Nowe świadczenie gwarantowane: dzienna długoterminowa opieka medyczna
Do świadczeń gwarantowanych z zakresu usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej zostanie dodana dzienna długoterminowa opieka medyczna. Nowo zakwalifikowane świadczenie zawarte zostało w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia.
Dzienna długoterminowa opieka medyczna obejmie świadczenia z zakresu pielęgnacji, opieki medycznej połączonej z kontynuacją terapii i procesem usprawniania w zakresie funkcjonalnym oraz usprawnianiem procesów poznawczych.
Planuje się, że w zakresie świadczenia dziennej długoterminowej opieki medycznej będą realizowane takie czynności i procedury jak świadczenia pielęgniarskie, w tym edukacja pacjenta dotycząca samoopieki i samopielęgnacji, doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych, usprawnianie ruchowe, stymulacja procesów poznawczych, terapia zajęciowa a także przygotowanie rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki (działania edukacyjne). W razie potrzeby zapewnione będą także niezbędne badania diagnostyczne oraz specjalistyczne konsultacje lekarskie.
Novum względem dotychczas realizowanych świadczeń jest wprowadzenie standardu oceny stanu zdrowia pacjenta oraz działań usprawniających jego funkcjonowanie w okresie po zakończeniu realizacji świadczenia. Działania te mają służyć podtrzymaniu efektów świadczenia i stymulowaniu pacjentów do samodzielności, usprawniania oraz monitorowania ich stanu po zakończeniu świadczenia. Działania te obejmą przeprowadzenie wizyt domowych przez fizjoterapeutę, przeprowadzenie rozmów telefonicznych z pacjentem lub opiekunem przez zespół dziennej długoterminowej opieki medycznej w okresie do 6 miesięcy po zakończeniu realizacji świadczenia.
Ze świadczenia dziennej długoterminowej opieki medycznej będą mogli korzystać pacjenci bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej.
Wsparcie będzie skierowane do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób powyżej 65 roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.
Czas realizacji takiego świadczenia będzie ustalany indywidualnie przez zespół dziennej długoterminowej opieki medycznej, jednak nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i nie dłuższy niż 120 dni roboczych.
Nowe świadczenie zostanie wprowadzone ze względu postępujące starzenie się społeczeństwa i występującą w związku z tym wielochorobowość oraz upośledzenie funkcjonowania.
Czytaj także: Nowe badania diagnostyczne zlecane przez lekarza POZ>>>
Rosnący udział osób w wieku powyżej 60 lat z wyraźną dominacją osób z chorobami przewlekłymi, w tym chorobami zwyrodnieniowymi i wieku podeszłego, powoduje wzrost popytu na opiekę medyczną dla osób starszych (zarówno opiekę szpitalną jak i długoterminową). Zgodnie z prognozą demograficzną opracowaną przez Główny Urząd Statystyczny, obejmującą okres do 2050 roku, liczba osób starszych zwiększy się o 5,4 miliona.
Może to skutkować udziałem osób starszych w populacji ogólnej na poziomie około 30 procent na obszarach wiejskich i około 35 procent w miastach.
Celem nowo kwalifikowanego świadczenia jest poprawa sprawności, skrócenie okresu rekonwalescencji oraz poprawa aktywności i samodzielnego funkcjonowania w wykonywaniu czynności życia pacjenta po okresie leczenia i hospitalizacji, a także wdrożenie elementów edukacji oraz promocji zdrowia, które przyczynią się do poszerzenia wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia adekwatnie do wieku i wydłużenie okresu wydolności psychofizycznej. Wymiernym efektem wdrażanych zmian ma być obniżenie liczby rehospitalizacji oraz odciążenie oddziałów szpitalnych w długotrwałej opiece, a także poprawa jakości życia, ograniczenie niepełnosprawności i zwiększenie dostępności do świadczeń z zakresu leczenia, opieki, pielęgnacji i fizjoterapii.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej zostało opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji 21 grudnia 2018 roku. Uwagi do projektu można przekazywać do 21 stycznia 2019 roku.