzetelnej dyskusji z ekspertami branży, co pozwala na głębsze zrozumienie i efektywne wdrażanie zmian w praktyce – skomentowała dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Przewodnicząca Kapituły Konkursu.

Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się 26 września 2024 r. w formule hybrydowej – stacjonarnie w Hotelu Sound Garden w Warszawie oraz online.

Wydarzenie zakończy uroczysta gala VI edycji Konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia – Leaders of VBHC, która wyróżni podmioty działające zgodnie z koncepcją Value Based Health Care, czyli te, które rozwijają praktyki nakierowane na jak najlepszy efekt zdrowotny w stosunku do nakładów poniesionych na opiekę.

Więcej informacji i rejestracja na stronie: www.konferencja.liderzy-zmian.pl

Przeczytaj teraz

Możemy poprawić wykrywalność nowotworów raka jelita grubego w Polsce

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 5.09.2024

Rak jelita grubego zajmuje trzecie miejsce wśród nowotworów najczęściej występujących w Polsce1. Zatrzymać te statystyki może pomóc profilaktyka, m.in. kolonoskopia. Dla pacjentów odczuwających przed tym badaniem strach wachlarz metod diagnostycznych poszerzył się ostatnio o testy epigenetyczne pozwalające wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju.

Ponad 19 tys. Polaków rocznie dowiaduje się, że ma raka jelita grubego, ponad 12 tys. umiera z tego powodu2. Wczesne zmiany nowotworowe można zdiagnozować i je usunąć, co istotnie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. 

– Nowotwór jelita grubego jest o tyle groźny, że nie wykazuje swoistych objawów we wczesnych stadiach rozwoju choroby, przez lata rośnie w obrębie jelita grubego, a często objawy pojawiają się, gdy pacjent ma już przerzuty. Dlatego badania w formie przesiewowej są tutaj szczególnie ważne. Dzięki nim nawet bardzo wczesne zmiany nowotworowe można zidentyfikować i usunąć zanim będą miały szansę się rozprzestrzenić na inne narządy – mówi Krystyna Guzek, Kierownik Kliniki Medycyny Wellness w Szpitalu Medicover.

Do zwiększenia liczebności badań przesiewowych, a zatem większej wykrywalności, może przyczynić się udostępnienie testów epigenetycznych. Jest to nieinwazyjne badanie, pozwalające na wykrycie nowotworu jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium rozwoju. Łatwość w użyciu i nieinwazyjny charakter testu pomagają pacjentom przezwyciężyć obawy związane z przesiewowym badaniem w kierunku raka jelita grubego.

– Regularne badania profilaktyczne są jednym z kluczowych czynników, aby utrzymać dobry stan zdrowia, a także wykryć i wyleczyć chorobę jeszcze na wczesnym etapie. Jest to także spójne z założeniami Medicover dotyczącymi profilaktyki zdrowia. Naszym celem jest podniesienie świadomości dotyczącej wpływu codziennych nawyków na ryzyko rozwoju wielu schorzeń – mówi Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog, Dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover.

Nieinwazyjny test w kierunku raka jelita grubego jest już dostępny w Szpitalu Medicover i w centrach Medicover na terenie całej Polski.

Pacjenci onkologiczni pod szczególną opieką

Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej, przechodząc przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia, często mogą być zagubieni w systemie i nie wiedzieć, jak mają dalej postępować. Właśnie dla takich osób Medicover uruchomił program Onko-Medi-Cover: opieka skoordynowana przyspiesza proces diagnostyczny i leczenie, a każdy pacjent otrzymuje pomoc koordynatora. Jest to najczęściej pielęgniarka lub pielęgniarz, którzy wspierają pacjenta na każdym etapie leczenia: koordynują badania i konsultacje lekarskie potrzebne do postawienia ostatecznego rozpoznania, wspierają i instruują pacjenta, wskazują mu listę placówek referencyjnych specjalizujących się w leczeniu konkretnych typów nowotworów.

Nowotwory, takie jak rak jelita grubego mogą stanowić duże obciążenie ekonomiczne dla pacjentów, ich rodzin i systemów opieki zdrowotnej – to są nie tylko bezpośrednie wydatki na opiekę onkologiczną, lecz także koszty niezwiązane z opieką zdrowotną, takie jak utrata produktywności i koszty alternatywne dla opiekunów chorych.

Przeczytaj teraz

XXXIII Forum Ekonomiczne w Karpaczu z udziałem Pracodawców Medycyny Prywatnej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 2.09.2024

5 września 2024 r. o godz. 13:30, w ramach XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, odbędzie się panel pt.: „Zdrowie publiczne w praktyce: jak budować świadome społeczeństwo?” z udziałem Eksperta Pracodawców Medycyny Prywatnej – dr. Tomasza Anyszka.

Panel dyskusyjny skoncentruje się na praktycznych aspektach promowania zdrowia publicznego oraz budowania świadomego społeczeństwa, które aktywnie uczestniczy w dbaniu o swoje zdrowie. Dyskusja obejmie także kwestie związane z odpowiedzialnością różnych sektorów za promocję zdrowia, jak również wyzwania i bariery, które należy pokonać, aby skutecznie wdrażać programy zdrowia publicznego. Celem panelu jest wymiana doświadczeń oraz wypracowanie praktycznych rekomendacji, które mogą pomóc w kształtowaniu bardziej świadomego i zdrowego społeczeństwa.

PRELEGENCI:

  1. Tomasz Anyszek – Ekspert Pracodawców Medycyny Prywatnej,
  2. Iwona Kowalska-Bobko – Dyrektor Instytutu Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu UJ CM,
  3. Andżelika Misiura – Członkini Stowarzyszenia Kobiety w Centrum,
  4. Krystyna Wechmann – Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”,
  5. Marta Harazińska – Rzecznik Prasowy Szpitala w Legionowie, Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy,
  6. Grzegorz Juszczyk – Adiunkt Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dodatkowo już teraz serdecznie zapraszamy do specjalnej STREFY ZDROWIA (parking przed Hotelem Gołębiewski), gdzie obecni będą przedstawiciele firm członkowskich Pracodawców Medycyny Prywatnej. Podczas pierwszego i drugiego dnia Forum Ekonomicznego uczestnicy będą mogli m.in. zaszczepić się przeciw grypie oraz tężcowi, krztuścowi i błonicy.

Przeczytaj teraz

Affidea Polska zawiera umowę o przejęciu Grupy Nu-Med, zajmującej się leczeniem nowotworów w Polsce

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 23.08.2024

Grupa Affidea, ogólnoeuropejski dostawca specjalistycznych usług z zakresu opieki zdrowotnej, w tym opieki onkologicznej, zaawansowanej diagnostyki obrazowej oraz poradni specjalistycznych, ogłosiła, że zawarła wiążącą umowę o przejęciu Grupy Nu-Med, renomowanego dostawcy usług opieki onkologicznej w Polsce.  

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nu-Med to uznany dostawca usług związanych z opieką onkologiczną, który prowadzi cztery ośrodki medyczne w całej Polsce, w miastach takich jak: Elbląg (na północy kraju), Katowice (na południu), Tomaszów Mazowiecki (w centrum) i Zamość (na wschodzie). Ponadto zarządza czterema przychodniami ambulatoryjnymi: w Bełchatowie, Działdowie, Iławie i Ostródzie. Firma jest znana z wysokiej jakości standardów klinicznych w zakresie kompleksowych usług onkologicznych: radioterapii, brachyterapii, chemioterapii, konsultacji onkologicznych, zaawansowanej diagnostyki, a także dziennej hospitalizacji.

Przejęcie Nu-Med uzupełni aktualne portfolio Affidea w zakresie opieki onkologicznej. Pozwoli to obu firmom na dalszą poprawę dostępności dla pacjentów zintegrowanych i kompleksowych usług w zakresie profilaktyki, wczesnej diagnostyki i leczenia nowotworów. W naszym kraju rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów, rocznie powoduje ich 100 000. Każdego roku wykrywanych jest 170 000 nowych przypadków zachorowań, a do 2030 r. ta liczba ma wzrosnąć do 230 000.

Guy Blomfield, Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu Grupy Affidea, skomentował:

Affidea jest silnie zaangażowana w rozszerzanie dostępu do wysokiej jakości usług z zakresu opieki onkologicznej w społecznościach, którym służymy w całej Europie – co podkreślają niedawne przejęcia, w tym MedEuropa w Rumunii i Brust Zentrum Zurich w Szwajcarii. Polska polityka zdrowotna ma na celu zwiększanie skuteczności leczenia nowotworów, a przejęcie Nu-Med wzmacnia rolę Affidea w partnerstwie z NFZ, dając szansę, aby poprawić dostęp pacjentów do zintegrowanej opieki onkologicznej. Serdecznie witam doświadczony i renomowany zespół medyczny, zarządzający i administracyjny Nu-Med w społeczności Affidea. Nie mogę się doczekać wspólnego, dalszego zapewniania pacjentom w całym kraju opieki o najwyższych standardach, bazując na naszym już silnym fundamencie. Affidea i Nu-Med razem angażują się w osiąganie najwyższych standardów klinicznych, a to partnerstwo odegra ważną rolę w poprawie wczesnego wykrywania i diagnozowania nowotworów oraz dostępu do najnowocześniejszych usług radioterapii w całej Polsce.

Mesut Göral, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Affidea Polska, Starszy Wiceprezes i Dyrektor Operacyjny Affidea Group, podkreślił:

To ważne i znaczące przejęcie wzmacnia zaangażowanie Affidea we wspieranie Narodowej Strategii Onkologicznej, zapewniając pacjentom lepszy dostęp do najwyższej jakości usług w zakresie profilaktyki, wczesnej diagnostyki i leczenia nowotworów w sposób kompleksowy i zintegrowany. Renomowane ośrodki radioterapii Nu-Med, prowadzone przez doświadczony zespół kierownictwa oraz wysoko wykwalifikowanych współpracowników klinicznych i nieklinicznych, doskonale uzupełniają działalność i kulturę organizacyjną Affidea. Bardzo cieszymy się na współpracę w ramach łączącej nas misji poprawy skuteczności leczenia nowotworów i dostarczania najwyższej jakości usług.

Michał Rusiecki, Partner Zarządzający Enterprise Investors, odpowiedzialny za inwestycję, powiedział:

Ten ruch stanowi znaczący kamień milowy zarówno w rozwoju Nu-Med, jak i w strategii inwestycyjnej Enterprise Investors w sektorze opieki zdrowotnej, podkreślając zaangażowanie firmy w budowanie wartości w tym ważnym sektorze. Jesteśmy niezwykle dumni, że w okresie naszej inwestycji zapewniliśmy opiekę medyczną prawie 70 000 pacjentów. Dodał: Z pojedynczego ośrodka radioterapii rozwinęliśmy Nu-Med w wiodącego dostawcę opieki onkologicznej. Sprzedaż na rzecz Affidea gwarantuje, że Nu-Med będzie nadal zapewniać wysokiej jakości kompleksową opiekę onkologiczną pacjentom w całej Polsce, jako część wiodącej międzynarodowej organizacji.

Obecnie przejęcie podlega zatwierdzeniu przez polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na rzecz Grupy Affidea doradztwo świadczyli: WKB Lawyers w kwestiach prawnych, EY w zakresie finansowego i podatkowego due diligence oraz VCP Polska w obszarze usług bankowości inwestycyjnej, fuzji i przejęć. Sprzedawcom doradzali: Gide Loyrette Nouel w kwestiach prawnych, BNP Paribas w zakresie bankowości inwestycyjnej, A.T. Kearney w kwestiach handlowych oraz Deloitte w obszarze usług finansowych i podatkowych.

Przeczytaj teraz

Grupa Mazovia z trzema robotami da Vinci – pierwszy taki ośrodek w Europie Centralnej

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 20.08.2024

Grupa Mazovia, do której należą szpitale urologiczne w Warszawie, Katowicach i Częstochowie, wkrótce stanie się pierwszym ośrodkiem w Europie Centralnej wyposażonym w trzy zaawansowane systemy chirurgiczne da Vinci. To wyjątkowe osiągnięcie, które wyróżnia Grupę Mazovia nie tylko na tle Polski, ale i całego regionu, stanowi też kolejny krok w kierunku zapewniania pacjentom dostępu do najnowocześniejszych rozwiązań.

– Inwestycja w trzeci system da Vinci, który trafi do Szpitala Mazovia w Częstochowie, jest realizacją naszej wizji opartej na dostarczaniu pacjentom najbardziej zaawansowanych technologii medycznych. Dzięki nim zapewniamy skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów urologicznych. Inwestujemy w technologie, które zmieniają życie pacjentów, podnosząc komfort i efektywność leczenia na najwyższym poziomie. Kiedy siedem lat temu przeprowadziliśmy pierwszą operację robotem da Vinci w naszym szpitalu w Warszawie, stawialiśmy pierwsze kroki w rewolucji chirurgii urologicznej w Polsce. Dziś jesteśmy dumni, że możemy kontynuować tę misję i być liderem nowoczesnej medycyny na poziomie Europy Centralnej – mówi prof. dr hab. n. med. Igal Mor, Prezes Zarządu Grupy Mazovia.

System da Vinci został zakupiony od Grupy Kapitałowej Synektik, będącej wyłącznym dystrybutorem innowacyjnych systemów robotycznych da Vinci na Polskę, Czechy i Słowację. Robot chirurgiczny umożliwia przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej.

– Szpital Mazovia jest jednym z pierwszych, który kupił w Polsce robota chirurgicznego, i posiadającym trzy systemy chirurgii robotycznej da Vinci. Potwierdzeniem dynamiki rozwoju wynikającej z zapotrzebowania na chirurgię robotyczną jest liczba dotychczasowo wykonanych ponad 1000 procedur tylko w szpitalu w Warszawie i ponad 1800 w całej Grupie Mazovia. Niewątpliwie jest to jeden z liderów na rynku Polskim, który potrafi przewidywać kierunki rozwoju chirurgii i maksymalnie wykorzystywać dostępną technologię. Na świecie jest już ponad 8 600 systemów da Vinci, w samej Europie 1500, a w Polsce w 53 szpitalach wykonywane są operacje w asyście autoryzowanego systemu da Vinci – podkreśla Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik.

Szpitale urologiczne Grupy Mazovia codziennie korzystają z technologii robotycznej, co pozwala im dorównywać standardom najbardziej prestiżowych klinik na świecie.

– Inwestycja w trzeci system da Vinci jest dowodem na to, że nasza grupa konsekwentnie stawia na nowoczesność i innowacje. Chcemy, aby pacjenci w naszym regionie mieli dostęp do najlepszych możliwych rozwiązań medycznych, a to oznacza korzystanie z najnowszych na świecie technologii. Robot da Vinci trafi do Szpitala w Częstochowie we wrześniu tego roku i pozwoli większej liczbie pacjentów skorzystać z tego zaawansowanego rozwiązania – podkreśla Maciej Połys, Wiceprezes Zarządu Grupy Mazovia.

Siedem lat temu, 16 października 2017 roku, w Szpitalu Mazovia w Warszawie przeprowadzono pierwszą operację z użyciem robota da Vinci. Wówczas ośrodek był jednym z trzech w Polsce, które dysponowały tą technologią, i jako pierwszy w kraju udostępnił robotyczne operacje urologiczne szerokiej grupie pacjentów. Obecnie w szpitalach Grupy Mazovia przeprowadza się około 800 operacji robotycznych rocznie, a planowane wdrożenie trzeciego systemu da Vinci pozwoli zwiększyć tę liczbę do około 1200 zabiegów rocznie. Robot da Vinci jest wykorzystywany w Szpitalach Mazovia do przeprowadzania zabiegów onkologicznych, takich jak operacje raka prostaty i nowotworów nerek. System ten znajduje również zastosowanie w leczeniu innych schorzeń urologicznych oraz chorób ginekologicznych. W zespole specjalistów Grupy Mazovia znajduje się obecnie 7 certyfikowanych operatorów robotów da Vinci.

– Technologia robotyczna umożliwia przeprowadzanie zabiegów z niezwykłą precyzją, co przekłada się na wyraźną poprawę jakości leczenia oraz skrócenie czasu rekonwalescencji. Wykorzystanie robota da Vinci w leczeniu nowotworów, takich jak rak prostaty, znacząco redukuje ryzyko powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy infekcje związane z cewnikowaniem, a także pomaga zachować funkcje seksualne. Nowoczesna urologia, a zwłaszcza onkologia urologiczna, dynamicznie rozwija techniki małoinwazyjne, a robot da Vinci stał się w tym zakresie standardem – podkreśla prof. dr hab. n. med. Igal Mor, Prezes Zarządu Grupy Mazovia.

Przeczytaj teraz

Diagnostyka obrazowa Bielsko-Biała z nowoczesną pracownią rezonansu magnetycznego

Autor: Medycyna Prywatna
Dodano: 12.07.2024

W siedzibie Diagnostyki przy ulicy Oświęcimskiej 39 zostanie otwarta nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego, jej operatorem jest nowo powstała spółka Diagnostyka obrazowa Bielsko-Biała. Innowacją będzie wsparcie zespołu radiologów przez technologię wykorzystującą sztuczną inteligencję. Zapisy na badania ruszyły 1 lipca, a pierwszy pacjent zostanie zbadany 15 lipca br. Pracownia ma powierzchnię 160 m² i  będzie realizować badania z całego Podbeskidzia. Koszt inwestycji to 12 mln złotych.

Rezonans magnetyczny należy do najbardziej szczegółowych i najbezpieczniejszych metod diagnostyki obrazowej. Używany w Diagnostyce obrazowej Bielsko Biała skaner – Siemens MAGNETOM Altea, wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów wewnętrznych struktur ciała pacjenta. Aparatura ta, szczególnie cenna w badaniach neurologicznych i onkologicznych, korzysta z technologii BioMatrix, która dostosowuje badanie do indywidualnych cech pacjenta. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu, badania takie jak skanowanie głowy, kręgosłupa czy stawów mogą być wykonywane powtarzalnie i precyzyjnie z pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Aparat posiada dedykowane cewki, które służą do diagnozowania konkretnych części ciała, co znacząco wpływa na dokładność badania.

Dla nas pacjent jest na pierwszym miejscu, dlatego zdecydowaliśmy się na zakup aparatury, która dba o jego komfort m.in. poprzez skrócenie czasu badania nawet o 60%. Przykładowo skanowanie odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa potrwa tylko 5 minut! Dodatkowo osoby źle znoszące zamknięcie ucieszy fakt, że nasz aparat nie ma zwartej zabudowy, pierścień ma średnicę zaledwie 70 cm, dodatkowo nad głową pacjenta znajduje się lustro, które odbija wnętrze sali, co niweluje uczucie klaustrofobii – podsumowuje Agnieszka Swadźba, Wiceprezes spółki Diagnostyka obrazowa Bielsko-Biała.

Informacje uzupełnia Jakub Białek, Prezes Zarządu spółki, z zawodu fizjoterapeuta:

Podstawą pracy lekarzy i fizjoterapeutów są badania diagnostyczne, dlatego cieszę się, że na Oświęcimskiej 39 wraz z otwarciem Diagnostyki obrazowej Bielsko-Biała możemy zaproponować   pacjentom kompleksową diagnostykę: od badań laboratoryjnych po badania obrazowe, dzięki czemu można od razu wdrożyć odpowiednie leczenie i terapię. Krótki termin realizacji zapewni użycie zaawansowanej technologii ale także zatrudnienie zespołu lekarzy radiologów i techników elektroradiolgów, pracujących na miejscu w placówce przy Oświęcimskiej. Ponadto współpracujemy z zespołem radiologów w systemie zdalnym. Wszystko to pozwoli przyjmować pacjentów sześć dni w tygodniu.

W Diagnostyce obrazowej Bielsko-Biała wykonywane są także tradycyjne rentgenowskie prześwietlenia, a pacjentów ucieszy fakt, że placówka podjęła już starania o kontrakty z NFZ oraz regionalnymi podmiotami medycznymi i prywatnymi ubezpieczycielami. 

Przeczytaj teraz