Otwock: operacja z robotem w Europejskim Centrum Zdrowia

0
1004


W Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, Szpitalu im. F. Chopina, zespół urologów z Kliniki Urologii wykonał pierwszą w Polsce operację z zastosowaniem manualnego robota. Placówka planuje wykonywanie kolejnych tego typu operacji, a także szkolenie w tej technice lekarzy z innych ośrodków Polski i z zagranicy.

Dzięki „zmotoryzowanemu ręcznemu urządzeniu robotycznemu” procedury chirurgiczne mogą być wykonywane szybciej i z większą precyzją. Robot jest bardziej elastyczny niż ludzki nadgarstek, a szwy, które wykonuje sprzyjają szybszemu gojeniu pooperacyjnemu. Manualny robot przystosowany jest do zabiegów laparoskopowych w zakresie urologii, ginekologii oraz zabiegach przewodu pokarmowego, zapewniając alternatywną metodę minimalizującą inwazyjność w chirurgii. Pierwsza wykonana w Otwocku operacja z udziałem robota była wykonana u chorego na raka gruczołu krokowego.

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock, to prywatna placówka, w ramach której działają akademickie kliniki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, szkolące lekarzy w kilku specjalnościach: Klinika Urologii CMKP, prowadzona przez prof. Andrzeja Borówkę, Klinika Onkologii CMKP, której kierownikiem jest prof. Tadeusz Pieńkowski, w ramach której działa również część kliniczna chirurgii onkologicznej (prowadzona przez prof. W. Tarnowskiego) oraz kierowana przez prof. Adama Torbickiego Klinika Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP, czyli Klinika Kardioangiologii. Ośrodek świadczy usługi medyczne zarówno w ramach kontraktu NFZ, jak i komercyjnie.

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock posiada również Centrum Kształcenia Komplementarnego w Medycynie (CKKwM), w ramach którego działa także Instytut Wirtualnych Technik w Medycynie. CKKwM oferuje kursy doszkalające dla kadry medycznej w obszarach takich jak: praktyczna diagnostyka kliniczna, psychoonkologia oraz szkolenia np. z podstawowej i zaawansowanej statystyki medycznej, i inne. Instytut Wirtualnych Technik w Medycynie prowadzi szkolenia lekarzy w zakresie najczęstszych procedur chirurgicznych i interwencyjnych w medycynie. Szkolenia tego typu są rzadkością i zakładają wykorzystanie zaawansowanych systemów symulacji komputerowej oraz nowoczesnych metod audiowizualnych do nauki technik chirurgii laparoskopowej, kardiologii i radiologii interwencyjnej, a teraz również chirurgii robotycznej.