Opieka skoordynowana kluczowa dla pacjentów z cukrzycą

0
2536

Opieka nad pacjentem z cukrzycą powinna koncentrować się na wsparciu w tej części procesu leczenia, która odbywa się poza gabinetem lekarskim. Dzięki takiemu podejściu zarówno osiągane efekty zdrowotne są lepsze, jak i mniejsze jest ryzyko hospitalizacji. Doświadczenia Medicover Polska pokazują, że fundamentalne są trzy elementy.

Pierwszym jest koordynacja opieki zdrowotnej z dostępem do badań diagnostycznych i konsultacji specjalistów. W przypadku schorzeń przewlekłych takich jak cukrzyca, na znaczeniu zyskuje całościowe podejście do zdrowia pacjenta. Wymaga nie tylko systematycznego kontaktu z lekarzem POZ czy diabetologiem, ale również doraźnych konsultacji ze specjalistami – okulistą, neurologiem, nefrologiem, czy endokrynologiem.

Drugim elementem jest świadomość zdrowotna pacjentów zbudowana dzięki skutecznej edukacji. Bardzo ważnym aspektem jest motywacja pacjenta do stosowania zaleceń lekarza oraz możliwość uzyskania wiedzy na tematy medyczne, które pomogą pacjentowi lepiej zarządzać swoim zdrowiem. Dobrym przykładem takiego wsparcia jest portal medicover.pl, w którym pacjent może znaleźć rzetelną informację na temat zdrowia i swoich problemów oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania związane z chorobą.

Ważna jest także możliwość regularnego kontaktu z lekarzem nie tylko podczas stacjonarnej wizyty, ale również w formie zdalnej porady.

– Usługi telemedyczne są szczególnie istotne przy chorobach przewlekłych, ponieważ stały kontakt z lekarzem i nadzór nad procesem daje zdecydowanie lepsze efekty niż sporadyczne wizyty u lekarza. Telemedycyna pozwala między innymi na ciągły nadzór nad kluczowymi parametrami – wyjaśnia dr n. med. Piotr Soszyński, dyrektor ds.  medycznego doradztwa strategicznego Medicover Polska.

Czytaj także: Telemedycyna – narzędzie do zarządzania zdrowiem>>>

Osoby z cukrzycą mogą być wspierane również poprzez aplikacje mobilne, które automatyzują wiele zadań, takich jak przypomnienie o przyjęciu leków, czy nadzór na wynikami pomiarów.

Świadome zarządzanie procesem leczenia osób z chorych przewlekle daje wymierne korzyści.

Z opracowanego przez ekspertów Medicover raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia” wynika, że Medicover Polska osiąga trzykrotnie lepsze wyniki leczenia osób z cukrzycą niż średnio w systemie publicznym w Polsce. Przekłada się to również na korzyści ekonomiczne. Koszt leczenia cukrzycy na jednego pracownika pod opieką Medicover jest ponad 6 razy niższy niż w przypadku przeciętnego pracownika w Polsce.

Na temat raportu czytaj: 15,6 mld zł można zaoszczędzić dzięki inwestycji w zdrowie pracowników>>>

– System zdrowia w Polsce coraz silniej dostrzega potrzebę zarządzania  opieką medyczną w sposób ukierunkowany przede wszystkim na efekty leczenia. Z naszej perspektywy to bardzo potrzebny trend. W Medicover Polska już od lat cyklicznie monitorujemy wskaźniki jakościowe, które pozwalają badać efektywność leczenia chorób przewlekłych – podsumowuje dr n. med. Piotr Soszyński.

Na świecie żyje 425 mln osób chorych na cukrzycę. Prognozy mówią, że w 2045 roku będzie to już 629 mln. Szacuje się, że w krajach OECD aż 39 milionów dorosłych żyje z nierozpoznaną cukrzycą. W obliczu tych faktów ogromne znaczenie zyskuje efektywność opieki medycznej, której istotnym elementem są nowoczesne technologie.