Nefron: akcja profilaktyczna w Białymstoku

0
796

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska organizowała kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Nefrotest”. Tym razem odbywała się w Białymstoku. Chętnych na badania było dwa razy więcej niż zaplanowano, dlatego w czerwcu w tym mieście odbędzie się kolejna akcja.

– „Bardzo wielu mieszkańców Białegostoku i okolic zainteresowało się badaniami krwi w ramach Nefrotestu. Telefony rejestracyjne dzwoniły bez przerwy przez dwa dni. Pierwszego dnia zapisaliśmy 400 osób, czyli tyle ile planowaliśmy przebadać. Natychmiast zdecydowaliśmy, że musimy przyjąć wszystkich, którzy do nas zadzwonią i podwoiliśmy pulę miejsc” – mówi Marta Andrzejewska z grupy Fresenius, właściciela Międzynarodowego Centrum Dializ w Białymstoku.

Badania były bezpłatne i nie wymagały skierowań. Akcja odbywała się przy Szpitalu MSWiA, w Międzynarodowym Centrum Dializ, przy ulicy Fabrycznej 27.  W ramach kampanii można za darmo i bez skierowania zbadać krew pod kątem chorób nerek. Akcja ma upowszechniać wiedzę o chorobach układu moczowego i przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych. Według różnych szacunków, 4 do 4,5 miliona Polaków ma jakąś postać przewlekłej choroby nerek. Większość z nich nie wie o swoich dolegliwościach. Choroby nefrologiczne przebiegają podstępnie i nie dają wyraźnych objawów. Wciąż nierzadko są diagnozowane w stadium, w którym jedynymi formami leczenia są dializoterapia lub przeszczep.
W całej Polsce w kampanii „Nefrotest” zostało dotąd przebadanych ponad 4000 osób. Akcje bezpłatnych badań krwi pod kątem chorób nerek realizowano już w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie i Legnicy. Organizatorami kampanii na Podlasiu byli Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Eurodial (Grupa Fresenius) – właściciel stacji dializ w szpitalu MSWiA. „Nefrotest” wspiera Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP. Nefrotest w Białymstoku objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Michał Myśliwiec – Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Maciej Żywno- Wojewoda Podlaski oraz Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku.

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Jest częścią Krajowej Izby Gospodarczej. Zrzesza operatorów około 160 (z około 250) publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce, między innymi firmy: Fresenius NephroCare Polska, Diaverum Polska, B.Braun Avitum Poland, CUM Dializa. Przy Sekcji powołano Komitet Naukowy, składający się z wybitnych przedstawicieli środowiska nefrologicznego w kraju.