Orpea z nagrodą za innowacyjny projekt dla pacjentów wentylowanych mechanicznie

0
286

Klinika Wentylacji Respiratorem Konstancja, należąca do Grupy Orpea Polska, została laureatem Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia 2019. Przyznając klinice tytuł Srebrny Lider, jury doceniło innowacyjność projektu „Respirator to nie przeszkoda – wycieczki dla mieszkańców Konstancji wentylowanych mechanicznie”.

Placówka rozpoczęła realizację projektu ponad rok temu, kiedy to jej personel zaczął organizować wspólne wyjścia pacjentów, opiekunów i rodzin. Wycieczki po okolicy, wyjścia do kina czy teatru otwierają pacjentów i wpływają bardzo pozytywnie na ich samopoczucie.

Podczas wyjścia każdy pacjent ma swojego indywidualnego opiekuna, który pomaga logistycznie i medycznie. Poza tym personel wspierają członkowie rodziny, albo pracownicy biura zarządu, którzy chętnie się angażują jako wolontariusze.

– Bardzo się cieszę, że nasza inicjatywa została doceniona. Jednak największą satysfakcję daje nam to, że organizując ciekawe aktywności dla mieszkańców naszych domów i klinik, po raz kolejny podkreślamy filozofię opieki Grupy Orpea: życie z nami trwa dalej. Jak napisał organizator konkursu w laudacji, opieka to coś więcej niż medycyna. Wychodząc z takiego założenia, w naszych domach i klinikach staramy się odpowiadać również na potrzeby społeczne podopiecznych i wspierać terapię oraz proces leczenia w innowacyjny sposób. Jako lider opieki długoterminowej, czujemy się odpowiedzialni za wytyczanie nowych ścieżek dla domów opieki – powiedziała Beata Leszczyńska, prezes zarządu Orpea Polska.

To już trzecie wyróżnienie dla sieci Orpea Polska w konkursie OSOZ. Wcześniej firma została nagrodzona w kategorii – działania na rzecz pacjentów za bezpłatne warsztaty dla opiekunów nieformalnych oraz w kategorii innowacyjne pomysły w ochronie zdrowia za stworzenie wyjątkowej placówki jaką jest Klinika Wentylacji Respiratorem.

Klinika Konstancja jest największym w Polsce pozaszpitalnym oddziałem wentylacji mechanicznej. Powstała w roku 2003, działa w oparciu o kontrakt z NFZ. Oferuje 60 miejsc dla pacjentów oddychających przy pomocy respiratora. To jedyna placówka w województwie mazowieckim, opiekująca się pacjentami wentylowanymi w trybie stacjonarnym i w warunkach domowych, jak również unikatowy w skali kraju ośrodek przyjmujący także dzieci.

Czytaj także: Orpea w lipcu 2019 rozpocznie inwestycję w Poznaniu>>>

Największym atutem placówki jest umożliwianie podopiecznym prowadzenia aktywnego trybu życia poprzez telepracę, organizację wydarzeń kulturalnych, wycieczki czy wyjścia do teatru.

Konkurs Liderów, organizowany przez  czasopismo Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia, to coroczny plebiscyt, którego celem jest poszukiwanie i nagradzanie najcenniejszych inicjatyw oraz postaw w ochronie zdrowia.

Orpea Polska (wcześniej MEDI-system) działa od 2001 roku. Oferuje prawie 1000 miejsc w dziesięciu ośrodkach – domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych, głównie na Mazowszu, a także w Chorzowie i we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują mieszkania dla seniorów (formuła assisted living).

Firma jest częścią największej w Europie sieci domów opieki i klinik rehabilitacyjnych Orpea, obecnej w branży od 1989 roku lat z potencjałem blisko 87 000 miejsc (ponad 850 placówek) w 10 krajach europejskich, a także w Brazylii i Chinach.