NFZ będzie promować AOS i opiekę kompleksową

0
953

Priorytetem w finansowaniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia usług medycznych ma być ambulatoryjna opieka specjalistyczna, a szczególnie 16 specjalności, w tym między innymi takie jak chirurgia onkologiczna, geriatria, medycyna ratunkowa, ginekologia onkologiczna, medycyna rodzinna czy leczenie dzieci.

Plan na rok 2013 przewiduje też zwiększenie środków na opiekę paliatywną, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze, transport sanitarny, leczenie psychiatryczne i leczenie uzależnień oraz profilaktyczne programy zdrowotne. Mniej środków będzie przeznaczona na opiekę szpitalną, ponieważ część procedur zostanie  przeniesiona do AOS.

– Wzrost środków na opiekę ambulatoryjną to tendencja zauważalna w całej Europie – mówiła Małgorzata Gałązka-Sobotka z Rady NFZ podczas Forum MedMarket, które odbyło się 28 maja 2013 roku w Warszawie. – Zachęcamy NFZ do wzmocnienia tej dziedziny opieki zdrowotnej. Dzięki temu lepiej można wykorzystać środki przeznaczone na leczenie szpitalne i na stosowane tam procedury specjalistyczne. Zwiększenie środków na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień związane jest z realizacją narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego i przeciwdziałania narkomanii. W roku 2013 zwiększone zostaną także o 3,2 procent środki przeznaczone na rehabilitację.

Kierunkiem działania NFZ ma być wzmocnienie opieki skoordynowanej i promowanie jednostek, które oferują jakoś rozumianą także jako kompleksowość oferty.