Nowoczesne zabiegi przy udziale robota Da Vinci w Szpitalu Mazovia

0
265

Szpital Mazovia z Warszawy jedną z trzech placówek w Polsce wykonujących zabiegi laparoskopowej cystektomii radykalnej przy udziale robota Da Vinci. Rocznie wykonywanych jest tutaj około 10-12 takich zabiegów.

Cystektomia radykalna jest operacją z zakresu onkourologii polegającą na usunięciu pęcherza moczowego. Zabieg ten jest standardowo stosowany w leczeniu naciekającego raka pęcherza i obejmuje usunięcie pęcherza moczowego oraz narządów z nim bezpośrednio sąsiadujących czyli prostaty i pęcherzyków nasiennych u mężczyzn, a cewki moczowej, macicy, przydatków i przedniej ściany pochwy u kobiet. Do odtworzenia ciągłości dróg moczowych stosuje się zazwyczaj wstawki jelitowe, najczęściej z jelita cienkiego.

W Szpitalu Mazovia ten zabieg jako pierwszy zaczęto wykonywać z zastosowaniem endostaplerów, dzięki czemu odprowadzenie moczu jest wykonywane wewnątrz jamy brzusznej, w pełni wykorzystując technikę robotową. Jest to obecnie standard w czołowych klinikach na świecie.

Czytaj także: Unikatowe operacje w Szpitalu Mazovia>>>

Korzyści dla pacjenta w przypadku takiego zabiegi polegają na zmniejszeniu urazu jelit i braku konieczności wykonywania dodatkowego cięcia na skórze dla wyjęcia pętli jelitowej i wykonania etapu odprowadzenia moczu na zewnątrz.

Wszczepienie moczowodów następuje z dokładnym dostosowaniem miejsca zespolenia do wstawki jelitowej, co zapobiega zaburzeniom drożności zespolenia jelitowo moczowodowego.

Zabiegi są przeprowadzane przez certyfikowanych operatorów – dr n.med. Tomasza Szopińskiego oraz dr Jana Powroźnika. Są to zabiegi komercyjne.

Szpital Mazovia działa od 2009 roku. Specjalizuje się w innowacyjnym leczeniu schorzeń urologicznych oraz onkourologicznych. Oferuje zarówno świadczenia komercyjne jak i finansowane przez NFZ.

Placówka działa przy alei Komisji Edukacji Narodowej 47/U15 na warszawskim Ursynowie.