Olkusz: Grupa Nowy Szpital zrealizuje projekt unijny

0
1048

W szpitalu w Olkuszu, należącym do Grupy Nowy Szpital, powstanie nowy szpitalny oddział ratunkowy. Jego budowa oraz wyposażenie zostaną sfinansowane z funduszy europejskich. Kwota przyznanego szpitalowi dofinansowania na ten cel to 5 788 926 zł.

– Bardzo cieszymy się z tej dotacji. Przede wszystkim zyskają pacjenci, ponieważ nowy budynek będzie przestronniejszy i bardziej komfortowy niż obecny oddział. Zwiększą się również możliwości diagnostyki i leczenia, ponieważ w ramach dotacji, SOR zostanie wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny – mówi dr Norbert Kubański, prezes Nowego Szpitala w Olkuszu.

Obecny SOR funkcjonuje w zaadoptowanych pomieszczeniach po dawnej Izbie przyjęć. Analizy architektoniczne obecnych pomieszczeń SOR wykazały, że nie ma możliwości dostosowania oddziału do oczekiwań pacjentów czy wymogów prawnych. Stąd decyzja o budowie całkiem nowego budynku i złożeniu wniosku o dofinansowanie ze środków UE przeznaczonych na wsparcie medycyny ratunkowej.

Oddział powstanie na znajdującej się na terenie szpitala wolnej działce po byłym nieczynnym już tzw. przygodnym lądowisku dla helikopterów. Projekt budowy oraz wyposażenia jest zgodny z obowiązującym prawem. Nowy SOR zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia zostanie podzielony na obszary: segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć; obszar resuscytacyjno-zabiegowy; wstępnej intensywnej terapii; terapii natychmiastowej; obserwacji i konsultacyjny. W projekcie uwzględniono również budowę nowej drogi dojazdowej do SOR.

Oddział ratunkowy zostanie wyposażony w nowy sprzęt do ratowania życia i zdrowia pacjentów. W planie zakupów znajdują się między innymi aparaty do znieczulania, przenośny aparat RTG i USG, defibrylatory z teletransmisją, kardiomonitory, respiratory, analizator parametrów krytycznych, aparaty EKG czy urządzenie do masażu serca.

Koszt całego projektu szacowany jest na 6 221 215,03 zł, z czego 5 788 926,02 zł pochodzić będzie z dotacji  unijnej, a 1 388 423,20 zł to wkład własny. Planowe zakończenie projektu to koniec 2017 roku.

Nowy Szpital w Olkuszu jest zarządzany przez Grupę Nowy Szpital Holding S.A., która prowadzi również placówki w Świeciu, Wąbrzeźnie, Wschowie Nakle i Szubinie, Świebodzinie, Kostrzynie nad Odrą, Skwierzynie i Szprotawie.