NFZ znosi limity i podnosi wycenę świadczeń

0
546

Do konsultacji skierowano projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie zmian w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, który zakłada zlikwidowanie limitów na pierwsze wizyty u neurologów, kardiologów, ortopedów i endokrynologów oraz zwiększenie wyceny świadczeń w tych specjalizacjach.

Regulacje będą obowiązywać od 1 marca 2020 roku.

Zgodnie z zarządzeniem NFZ zapłaci za wszystkie wizyty pierwszorazowe u kardiologów, neurologów i endokrynologów i za wszystkie wizyty ze wskazań nagłych w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Fundusz ureguluje należność wykazaną przez placówkę w zestawieniu niezależnie od wielkości kontraktu, który ona posiada.

Czytaj także: Lux Med: diagnostyka stomatologiczna dostępna w smartfonie>>>

Skorygowano także wycenę punktową świadczeń w związku z ponoszonymi przez świadczeniodawców rosnącymi kosztami, będącymi pochodną wzrostu ogólnych kosztów udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.

Wzrost ma wynieść 17  procent  od 1 lipca 2020 roku i kolejnych 10 procent od 1 stycznia 2021 roku i dotyczyć będzie wszystkich wizyt we wskazanych w zarządzeniu specjalizacjach.

Koszt zniesienia limitów na porady pierwszorazowe i wzrostu wyceny szacuje się na 300 mln zł w 2020 roku i 850 mln zł w 2021 roku.

Link do projektu

Konsultacje dotyczące projektu zarządzenia trwają do 24 lutego 2020.