Opieka nefrologiczna wymaga zmian
Nefrologia to obszar ochrony zdrowia, który szczególnie wymaga wprowadzenia zmian systemowych. Ich elementem powinna być kompleksowa i oparta na wartości nowoczesna opieka nad pacjentami. Potrzebna jest także nowa wycena produktów w zakresie dializoterapii.
Obecna sytuacja potwierdziła konieczność kontynuowania reform, uwzględniających nie tylko wyzwania, przed jakimi stał system ochrony zdrowia przed 24 lutego 2022, ale również te związane z wojną za naszą wschodnią granicą i chęcią niesienia pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują.
Środowisko zarówno pacjentów, jak i profesjonalistów medycznych docenia osiągnięcia, które zostały już wypracowane w Polsce w zakresie leków dla pacjentów chorujących na nerki oraz postępujących prac w dziedzinie transplantacji, jednakże aby program leczenia chorób nerek w Polsce był kompleksowy i skuteczny, należy zadbać również o obszar dializoterapii.
– Nierównomierny populacyjnie rozkład poradni nefrologicznych, niewystarczająca i niedofinansowana opieka szpitalna w zakresie oddziałów nefrologicznych, nadmierne wymogi w zakresie zasobów ludzkich, fragmentyzacja opieki, a wreszcie niski poziom świadomości w zakresie prewencji skutkuje tym, że Polska jest krajem, w którym liczba pacjentów nowo włączanych do dializoterapii jest na jednym z najniższych poziomów w Europie, a liczba leczonych na milion jest daleko poniżej średniej europejskiej – zauważa Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Nephrocare Polska.
Fresenius pomaga chorym dializowanym z Ukrainy
Rosnąca liczba tzw. late referals – czyli późno włączanych pacjentów – oraz ich obraz kliniczny jasno pokazują, że nadszedł czas na zmianę, która powinna skutkować optymalizacją wykorzystania ponoszonych nakładów ze szczególnym uwzględnieniem jakości i długości życia pacjentów. Do tego dochodzi niezwykle trudna sytuacja finansowa ambulatoryjnych stacji dializ.
Dlatego też – poza koniecznością przygotowania zmian organizacyjnych – niezbędne jest podjęcie pilnych działań celem dostosowania wyceny produktów z zakresu dializoterapii w taki sposób, aby możliwe było zachowanie obecnego potencjału stanowisk dializacyjnych i liczby ośrodków dializacyjnych, a także utrzymanie personelu w ośrodkach.
Problemy finansowe, z którymi przyszło się mierzyć polskim stacjom dializ, skutkują zamykaniem pierwszych ambulatoryjnych stacji dializ, a problemy z utrzymaniem personelu dotykają wszystkich, w tym również sektor publiczny, czego najlepszym przykładem są sytuacje obserwowane między innymi w Rybniku, Płocku czy też Suwałkach.
– Temat systemowych rozwiązań związanych z ochroną zdrowia od zawsze był w Polsce ważnym elementem debaty publicznej, dlatego też mamy olbrzymią nadzieję na zrozumienie ze strony resortu zdrowia problemu polskiej nefrologii – podkreśla Andrzej Madrala, członek Rady Pracodawców RP.