NZOZ w Połczynie-Zdroju w projekcie telemedycznym

0
979

NZOZ Szpital Polski w Połczynie-Zdroju, prowadzony przez spółkę Szpitale Polskie, bierze udział w projekcie unijnym obejmującym rozbudowę transgranicznej sieci telemedycznej. Koszt całego projektu wynosi 14 mln euro, z czego ponad 7 mln euro przeznaczono dla polskich uczestników. NZOZ w Połczynie to jedyna placówka niepubliczna w tym projekcie.

W ramach projektu zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt oraz oprogramowanie, które umożliwi konsultacje ekspertów przez Internet. Możliwe będzie również wykorzystanie łączy do wybranych zabiegów chirurgicznych. Sieć telemedyczna, która ma połączyć szpitale, pozwoli utrzymać wysoki poziom opieki medycznej w zakresie profilaktyki, diagnostyki i terapii, przede wszystkim chorób nowotworowych, ale również wypadków oraz schorzeń serca czy udarów mózgu.

W polsko-niemieckim projekcie sieci telemedycznej bierze udział 21 szpitali z Brandenburgii i Meklemburgii Pomorza Przedniego oraz ze strony polskiej 11 placówek z województwa zachodniopomorskiego, pod kierunkiem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i przy współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. Oprócz szpitala w Połczynie-Zdroju i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego są to: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny; Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 w Szczecinie, Szpital Powiatowy w Barlinku, Szpital Regionalny w Kołobrzegu, Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, Szpital Wojewódzki w Koszalinie, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Stargardzie Szczecińskim, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach, Szpital Powiatowy w Białogardzie, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie oraz Specjalistyczny Szpital im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Europejskiej Współpracy Transgranicznej Krajów Związkowych Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) INTERREG IV A 2007 – 2013.