NIPiP postuluje rozszerzenie kompetencji pielęgniarek

0
625

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych postuluje rozszerzenie kompetencji pielęgniarek o możliwość wykonywania badań kwalifikacyjnych do szczepień. Według NIPiP pielęgniarki są w pełni przygotowane do przeprowadzania takich badań,  jednak obecnie nie mają do nich uprawnień.

Badanie ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań i jest niezbędne do zaaplikowania szczepionki. Obecnie jedynie lekarz może kwalifikować pacjentów do szczepienia. Jednak w dobie pandemii dostęp do gabinetów lekarskich jest utrudniony, dlatego umożliwienie pielęgniarkom wykonywania takich badań ułatwiłoby wykonywanie szczepień, a tym samym wzmocniłoby odporność polskiego społeczeństwa – stwierdza Izba, która w czerwcu 2020 wystosowała apel do ministra zdrowia w sprawie rozszerzenia uprawnień pielęgniarek o możliwość kwalifikacji do szczepień oraz w sprawie bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla personelu medycznego.

Czytaj także: Pielęgniarki i pielęgniarze z Magodent z prestiżowymi wyróżnieniami>>>

NIPiP apeluje także do pielęgniarek i położnych w sprawie edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie działań profilaktycznych, w tym szczepień ochronnych. Wystosowane postulaty mają na celu wzrost świadomości znaczenia większej dostępności do szczepień ochronnych.

Ze względu na stały, częsty i bliski kontakt pielęgniarek z pacjentami, ich rola w edukowaniu społeczeństwa na temat profilaktyki chorób zakaźnych jest niezastąpiona. Z tego powodu NIPIP apeluje także o wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla personelu medycznego. Pracując blisko pacjentów, pielęgniarki, położne, ratownicy i inni pracownicy medyczni są szczególnie narażeni na bezpośredni kontakt z wirusem grypy, dlatego powinni mieć możliwość bezpłatnego zabezpieczenia się dzięki szczepieniom ochronnym.

Stanowisko Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych popiera Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, który od lat aktywnie działa na rzecz ułatwienia dostępu do szczepień oraz zwiększenia poziomu wyszczepialności polskiego społeczeństwa.

OPZG stara się także między innymi o wprowadzenie możliwości szczepienia w aptekach przez farmaceutów oraz rozszerzenie refundacji szczepionek dla osób z grup podwyższonego ryzyka.

Czytaj na ten temat: Apel OPZG: Farmaceuci powinni wykonywać szczepienia w aptekach>>>