Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych działa już 20 lat
Andrzej Sokołowski, prezes OSSP oraz Andrzej Mądrala, członek zarządu OSSP podczas uroczystości jubileuszu 20-lecia organizacji
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. Zostało założone 2 grudnia 2002 roku przez prezesów 14 szpitali jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Niepublicznych, a pod obecną nazwą działa od 2009 roku. Skupia 103 podmioty lecznicze zarządzające 150 szpitalami na terenie całego kraju.
Głównym celem powołania organizacji było reprezentowanie prywatnych podmiotów przed urzędnikami średniego szczebla.
– Zrzeszyliśmy się po to, aby przypomnieć władzom, że taki sektor istnieje i działa, i przez cały czas to udowadniamy. Jesteśmy potrzebni, nasze placówki reprezentują wysoki standard usług, pomagają pacjentom i stanowią istotne uzupełnienie systemu ochrony zdrowia – mówił prezes OSSP Andrzej Sokołowski podczas obchodów 20-lecia organizacji, które miały miejsce 7 października 2022 w Gdyni.
– Większość podmiotów prywatnych inwestuje w swoje placówki, dzięki oferowanych przez nie świadczeniom pacjenci wracają do zdrowia, co daje wymierne efekty dla gospodarki – dodał Sokołowski.
– Prywatne szpitale, jako lepiej zarządzane, powinny być wzorem dla szpital publicznych – mówiła Beata Małecka-Libera, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się w ramach obchodów 20-lecia. Podkreśliła także, że potencjał prywatnych szpitali powinien być lepiej wykorzystany.
-Kryteria jakościowe (certyfikaty) wprowadziły jako pierwsze właśnie podmioty prywatne, które w tym zakresie wiodą prym, potem dopiero pojawiły się one w placówkach publicznych – dodała Katarzyna Fortak-Karasińska, z kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.
– Jedyną podstawą oceny działalności szpitala powinna być jakość usług, a nie forma własności – dodał Jarosław Pinkas, konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego. – 20 lat temu powstanie OSSP było swego rodzaju „wyrazem rozpaczy” i chęcią pokazania, że takie placówki istnieją, ale w systemie ochrony zdrowia traktującym równo oba sektory – publiczny i prywatny, organizacja taka nie powinna być w ogóle potrzebna – dodał.
OSSP: szpitale prywatne to niewykorzystany potencjał
Andrzej Jacyna, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, podkreślił natomiast, że w szpitalach publicznych potrzebna jest restrukturyzacja, podobna do tej, która jest wprowadzana w placówkach prywatnych. Mówił też o nierównym dostępnie do świadczeń oraz do pieniędzy Funduszu.
Na temat wyceny świadczeń mówił także Andrzej Mądrala, wiceprezes zarządu OSSP, który podkreślił, że najlepszą rekomendacją dla prywatnych szpitali są zadowoleni pacjenci, którzy doceniają jakość świadczeń.
– Działamy wspólnie dla ich dobra, dlatego pomagajmy sobie wzajemnie i nie dajmy się podzielić – dodał.
Stawiam na aktywność związku na wielu polach
Innowacje wprowadzane przez prywatne firmy były tematem drugiej części dyskusji. Uczestniczyli w niej między innymi: prezes spółki Diagnostyka Jakub Swadźba, Krzysztof Przyśliwski, dyrektor medyczny Szpitala Medicover. oraz Tomasz Zdrojewski, były przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, według którego w nowoczesnym państwie bez prywatnego sektora trudno rozwijać ochronę zdrowia.
W ramach obchodów 20-lecia OSSP odbyła się także gala, podczas której wręczono nagrody najbardziej zasłużonym członkom organizacji.
OSSP jest od 2006 roku członkiem Pracodawców RP, gdzie zainicjowało utworzenie medycznej części tej organizacji. Przedstawiciele OSSP uczestniczą w posiedzeniach Rady Dialogu Społecznego (wcześniej Komisji Trójstronnej).
Od 2003 roku organizacja jest członkiem Europejskiej Unii Szpitali Prywatnej (UEHP) z siedzibą w Brukseli. W latach 2010 i 2015 przedstawiciele polskiej organizacji uczestniczyli w kongresach UEHP, które odbyły się w Paryżu oraz Mediolanie Wyrazem uznania dla zaangażowania polskiej organizacji w działaniach UEHP było powierzenie stanowiska sekretarza zarządu EUHP prezesowi OSSP Andrzejowi Sokołowskiemu. Funkcję tę pełni nieprzerwanie od ponad dwóch lat.
OSSP zajmuje się także ekonomicznymi aspektami funkcjonowania szpitali. W 2014 roku w ramach organizacji powstała Medyczna Grupa Zakupowa.