Osteomed: przejęcie przez Synexus

0
1744

Dwaj najwięksi gracze polskiego rynku prywatnych ośrodków badan klinicznych: Centrum Medyczne Osteomed i Miedzynarodowa Grupa Osrodków Badawczych Synexus od poczatku maja działają pod jednym szyldem – Synexus. W efekcie połączenia firma obejmie 15 procent udziałów w rynku badan klinicznych w Polsce.

W Warszawie powstaje największy w Polsce i najbardziej nowoczesny w grupie Synexus ośrodek badan klinicznych. Po zlokalizowaniu regionalnej centrali firmy we Wrocławiu i wzmocnieniu pozycji ośrodka warszawskiego, Polska stała się dla Synexusa główną platformą do rozwoju w Europie Srodkowo-Wschodniej.

Przed połączeniem Osteomed i Synexus były liderami spośród firm specjalizujących się w prowadzeniu badan klinicznych w Polsce. Od początku maja działają pod wspólna nazwą Synexus, prowadząc cztery ośrodki – w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Gdyni. Wspólnie zatrudniają 100 osób. Powstały po połączeniu ośrodek w Warszawie będzie największą i najnowocześniejszą placówką tego rodzaju w kraju.

Dla działającej od 2003 roku w Polsce Grupy Synexus fuzja oznacza umocnienie pozycji w kraju i w regionie – z około 15 procentowym udziałem w rynku będzie niekwestionowanym liderem w Polsce. Od niedawna regionalna siedziba Synexus na Europę Środkowo-Wschodnią znajduje się we Wrocławiu.

– Osteomed wnosi do naszej działalności doświadczenie organizacyjne, naukowe i wykonawcze. Zważywszy na potencjał i znaczenie badan klinicznych w Polsce, połączenie naszych firm jest ważnym krokiem wzmacniającym pozycję Synexusa na rynku. Polska staje się naszą główną platformą do dalszego rozwoju w regionie – powiedział Christophe Berthoux, prezes Synexus.

Oprócz Polski Synexus prowadzi osrodki badawcze w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Bułgarii, Wegrzech, Ukrainie i RPA.

Warszawskie Centrum Medyczne Osteomed działa na polskim rynku od 1994 roku,specjalizuje się w prowadzeniu badan klinicznych na etapie potwierdzania skuteczności leków (II i III faza). Założone przez rodzinę Sawickich, przez 18 lat było zarządzane i kierowane przez dr. Andrzeja Sawickiego – wybitnego specjalistę w zakresie metabolicznych chorób kości i osteoporozy, dr Elżbietę Wiśniewską-Sawicką oraz Piotra Sawickiego. Centrum prowadzi również specjalistyczną przychodnię leczenia chorób układu kostno-stawowowego, której działalność będzie kontynuowana po połączeniu z Synexusem w nowym ośrodku.

Do nowej struktury firmy założyciele CM Osteomed wnoszą swoje doświadczenie i wiedzę oraz zapewniają sprawną integrację połączonych zespołów.

– Przez lata działalności CM Osteomed wyznaczało trendy działania na rynku, było wielokrotnie audytowane, miedzy innymi przez FDA otrzymując wysokie noty za jakość prowadzonych badań. Wysokie standardy pracy to nasz istotny wkład w rozwój polskiego rynku badań, będziemy dbać o ich utrzymanie i dalszą poprawę działając w ramach największej na świecie grupy ośrodków badawczych – mówi dr Andrzej Sawicki, który objął w Synexusie stanowiska Doradcy Medycznego.

Dotychczas ośrodki Osteomedu i Synexusa przeprowadziły w sumie 230 badan klinicznych, które objęły ponad 5000 pacjentów. W tej chwili we wszystkich ośrodkach Synexusa w Polsce prowadzone są badania miedzy innymi w zakresie: cukrzycy typu II, POChP, reumatoidalnego zapalenia stawów. Obecnie wszystkie ośrodki mają pod opieka 1200 osób. Dla pacjentów połączenie obu firm oznacza lepszy i łatwiejszy dostęp do ośrodków i badań.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości współpracy z dr. Andrzejem Sawickim i doświadczonym zespołem CM Osteomed. Wspólna praca i połączenie doświadczenia w rekrutacji pacjentów umocni naszą pozycję w Polsce – powiedział dr Radosław Janiak, dyrektor firmy Synexus na Europę Środkową i Wschodnią.

Obie firmy w ramach nowej struktury planują również kontynuowanie współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dobrej Praktyki Badan Klinicznych w Polsce (GCPpl). W Polsce rejestruje się około 500 badan klinicznych rocznie. Ośrodkom – zarówno prywatnym, jak i publicznym – przeprowadzenie badań zlecają bezpośrednio firmy farmaceutyczne lub firmy pośredniczące (tzw. CRO). Większość badań ma zasięg międzynarodowy.