Okulus organizuje kolejne wyprawy w ramach akcji Okuliści dla Afryki

0
1061

Klinika Okulus z Bielska Białej jest animatorem i organizatorem akcji Okuliści dla Afryki, w ramach której zostały zorganizowane już 4 wyprawy. Ostatnia – do Namibii, rozpoczęła się 19 lutego 2014 roku.

Tym razem lekarze pojechali do ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych w Katima Mulilo, gdzie zakonnice prowadzą jedyny w kraju dom rehabilitacji dziecięcej Cheshire Home

Akcja „Okuliści dla Afryki” rozpoczęła się w październiku 2012 roku. Od tego czasu wolontariuszom udało się zorganizować już 3 wyprawy do Kamerunu, stworzyć od podstaw pierwszy polski gabinet okulistyczny w Abong-Mbang, zaangażować do pomocy firmy farmaceutyczne oraz tysiące uczniów i dorosłych z całej Polski. Dzięki nim do potrzebujących trafiły leki, sprzęt medyczny oraz kilka tysięcy używanych okularów korekcyjnych i słonecznych. W tym roku ze swoją pierwszą misją wyjechał nowy członek zespołu – dr Dariusz Tuleja. Poza nim w akcji biorą udział: dr n. med. Iwona Filipecka i mgr Agnieszka Lembowicz, optometrystka.

– O tym, że w Afryce jest bieda wiedziałem od zawsze, ale nie spodziewałem się, że ogrom potrzeb jest aż tak wielki. Dopiero w Kamerunie zdałem sobie sprawę, że to, co robimy w ramach akcji, to nie tylko zwiększanie komfortu życia, ale też dawanie młodym ludziom szansy na edukację i lepsze życie w przyszłości – mówi dr Dariusz Tuleja, wolontariusz z wielkopolskiego Koła, któremu w 2 tygodnie lutego udało się przebadać 270 osób, dzieci i dorosłych.

Doktor Tuleja już zdeklarował swoje zaangażowanie w akcję i chęć kolejnych wyjazdów. Zgodnie z planami organizatorów inicjatywy ma on pomóc w organizacji pracy gabinetu, który udało się uruchomić w Kamerunie w trakcie ubiegłorocznej misji. Natomiast pomysłodawczyni akcji swoje działanie ma skoncentrować na rozszerzaniu zasięgu akcji o kolejne kraje. 

– Tym razem z Agnieszką Lembowicz, optometrystką, która towarzyszyła mi w pierwszej misji, wyjeżdżamy do Namibii badać dzieci niepełnosprawne fizycznie, które dzięki pomocy polskich Sióstr mają prowadzoną na wysokim poziomie rehabilitację, a także dzięki różnym darczyńcom dzieci otrzymują protezy czy wózki inwalidzkie. Po zakończeniu badań dzieci w ośrodku w planie mamy wyjazd w teren i badanie dzieci w wioskach namibijskich – mówi dr Filipecka.

Prowadzone obecnie prace organizacyjne nie skupiają się jednak tylko na najbliższym wyjeździe.
– W tej chwili poza przygotowaniem medycznym i turystycznym do pobytu w Namibii, prowadzimy też rozmowy z polskimi misjami w  Etiopii, Ruandzie, Ugandzie i Ghanie. Podobnie jak w pierwszej, kameruńskiej misji Okulistów i tegorocznej Namibii, mamy pojechać tam realizować badania okulistyczne głównie wśród dzieci. Jednak rozmowy dotyczą też realizacji zabiegów operacyjnych zaćmy u dorosłych – zdradza dr Filipecka.

Wyprawa organizowana jest wspólnie z Fundacjami Dzieci Afryki i Redemtoris Missio. Razem z Okulistami dla Afryki wyjeżdżają wolontariusze akcji Dentysta w Afryce, którą zainicjował stomatolog dr Konrad Rylski.

Klinka Okulus działa od 2002 roku. Oferuje pełną diagnostykę oraz leczenie laserowe i chirurgiczne chorób oczu. Leczy około 17 tysięcy chorych rocznie, którzy mogą zasięgnąć konsultacji w ramach poradni okulistycznej, poddać się diagnostyce w poradni angiografii fluoresceinowej, pracowni laseroterapii i tomografii ocznej oraz zabiegowi na oddziale okulistycznym. Okulus oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane przez NFZ. Kontrakt na rok 2014 ma wartość ponad 1,7 mln zł. Środki te finansują ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, leczenie szpitalne a także świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze.