Otwock: pionierski zabieg w ECZ

0
434

W Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku został wykonany pionierski zabieg angioplastyki płucnej wspomagany wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości (HoloLens) do projekcji holograficznej obrazu anatomicznego tętnic płucnych.

Trójwymiarowy model naczyń płucnych wykonany w technice 3D pomaga w przywracaniu drożności naczyń i usuwaniu skrzepów blokujących przepływ krwi przez płuca.

– To jest już kosmiczna technologia, która tuż przed oczami operatora wyświetla trójwymiarowy, holograficzny obraz rozgałęzionych naczyń, podkreśla profesor Marcin Kurzyna. – Ten obraz możemy sobie przybliżać i oddalać oraz wizualizować to, co jest najważniejsze na każdym etapie zabiegu.

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock to specjalistyczny szpital o rozszerzonym profilu onkologiczno-kardiologicznym, Centrum Kształcenia Komplementarnego oraz Centrum Medycyny Doświadczalnej. Na terenie ECZ działa także ośrodek radioterapii.

Centrum działa od 2004 roku. Oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane z NFZ. Wartość kontraktu na rok 2017 wynosi ponad 37 mln zł. Środki te finansują leczenie szpitalne, w takich zakresach jak chemioterapia, kardiologia, onkologia kliniczna, anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, urologia, programy lekowe, a także ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (świadczenie w zakresie onkologii, badanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego) oraz profilaktyczne programy zdrowotne.