Pacjenci chcą dopłacać do soczewek: wynika z badań Polskiego Związku Niewidomych

0
960

Polski Związek Niewidomych przeprowadził badania ankietowe wśród pacjentów z zaćmą, z których wynika, że chcą oni mieć prawo do dopłacania za wszczepienie nowoczesnej -zaawansowanej technologicznie soczewki w ramach operacji finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Z powodu interpretacji NFZ dotyczącej zakazu dopłat do świadczeń podstawowych, gwarantowanych w ramach ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa, placówki medyczne wykonujące operacje usunięcia zaćmy, musiały wycofać się z usługi wszczepiania nowoczesnych, wielofunkcyjnych soczewek za dopłatą.

– W tej chwili pacjent, któremu ze względu na stan zdrowia zalecane byłyby nowoczesne soczewki leczące nie tylko zaćmę, ale również inne wady oczu, takie jak np. astygmatyzm, musi wykonać zabieg usunięcia zaćmy poza refundacją, płacąc z własnej kieszeni nie tylko za soczewkę, ale też za cały zabieg. Mimo, że jako osobie ubezpieczonej przysługuje mu prawo do refundowanej operacji – komentuje Małgorzata Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych.

Z badań ankietowych przeprowadzonych przez PZN wynika, że aż 92 procent pacjentów nie zgadza się na to, by NFZ ograniczał ich wybór metod leczenia poprzez zakaz dopłat do lepszych materiałów. 97 procent ankietowanych chciałoby mieć możliwość wyboru sposobu leczenia zaćmy i wyboru rodzaju wszczepionej soczewki.

79 procent ankietowanych jest gotowych dopłacić do materiałów – soczewek, użytych w operacji zaćmy finansowanej przez NFZ, by w ten sposób mieć możliwość dostępu do najnowszych technologii leczenia, najbardziej odpowiadających ich potrzebom zdrowotnym.

Z badania wynika także, że pacjenci nie otrzymują rzetelnej informacji w placówkach medycznych. Aż 68 procent ankietowanych przy wyborze placówki świadczącej zabieg usunięcia zaćmy nie zostało poinformowana o tym, jaka soczewka mieści się w podstawowej wycenie operacji zaćmy w ramach umowy z NFZ. Prawie wszyscy przepytani pacjenci chcieliby, żeby lekarz wytłumaczył im, na czym polegają różnice w aktualnie dostępnych sposobach leczenia zaćmy, w tym w rodzajach dostępnych soczewek.