OSSP: szpitale prywatne to niewykorzystany potencjał

Sektor szpitali prywatnych dysponuje dużym potencjałem, którego niewykorzystanie wciąż rośnie. Szpitale deklarują możliwość przyjęcia nawet 20 procent więcej pacjentów, a posiadany sprzęt specjalistyczny wykorzystują na poziomie średnio 70 procent – wynika z publikacji “Stan sektora szpitali prywatnych w Polsce”, przygotowanej przez OSSP.
-Okres pandemii Covid-19 wpłynął w sposób znaczny na organizację, a co za tym idzie funkcjonowanie szpitali prywatnych w Polsce i za granicą. Część naszych członków zmuszona została do całkowitej zmiany profilu, aby leczyć chorych na Covid-19. Wiązało się to ze znacznymi nakładami i mniejszymi przychodami. Kolejny już, szósty statystyczny portret sektora szpitali prywatnych pokazuje stale umacniającą się pozycję prywatnego sektora ochrony zdrowia – mówi Andrzej Sokołowski, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych w słowie wstępnym do publikacji.
Jako atuty sektora szpitali prywatnych wskazano w opracowaniu nowoczesną bazę lokalową i specjalistyczny sprzęt, poza tym elastyczność działania i szybkość reakcji na zmieniające się warunki prowadzenia działalności.
Czytaj także: Sektor prywatny ważną częścią systemu ochrony zdrowia >>>
Struktura sektora szpitali w Polsce w podziale na publiczne i niepubliczne (prywatne, samorządowe, non-profit) od lat nie zmienia się. Rynek szpitali w naszym kraju polega tym samym zmianom co rynek szpitali w Europie czy na świecie, idąc w kierunku efektywności z wykorzystaniem nowoczesnych metod leczniczych, spadku liczby łóżek i skracania czasu pobytu pacjenta.
Pandemia Covid-19 wskazała na jeszcze jeden ważny aspekt – rynek szpitali musi być zinformatyzowany i elastyczny w zakresie personelu i sprzętu, aby reagować na czas w sytuacji zagrożenia.
Z publikacji wynika, że przeciętny szpital prywatny należący do OSSP to podmiot o przychodach rocznych ze sprzedaży na poziomie 22,4 mln zł z marżą netto 4 procent. Koszty bieżącej działalności to w 74 procentach koszty wynagrodzeń kadry medycznej, które rosną niezależnie od rodzaju szpitala. Problemem jest nie tylko wynagrodzenie, ale też braki kadrowe i wiek aktualnie zatrudnionych osób.
W 2019 roku rentowność przeciętnego szpitala należącego do OSSP była wyższa niż w roku poprzednim: ROE wzrosło do 11 procent z 10 procent, ROA wzrosło z 3 procent do 5 procent, a ROS z 3 procent do 4 procent.
Zmiany na rynku, które wprowadziła sieć szpitali, pozbawiły szpitale prywatne gwarancji kontraktu z NFZ. Jednak nowe warunki działania stworzyły też nowe możliwości. Szpitale prywatne OSSP skierowały się w stronę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Czytaj także: Należy płacić za jakość leczenia, niezależnie od formy własności placówki>>>
Dynamika przychodu i zysku netto potwierdza elastyczność działania szpitali prywatnych i umiejętność zarządzania w zmieniających się warunkach ekonomicznych.
W tym roku Zeszyt Statystyczny Nr 6 połączony został z katalogiem szpitali członkowskich OSSP, który prezentuje wybrane placówki i firmy współpracujące.
Link do publikacji: www.szpitale.org >>>