Nowe przepisy w sprawie centrów zdrowia psychicznego
29 października 2019 roku wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające przepisy w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego, zawarte w rozporządzeniu z 27 kwietnia 2018 roku.
Według rozporządzenia zapewnienie realizacji świadczenia w bliskim dostępnie oznacza zapewnienie go nie dalej niż w sąsiednim powiecie.
Określono, że interwencja to działanie inne niż porada, wizyta lub sesja podejmowane w warunkach ambulatoryjnych i leczenia środowiskowego (domowego) przez osoby zatrudnione w centrum w ramach działalności podstawowej, natomiast miejsce udzielania świadczeń to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń w tej samej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie.
Lekarz specjalista to lekarz, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii, a lekarz w trakcie specjalizacji w dziedzinie psychiatrii to lekarz, który rozpoczął specjalizację z psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży – w przypadku świadczeń realizowanych w warunkach stacjonarnych, albo ukończył co najmniej pierwszy rok specjalizacji z psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży – w przypadku świadczeń realizowanych w warunkach ambulatoryjnych i dziennych psychiatrycznych.
Celem pilotażu jest przetestowanie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej opartego na centrach zdrowia psychicznego w aspektach organizacji, finansowania, jakości oraz dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.
Centrum takie, w skład którego wchodzą jednostki i komórki organizacyjne zakładów leczniczych podmiotu leczniczego, stanowi wyodrębnioną część w strukturze organizacyjnej tego podmiotu określoną w regulaminie organizacyjnym.
Centrum udziela świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach stacjonarnych – psychiatrycznych oraz w miejscu udzielania pomocy doraźnej, a także dziennych psychiatrycznych oraz ambulatoryjnych – psychiatrycznych i leczenia środowiskowego (domowego).
Czytaj także: Lux Med: nowe placówki poradni zdrowia psychicznego Harmonia>>>
Nowe rozporządzenie dodaje do tego punktu zapis, że świadczenia z zakresu leczenia środowiskowego (domowego) udzielane są w placówce właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, z wyjątkiem kontynuacji leczenia.
Określono także, że poradnia zdrowia psychicznego nie musi być czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, może to być mniejszy wymiar godzin.
Do rozporządzenia dodano także zapis, że do osób zatrudnionych w centrum w ramach działalności podstawowej zalicza się osoby wykonujące zawody medyczne, pracowników socjalnych, osoby, które uzyskały tytuł specjalisty w dziedzinie zdrowia publicznego lub uzyskały tytuł licencjata lub magistra na kierunku studiów w zakresie zdrowia publicznego a także asystentów zdrowienia.
Rozporządzenie określa, że łączna liczba osób zatrudnionych w centrum w ramach działalności podstawowej nie może być mniejsza niż równoważnik 0,6 etatu przeliczeniowego na 1000 świadczeniobiorców powyżej 18. roku życia zamieszkałych na obszarze działania centrum z uwzględnieniem danych GUS-u na dzień 31 grudnia poprzedniego roku lub danych podawanych przez władze miasta lub powiatu.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 9 października 2019 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP 14 października 2019 (poz. 1953).