Neuca przejmuje hiszpańską spółkę

0
577

Grupa Neuca objęła, poprzez swoją spółkę zależną Clinscience, 100 procent udziałów w hiszpańskiej spółce Experior, zyskując dzięki temu dostęp do 50 szpitali klinicznych i kilkunastu milionów pacjentów. Dzięki akwizycji spółka rozwinie kompetencje  w dziedzinie biostatystyki oraz rozszerzy ten obszar biznesu o nowe rozwiązania technologiczne.

Experior to firma typu Clinical Research Organization (CRO), która od prawie 20 lat rozwija się na rynku hiszpańskim obejmując swymi działaniami operacyjnymi Hiszpanię, Włochy, Francje, UK oraz kraje Beneluxu.

Kluczowymi obszarami terapeutycznymi dla spółki są: onkologia,  neurologia, choroby zakaźne oraz autoimmunologiczne.

Po inwestycjach w Niemczech i na Ukrainie, Grupa Neuca poprzez spółkę zależną Clinscience zwiększa swój zasięg w obszarze CRO o jeden z największych rynków badań klinicznych w Europie – Hiszpanię.

Zgodnie z postanowieniami umowy, obecny założyciel spółki Experior  Jaime A. Ballester pozostaje w jej strukturach w roli dyrektora zarządzającego oraz szefa rynku hiszpańskiego.

– Inwestycja ta to kolejny punkt przyjętej w 2019 roku strategii obszaru badań klinicznych Grupy Neuca, uwzględniającej konsolidację rynku oraz rozwój naszych kompetencji także poza granicami Polski. Z satysfakcją realizujemy już piątą tegoroczną inwestycję w tym obszarze, a jednocześnie trzecią zagraniczną. Należąca do Grupy Neuca sieć ośrodków Pratia rozpoczęła w ostatnich miesiącach współpracę z ponad 50 ośrodkami szpitalnymi w Hiszpanii w zakresie wspólnego prowadzenia badań klinicznych. Obecnie zatrudniamy w Hiszpanii blisko 60 koordynatorów wspierających 250 projektów badawczych. Widzimy duży potencjał w wykorzystaniu synergii Sieci Ośrodków, CRO oraz technologii na rynku hiszpańskim – mówi Tomasz Dąbrowski, odpowiedzialny za biznesy badań klinicznych w Grupie Neuca.

Czytaj także: Utrzymaliśmy ciągłość opieki>>>

Clinscience obecnie oferuje swoim klientom usługę „full service CRO” począwszy od konsultingu zakresie rozwoju nowych cząsteczek i wyrobów medycznych, poprzez projektowanie, monitorowanie i statystykę. Swoim obszarem działań obejmuje Polskę, Niemcy, USA, Hiszpanię (Experior), Francję (Experior), UK, Holandię (Experior), Portugalię (Experior) i Włochy (Experior) kraje Beneluxu (Experior).

Neuca działa na kilku obszarach na rynku ochrony zdrowia. Zajmuje się hurtową dystrybucją farmaceutyków do aptek, a poprzez spółkę Synoptis Pharma prowadzi działalność w zakresie zarządzania markami własnymi. Obecnie w portfolio Synoptis znajduje się ponad 500 produktów.

W skład Grupy wchodzi także 66 przychodni lekarskich Świat Zdrowia.

Rozwijający się obszar badań klinicznych to Clinscience (CRO), Pratia (SMO) oraz  Clinscience Technologies (rozwój technologii). Grupa realizuje również projekty telemedyczne i e-commerce skierowane do pacjenta. Neuca od 2004 roku jest spółką publiczną, notowaną na GPW w Warszawie.