NFZ: trwają prace nad zarządzeniem w sprawie chirurgii

0
1026

Trwają prace nad zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącego usług w zakresie chirurgii jednego dnia. Zarządzenie umożliwi ogłoszenie konkursów na te świadczenia – poinformował portal Medycynaprywatna.pl rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński.

– Nie chcemy obecnie podawać żadnych terminów, kiedy zarządzenie będzie gotowe i kiedy będą mogły być ogłoszone konkursy na świadczenia – powiedział Andrzej Troszyński.

W ubiegłym tygodniu prezes NFZ rozesłał do oddziałów wojewódzkich Funduszu pismo dotyczące wygaśnięcia kontraktów w zakresie chirurgii jednego dnia z dniem 1 stycznia 2012 roku.

Informacja ta wywołała wśród prowadzących placówki medyczne niepokój i obawy, że w razie nieogłoszenia konkursów wszystkie szpitale chirurgii jednego dnia, mogą zostać od przyszłego roku bez kontraktów. Oznacza to, że wszystkie zabiegi, które były zaplanowane na 2012 rok, zostaną odwołane. Poza tym właściciele placówek medycznych, którzy musieli ponosić koszty koniecznych modernizacji w związku z dostosowaniem się do wymogów Ministerstwa Zdrowia, rozważają możliwość wystąpienia do sądu o odszkodowania.

Szpitale z chirurgią jednego dnia wykonują wiele drobnych zabiegów, ale także te poważniejsze związane np. z chirurgią szczękową czy zabiegami laparoskopowymi.
. -W całej Europie rozwija się chirurgię jednego dnia. W USA nawet 60 proc. zabiegów wykonuje się w tym trybie- mówi dr Zbigniew Kowalczyk z łódzkiej kliniki Pulsmedu.