NFZ: Wiesława Kłos zastąpiła Marcina Pakulskiego

0
831


Rada Narodowego Funduszu Zdrowia po zapoznaniu się z wnioskiem ministra zdrowia z dnia 24 lutego 2014 roku odwołała z dniem 28 lutego 2014 roku upoważnienie, udzielone uchwałą Rady Funduszu, dla zastępcy prezesa NFZ Marcina Pakulskiego do zastępowania prezesa Funduszu.

Jednocześnie Rada NFZ po zapoznaniu się z wnioskiem ministra zdrowia z dnia 28 lutego 2014 roku udzieliła zastępcy prezesa Funduszu ds. finansowych, Wiesławie Kłos, z dniem 1 marca 2014 roku, upoważnienia do zastępowania prezesa Funduszu, w pełnym zakresie kompetencji wynikających z przepisów ustawy.

Wniosek ministra w sprawie Marcina Pakulskiego związany jest z publikacją tygodnika „Wprost”, według którego Pakulski, gdy pełnił funkcję wiceprezesa NFZ, w połowie 2013 roku „wymógł na podwładnych, aby jego nazwisko zniknęło z protokołów CBA pokazujących skandaliczne nadużycia w śląskiej służbie zdrowia”, gdzie wcześniej był zastępcą dyrektora oddziału.

Kontrola CBA dotyczyła kontraktów zawartych z NFZ przez prywatny szpital EuroMedic Medical Center z Katowic. Z kontroli wynikało, że przedstawiciele EuroMedic, starając się o kontrakt podali nieprawdziwe informacje.

Marcin Pakulski pełnił funkcję zastępcy dyrektora śląskiego oddziału NFZ do spraw medycznych od marca 2008 roku, natomiast od lipca do września 2012 roku był p.o. dyrektora tego oddziału, a następnie został zastępcą prezesa NFZ ds. medycznych. Od grudnia 2013 roku pełnił obowiązki prezesa NFZ.

21 lutego 2014  śląski NFZ poinformował o wypowiedzeniu umowy katowickiemu szpitalowi. Sprawę tej placówki zbada także NIK.

Sprawa EuroMedic Medical Center jest także związana z dymisją wicedyrektora ds. medycznych śląskiego oddziału NFZ – Grzegorza Zagórnego oraz dyrektora tego oddziału – Grzegorza Nowaka.