Szpital Magodent w czołówce szpitali na portalu NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił portal ZdroweDane (zdrowedane.nfz.gov.pl), na którym można porównać usługi poszczególnych szpitali, zarówno publicznych jak i prywatnych. W zakresie liczby zabiegów onkologicznych w wybranych kategoriach szpital Magodent Grupy Lux Med znajduje się w czołówce.
Obecnie za pomocą portalu porównać wskaźniki dotyczące chirurgicznego leczenia wybranych nowotworów, w tym liczbę zabiegów dokonywanych przez dany ośrodek, co jest istotne przy ocenie doświadczenia danej placówki w leczeniu określonego schorzenia.
W województwie mazowieckim w roku 2017 szpital Magodent wykonał na przykład 47 zabiegów dotyczących leczenia nowotworu macicy, a w roku 2018 – 50 (tyle samo, ile w Wojskowym Instytucie Medycznym), co dało tej placówce trzecie miejsce pod tym względem.
W zakresie leczenia chirurgicznego nowotworu piersi szpital Magodent znalazł się na trzecim miejscu, po Centrum Onkologii w Warszawie i po szpitalu w Wieliszewie, prowadzonym prze Krajową Fundację Medyczną. W 2017 roku CO wykonało 1203 zabiegi, placówka w Wieliszewie– 288, a szpital Magodent – 282. Szpital Medicover, który w tym zestawianiu znalazł się na dziewiątej pozycji, wykonał takich zabiegów 23.
Natomiast w roku 2018 w szpitalu Magodent wykonano 340 takie zabiegi, najwięcej po Centrum Onkologii, w którym tych zabiegów było 1207, a w Szpitalu Medicover (na 12 pozycji) było ich, tak jak rok wcześniej, także 23.
W zakresie chirurgicznego leczenia nowotworu żołądka szpital Magodent w roku 2017 był na czwartym miejscu z liczbą zabiegów wynoszącą 18 (CO na pierwszym miejscu wykonało ich 105). W roku 2018 szpital Grupy Lux Med wykonał 21 takich zabiegów (na piątym miejscu). W roku 2018 w szpitalu tym wykonano także 3 zabiegi dotyczące leczenia nowotworu trzustki.
Także w zakresie leczenie chirurgicznego nowotworu jajnika szpital Magodent jest wśród placówek, które wykonały najwięcej zabiegów. W roku 2017 wykonano ich tutaj 28 (w CO – 129). Szpital Medicover wykonał 4 takie zabiegi. W roku 2018 w Magodent również wykonano 28 zabiegów, co daje tej placówce trzecie miejsce po Centrum Onkologii i Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie.
W zakresie leczenia nowotworów tarczycy i przytarczyc na drugim miejscu pod względem liczby zabiegów, po Centrum Onkologii w Warszawie, znalazł się szpital Medicover, w którym w roku 2017 wykonano 195 takich zabiegów (w CO – 291), w roku 2018 było to 98 zabiegów (w CO- 289). 1
Szpital Magodent pod względem liczby wykonanych zabiegów z tego zakresu w roku 2017 był na czwartym miejscu, wykonano ich 28, rok później był na miejscu 5, wówczas tych zabiegów wykonano 25. W 2017 roku – 19, a w roku 2018 – 20 takich zabiegów wykonano natomiast w szpitalu onkologicznym w Wieliszewie.
Również w zakresie leczenia nowotworu jelita grubego szpital Magodent znajduje się wśród pięciu placówek, wykonujących najwięcej zabiegów, w roku 2017 wykonano ich tuta 95, w roku 2018 już 137, co dało tej placówce czwarte miejsce.
Czytaj także: Szpital Magodent wyróżniony w raporcie NFZ>>>
W zestawieniu znajduje się także szpital onkologiczny w Radomiu, prowadzony przez Kliniki Neuroradiochirurgii sp. z o.o., który na przykład w zakresie leczenia nowotworów gardła i krtani wykonał w roku 2018 jeden zabieg, a w zakresie leczenie nowotworów tarczycy i przytarczyc – 4 zabiegi. W tym samym roku Europejskie Centrum Zdrowia w Otwocku także wykonało 4 takie zbiegi.
ECZ przoduje natomiast w zakresie liczby zabiegów dotyczących leczenia nowotworu gruczołu krokowego, w roku 2017 wykonano ich tutaj 228 (drugie miejsce).
Natomiast w Szpitalu Mazovia z Warszawy wykonano najwięcej takich zabiegów ze wszystkich placówek, było ich 244. Na trzecim miejscu był szpital w Wieliszewie (133 zabiegi). Również w roku 2018 w placówkach prywatnych wykonano najwięcej tego typu zabiegów.
Podobnie jest w przypadku nowotworu pęcherza moczowego. Najwięcej zabiegów z tego zakresu w roku 2017 wykonał szpital w Wieliszewie (43), Europejskie Centrum Zdrowia wykonało ich 17 (7 miejsce), a szpital Magodent – 5 (miejsce 14). Podobnie wyglądało to w roku 2018.
Dane te dotyczą liczby wszystkich zabiegów, osobno wyszczególniana jest zawarta w nich liczba zabiegów wykonanych w ramach pakietu onkologicznego, podawany jest także średni czas pobytu pacjenta w szpitalu.
Docelowo portal będzie także pozwalał porównywać lekarzy i długość kolejek.
Celem portalu, który zawiera dane gromadzone dotąd przez NFZ na własny użytek, jest umożliwienie pacjentom wyboru najlepszej placówki.
Portal został podzielony na cztery obszary, oprócz działu – porównywanie placówek, w którym znajdują się powyższe dane, są to: monitorowanie, raporty i zestawienia. Zestawienia to materiały przygotowane przez NFZ dla innych instytucji, a raporty to bardziej zaawansowane analizy na przykład dotyczące otyłości, nadciśnienia, chorób narządu wzroku, liczby zgonów itp.
Natomiast dział monitorowanie zawiera wszystkie informacje dotyczące danego przedmiotu monitorowania – obecnie są to dane dotyczące chorób okulistycznych, zabiegowego leczenia nowotworów oraz chorób dzieci.
Link do portalu – www.zdrowedane.nfz.gov.pl