Nefron: kolejna akcja profilaktyczna

0
955

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska organizuje kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Nefrotest”, która odbywa się w Legnicy. Kolejną zaplanowana na kwiecień w Białymstoku.

W ramach kampanii można za darmo i bez skierowania zbadać krew pod kątem chorób nerek. Akcja ma upowszechniać wiedzę o chorobach układu moczowego i przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych.

W Polsce nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań krwi i moczu pod kątem chorób nerek. Jednak proste testy pozwalają je wykryć i szybko zapobiec trwałemu uszkodzeniu tego organu. Celem akcji Nefrotest jest uświadomienie Polakom roli, jaką w organizmie człowieka pełnią nerki i faktu, iż na wczesnych etapach chorobę można całkowicie wyleczyć albo znacznie spowolnić jej rozwój.
W 2010 roku, podczas pilotażowej edycji akcji „Nefrotest” w Świebodzinie (województwo lubuskie), przebadano ponad 800 pacjentów – kilkudziesięciu z nich trafiło do dalszej diagnostyki. Łącznie w 2010 i 2011 roku, w badaniach organizowanych w ramach kampanii „Nefrotest” w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim i Ostródzie wzięło udział ponad 3000 osób. W każdym z tych miast wyniki około 10 proc. przebadanych były niezgodne z normami. Dane te potwierdzają statystyki światowe, które mówią, że we współczesnym społeczeństwie jedna dziesiąta populacji może mieć problemy z niewydolnością nerek – większość jednak nie zdaje sobie z tego sprawy. Nefrolodzy alarmują bowiem, że 4-4,5 mln Polaków (ok. 10 proc. populacji) ma chore nerki, a większość nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby.

Akcji patronuje prof. dr hab. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. „Nefrotest” wspiera Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP.

Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska, organizator kampanii, powstała w czerwcu 2008 roku. Jest częścią Krajowej Izby Gospodarczej. Zrzesza operatorów ok. 160 (z około 250) publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce, między innymi firmy: Fresenius NephroCare Polska, Diaverum Polska, B.Braun Avitum Poland, CUM Dializa.