Otwock: Ośrodek Radioterapii rozpoczął hospitalizację

0
904


Nowy Ośrodek Radioterapii Euromedic w Otwocku rozpoczął hospitalizację pierwszych pacjentów. Ze względu na zapotrzebowanie, mimo braku kontraktu z NFZ, w placówce już przyjmowane są osoby ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową.

– Otwarcie ośrodka w Otwocku jest elementem realizacji przyjętej przez nas strategii i odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Mazowsza, którzy świadomi choroby nowotworowej obecnie zmuszeni są oczekiwać na rozpoczęcie leczenia radioterapeutycznego nawet 3 miesiące. Czas jest niezwykle ważnym czynnikiem w leczeniu nowotworów. Między innymi właśnie z powodu utrudnień w dostępie do nowoczesnych terapii prawie 50 procent pacjentów onkologicznych kwalifikowanych jest już do leczenia paliatywnego, co znacznie zmniejsza szanse wyleczenia. My chcemy to zmienić. – mówi dr n. med. Maciej Maria Kowalski, prezes firmy Euromedic Onkoterapia.

Eksperci z dziedziny onkologii zwracają uwagę, że liczba osób zapadających na choroby nowotworowe wymagających radioterapii w najbliższych latach wzrośnie nawet do 100 tysięcy rocznie. Już teraz corocznie leczy się w ten sposób około 80 tysięcy chorych.

– Euromedic Onkoterapia dostrzega te wciąż rosnące potrzeby. Od początku swojego istnienia w Polsce utworzyliśmy już 25 centrów diagnostycznych, 3 centra PET-CT oraz 4 ośrodki radioterapii. – dodaje Prezes Kowalski.

– Nasz ośrodek może przyjąć pacjentów natychmiast i od razu rozpocząć leczenie. Dzięki temu istnieje szansa nie tylko na zahamowanie choroby nowotworowej, ale również na  jej całkowite wyleczenie. Leczenie odbywa się przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, który jest nie tylko niezwykle precyzyjny, ale również bardzo bezpieczny dla chorego – tłumaczy dr n. med. Andrzej Radkowski, kierownik ośrodka Euromedic w Otwocku.

Ośrodek wyposażony został w 2 megawoltowe aparaty do teleradioterapii, aparat do brachyterapii HDR, wysokiej klasy tomograf komputerowy oraz sprzęt medyczny do planowania leczenia. Nowoczesne aparaty firmy Elekta wyposażone są w unikalny w Polsce 160-listkowy kolimator wielolistkowy system Agility, który umożliwia uformowanie terapeutycznej wiązki promieni najbardziej zbliżonej do kształtu naświetlanego guza nowotworowego.

– Dzięki temu jesteśmy w stanie zwiększyć skuteczność terapii przy jednoczesnym zmniejszeniu ekspozycji zdrowych tkanek na promieniowanie – dodaje dr Radkowski.

W Polsce na jeden aparat do naświetlania przypada średnio 420 tysięcy mieszkańców, co jest zdecydowanie zbyt dużą liczbą. Zgodnie z danymi WHO taki aparat powinien obsługiwać nieco ponad połowę z nich.

– Ośrodków leczących chorych cierpiących na schorzenia onkologiczne jest wciąż zbyt mało, a te istniejące często dysponują niedostateczną liczbą sprzętu do naświetlania. Zabiegi radioterapeutyczne zastosowane odpowiednio szybko dają szansę zarówno na zahamowanie choroby nowotworowej, jak i jej całkowite wyleczenie. Dzięki takim ośrodkom jak placówka Euromedic w Otwocku pacjenci zyskują szansę na wygranie z chorobą nowotworową – wyjaśnia Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Szybkie i nowoczesne leczenie pacjentów coraz częściej staje się możliwe jedynie dzięki zaangażowaniu prywatnego kapitału.
– Prywatne placówki idealnie uzupełniają ofertę dużych publicznych szpitali, zwiększając dostęp do usług radioterapeutycznych poza dużymi ośrodkami. Taka współpraca ma jednak sens tylko, jeśli pacjenci mogą korzystać z usług wszystkich ośrodków bezpłatnie – mówi Bogumiła Więckowska, Starosta Powiatu Otwockiego.

– Prywatne placówki to najlepsza odpowiedź na potrzeby polskiej służby zdrowia – zakup przez NFZ gotowych usług od wysoko wyspecjalizowanych i dobrze wyposażonych klinik prywatnych takich jak Euromedic jest właściwą odpowiedzią na ogromne potrzeby inwestycyjne polskiej onkologii. To korzyść nie tylko dla pacjentów, którzy zyskują bezpłatny i szybki dostęp do najnowocześniejszych usług, ale również dla płatnika, który ma gwarancję efektywnego wykorzystania środków publicznych oraz budżetu państwa, pacjenci mogą wrócić do normalnego życia, nie pobierając zasiłku i odprowadzając podatki. Mam nadzieję, że Otwock, który do tej pory słynął z leczenia schorzeń układu oddechowego oraz schorzeń ortopedycznych, stanie się teraz kolejnym uznanym w Polsce ośrodkiem leczenia chorób nowotworowych – powiedział podczas otwarcia Ośrodka Zbigniew Szczepaniak, Prezydent Otwocka.

Euromedic Onkoterapia tworzy w Europie Ośrodki Radioterapii, które dysponują oddziałami brachyterapii i teleradioterapii. W Polsce firma obecna jest od 2000 roku. Jej celem jest nie tylko wprowadzanie do Polski najnowocześniejszych metod i narzędzi leczenia chorób nowotworowych, ale również konsekwentne zwiększanie dostępu Polaków do tych usług. Euromedic Onkoterapia w Otwocku jest pierwszą placówką tej firmy w województwie mazowieckim oraz czwartą tego typu placówką po Wałbrzychu, Poznaniu i Koszalinie, należącą do firmy Euromedic w Polsce.

Euromedic International jest holenderską spółką holdingową, obecną na rynku od przeszło 22 lat, zatrudniającą blisko 6 000 specjalistów medycznych. Firma posiada centra w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Grecji, we Włoszech, w Turcji, Czechach, Rosji, Portugalii, Bułgarii, Szwajcarii, Irlandii i na Litwie.