Nowy oddział ratunkowy w szpitalu w Świeciu

0
1079

Szpitalny oddział ratunkowy w Nowym Szpitalu w Świeciu przeszedł modernizację i przyjmuje już pacjentów. W wyniku inwestycji powstały nowe sale: obserwacyjna, zabiegowa i wstępnej intensywnej terapii, SOR wzbogacił się także w sprzęt medyczny: USG, respiratory, aparaty EKG, kardiomonitory.

Oddział ratunkowy w szpitalu w Świeciu przyjmuje rocznie ponad 13,5 tysiąca pacjentów. Do połowy 2018 roku do oddziału zgłosiło się tutaj już ponad 7 tysięcy pacjentów. Modernizacja oddziału była konieczna przede wszystkim ze względu na ich potrzeby. Szpital pozyskał na ten cel środki z funduszy europejskich przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej.

Sala resuscytacyjno-zabiegowa oraz sala obserwacyjna zostały dobudowane do istniejącego SOR-u. Pomieszczenia są zupełnie nowe, wyposażone w nowoczesne aparaty do znieczulania pacjentów, respiratory. Przy nowych łóżkach dla pacjentów znajdują zakupione przy okazji remontu pompy infuzyjne, kardiomonitory czy aparaty EKG.

Szpital w Świeciu dysponuje całodobowym dostępem do diagnostyki obrazowej: RTG, tomografu komputerowego i rezonansu, ale na potrzeby SOR-u został zakupiony dodatkowy aparat USG. W szczególnych przypadkach pacjent może być przetransportowany śmigłowcem do innej placówki – w niewielkiej odległości od oddziału znajduje się oddane do użytku w 2014 roku lądowisko. Powiększona została również sala, gdzie udzielana jest pomocy pacjentom z urazami kostnymi. Większa jest poczekalnia oraz miejsce do rejestracji i segregacji pacjentów.

Z remontu cieszą się pracownicy oddziału. – Każdy pobyt w szpitalu jest traumą a jeśli już to się wydarzy to chcielibyśmy, żeby warunki w jakich przebywają pacjenci były bardziej komfortowe niż do tej pory. Czekaliśmy bardzo długo na ten remont i wszystkim nam zależało, żeby tak to właśnie wyglądało – powiedziała w czasie otwarcia dr Grażyna Szybowicz, szefowa świeckiego SOR.

Zadowolony z remontu jest również Franciszek Koszowski starosta Powiatu Świeckiego. – Szpital jest bardzo ważny dla mieszkańców.

– Nasz powiat liczy ponad 100 tysięcy mieszkańców, w pobliżu mamy ważne drogi. Zależy nam, żeby mieszkańcy byli zadowoleni z leczenia w szpitalu. Cieszę się, że szpital się zmienia – mówił starosta świecki.

Koszt zrealizowanego przez świecki szpital projektu wyniósł 3 381 002 zł, z czego 2 724 916 zł pochodziło z dotacji. W ramach projektu wykonano prace budowlane oraz remontowe, instalacje sieci wodno-kanalizacyjnej, gazów medycznych, wentylacji, klimatyzacji. Z części dotacji zakupiono również sprzęt medyczny, między innymi pompy infuzyjne, kardiomonitory, respiratory stacjonarne, aparaty EKG. Wyposażenie oddziału zostało również uzupełnione w wózki do przewożenia pacjentów, stoły i lampy zabiegowe.

Przebudowa SOR to kolejna ważna inwestycja zrealizowana w świeckiej placówce. Marcin Szulwiński, prezes Grupy Nowy Szpital, która zarządza szpitalem w Świeciu, przypomniał, jak wiele udało się tutaj zmienić w ciągu ostatnich 14 lat.

– Kiedy zaczynaliśmy współpracę z powiatem świeckim, mieliśmy w szpitalu komorników. Od tego czasu szpitalu otwarto pracownię TK, pracownię rezonansu, stację dializ, oddział neurologii z pododdziałem udarowym, zbudowaliśmy lądowisko. W 2019 roku szpital czeka termomodernizacja – powiedział prezes Szulwiński. – To było możliwe dzięki współpracy z samorządem i pracownikom, którzy wierzyli, że zmiany są możliwe – dodał prezes GNS.

Grupa Nowy Szpital Holding S.A. prowadzi działalność medyczną w obszarze lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), podstawowej opieki medycznej (POZ), opieki długoterminowej oraz ratownictwa medycznego. Grupa zarządza 10 szpitalami powiatowymi zlokalizowanymi w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim oraz małopolskim. Wszystkie szpitale wchodzące w skład Grupy należą do sieci szpitali, czyli systemu podstawowego zabezpieczenia opieki szpitalnej.