Nowe placówki zrealizują pilotaż dla uzależnionych od technologii cyfrowych
Dwie kolejne placówki znalazły się na liście ośrodków realizujących program pilotażowy przeznaczony dla dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii cyfrowych. W programie uczestniczy obecnie 12 placówek, większość to ośrodki prywatne.
Nowe placówki to Rehabilis sp. z o.o. z Siemianowic Śląskich oraz Centrum Psychoterapii i Leczenia Uzależnień w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim sp. z o.o. w restrukturyzacji.
Program realizują także takie prywatne ośrodki jak Centrum Medyczne Multimed z Konina, Śląska Fundacja Błękitny Krzyż w Bielsku Białej, Etap Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku, NZOZ Poradnia Profilaktyczno-Społeczna w Szczecinie, Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii oddział terenowy w Zielonej Górze oraz poradnie prowadzone przez stowarzyszenie Monar w Jeleniej Górze i w Łodzi.
Realizacja programu rozpoczęła się 1 grudnia 2021, zakończy się 30 czerwca 2023 roku.
Mazowiecki Szpital Allenort zmienia się w Mazowiecki Szpital Mind Health
Realizatorzy programu udzielają pomocy długoterminowej – powyżej 12 tygodni, krótkoterminowej – do 12 tygodni oraz konsultacyjnej.
Warunki dotyczące realizacji pilotażu oraz wymagań dotyczących zatrudnionego personelu zawarte zostały w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin opublikowanym w Dzienniku Ustaw RP 6 grudnia 2021 (poz. 2253).
Nowe ośrodki do listy realizatorów dodaje natomiast rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 14 lipca 2022.
Rozporządzenie wejdzie w życie 29 lipca 2022 roku.