Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

9 grudnia 2021 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jej celem jest między innymi dostosowanie przepisów do stanu prawnego powstałego w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej.
Przepisy zawarte w nowelizacji sprawią, że zachowane zostaną uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w sytuacjach transgranicznych na zasadach analogicznych do obowiązujących w ramach unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Ustawa wprowadza także zmiany w innych przepisach. Zmiana w ustawie Prawo farmaceutyczne rozszerza katalog produktów leczniczych o niektóre szczepionki (z wyłączeniem szczepionek stosowanych do szczepień obowiązkowych oraz zalecanych), w stosunku do których prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych może, w przypadkach uzasadnionych ochroną zdrowia publicznego, gdy występują poważne trudności w zakresie dostępności produktu leczniczego, wyrazić czasową zgodę na odstąpienie od umieszczania na opakowaniu i ulotce niektórych danych szczególnych lub sporządzenia oznakowania opakowania i ulotki dołączanej do opakowania w języku polskim w całości lub części.
Grupa osób uprawnionych do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych została rozszerzona o ratowników medycznych. Poza tym badanie kwalifikacyjne osoby dorosłej przed szczepieniem przeciw grypie będzie mógł przeprowadzić również felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta.
Czytaj także: Pracodawcy Medycyny Prywatnej powołali forum opieki długoterminowej >>>
W przypadku szczepienia przeciw grypie osoby dorosłej ustawa umożliwi jego wykonanie przez lekarza dentystę, farmaceutę, fizjoterapeutę oraz diagnostę laboratoryjnego posiadającego wymagane kwalifikacje.
W ustawie o działalności leczniczej wprowadzono zmianę, na podstawie której, członkom zespołów ratownictwa medycznego zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub na podstawie innej umowy za każdą godzinę pracy będzie przysługiwał dodatek w wysokości 30 procent stawki godzinowej.
W zmianach do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID‑19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych dodano regulacje, na podstawie których wprowadzone zostały szczególne zasady rozliczania z Narodowym Funduszem Zdrowia, zobowiązań powstałych w określonych w ustawie terminach w roku 2020 i 2021.
Wynikają one z kwot wypłaconych w związku z realizacją umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dotyczących leczenia uzdrowiskowego, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, rehabilitacji, świadczeń opiekuńczych i pielęgnacyjnych oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej (w warunkach stacjonarnych) oraz świadczeń kontraktowanych odrębnie.
Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP 24 listopada 2021 roku (poz. 2120).
Wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu, z wyjątkiem kilku przepisów, które weszły w życie 25 listopada 2021, z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2021 lub od 1 października 2021.