Ortopeda ze szpitala MedPolonia na konferencji w Szanghaju

0
1547

Doktor Klaudiusz Kosowski, związany ze szpitalem i przychodnią MedPolonia, jako jedyny ortopeda z Poznania wziął udział w międzynarodowej konferencji ISAKOS, która odbyła się w Szanghaju, poświęconej najnowszym osiągnięciom w dziedzinie artroskopii, chirurgii kolanowej i medycyny sportowej.

ISAKOS to międzynarodowa konferencja o światowej renomie odbywająca się co dwa lata. W trakcie pięciu dni tegorocznej edycji jej uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najbardziej zaawansowanymi technikami chirurgicznymi oraz zaangażować się w dyskusję na temat bieżących zagadnień w zakresie praktyki ortopedycznej. (https://www.isakos.com/2017Congress).

– Uczestniczyłem głównie w sesjach dotyczących zagadnienia rekonstrukcji więzadła krzyżowego i problemów chrząstki stawowej. Szczególnie interesujące okazały się zagadnienia poświęcone tendinopatii, czyli grupie schorzeń związanych ze stanami zapalnymi ścięgna Achillesa oraz innych ścięgien. Tendinopatia ścięgna Achillesa jest jednym z najczęstszych problemów w obrębie aparatu ruchu, jakich doświadcza osoba uprawiająca bieganie, gdyż nadmierna eksploatacja i często powtarzające się obciążenie przeciąża ścięgno – mówi doktor Kosowski z MedPolonii.

Skuteczne leczenie tendinopatii, szczególnie w jej fazie zwyrodnieniowej (kiedy pacjent nie odczuwa bólu, ale dochodzi do częstych zerwań ścięgien), to nowość w medycynie. Aktualnie tylko jedna firma na świecie zajmuje się techniką polegającą na połączeniu przeszczepu cenocytów (namnożonych komórek ścięgna) i przeszczepieniu ich w obrębie chorego ścięgna wspomaganych czynnikami wzrostu.

– Mam nadzieję, że terapia będzie dostępna również w Europie, a MedPolonia będzie pierwszą placówką, która ją wdroży – podkreśla dr Kosowski. Hodowla tenocytów i wspomaganie ich działania czynnikami wzrostu to przyszłość w leczeniu tego typu schorzeń.

Kolejną interesującą nowością w medycynie, prezentowaną na kongresie w Szanghaju, są ksenografty, czyli przeszczepy odzwierzęce, na przykład ze ścięgna świni. Metoda ta była testowana w ramach badań klinicznych w szpitalu MedPolonia i będzie wkrótce dostępna do szerszego stosowania.  Wykorzystywana jest między innymi przy zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego, czyli przeszczepu do rekonstrukcji więzadła.

Równie ciekawym tematem poruszanym na konferencji były wiscoprotezy – od niedawna również dostępne w MedPolonii. Protezy stosowane są u pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą poddać się zabiegowi, jako alternatywa do operacji stawu kolanowego. Żel noltrex zostaje wstrzyknięty i działa jako wiscoproteza przez dwa lata. Nie wyleczy to stawu, ale znacząco poprawi komfort życia, gdyż pozwala kontrolować ból. Ten jest dużo mniejszy, zredukowany do minimum. To znakomite rozwiązanie zarówno dla biegaczy, gdyż ogranicza tarcie i pomaga zachować integralność chrząstki, jak i dla seniorów, gdyż przynosi ulgę w ciągłym podrażnieniu stawów, a także znakomicie służy procesowi resorpcji.

Szpital i przychodnia MedPolonia działa od ponad 8 lat. Zapewnia kompleksową diagnostykę  oraz leczenie w ponad trzydziestu specjalistycznych poradniach, dziesięciu pracowniach diagnostycznych oraz nowoczesnym laboratorium medycznym.

Posiada 28 miejsc szpitalnych w 19 pokojach. Rocznie w placówce   przeprowadzanych jest około 2200 operacji z zakresu chirurgii ogólnej, plastycznej,  neurochirurgii, okulistyki, ortopedii, laryngologii, ginekologii i urologii.

Pacjenci MedPolonii mogą korzystać z usług medycznych w trybie komercyjnym, a także w wybranych specjalizacjach w ramach kontraktu z NFZ.

Med Polonia prowadzi szpital i przychodnię przy ulicy Obornickiej 262 w Poznaniu a także działającą od 2015 roku przychodnię przy ulicy Starołęckiej 42.