PAKS kupił udziały Centrum Kardiologii w Józefowie

0
1483

Spółka Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca S.A. kupiła większościowe udziały w Centrum Kardiologii w Józefowie. Drugim mniejszościowym udziałowcem jest spółka zależna PAKS – Nafis. Pozostali współwłaściciele posiadają około 20 procent udziałów.

– Na razie nie planujemy zmiany nazwy placówki. Będzie ona funkcjonować jako osobna firma, będąca częścią naszej grupy kapitałowej – mówi Paweł Buszman, prezes spółki Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. – Planujemy oczywiście inwestycje i dalszy rozwój działalności tej placówki.

Zarząd spółki Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca nie informuje, jaka była cena zakupu udziałów. Spółka Centrum Kardiologii Józefów Sp. z o.o. została zarejestrowana w roku 2004. 52 proc. udziałów posiadała w niej spółka Syngomed, który w 80 procentach należała do spółki Ado-Med ze Świętochłowic. Spółka Ado-Med została założona w 1991 roku i jest dystrybutorem diagnostycznej aparatury medycznej. Ado-Med posada także 55 procent udziałów w spółce Ado-Med Kliniki sp. z o.o. zarejestrowanej w Lublinie, która powstała w roku 2010. Na początku roku 2011 spółka Ado-Med Kliniki uruchomiła placówkę kardiologii inwazyjnej przy Szpitalu Wojewódzkim w Chełmie.

Centrum Kardiologii w Józefowie pełni 24-godzinny dyżur kardiologiczny. Dysponuje 19 łóżkami szpitalnymi, prowadzi także przychodnię kardiologiczną. Centrum świadczy pełen zakres usług kardiologii inwazyjnej. Kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia w roku 2011 ma wartość 10 188 484,93 zł. Na leczenie szpitalne przeznaczone jest 9 999 999,93 zł. Pozostała kwota finansuje ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

Prezes Buszman nie potwierdził informacji, że PAKS zamierza kupić udziały w spółce Allenort, również prowadzącej centra kardiologiczne.
– Bardziej interesuje nas tworzenie czegoś od podstaw niż kolejne akwizycje – mówi prezes Buszman. – Nasze plany dotyczące rozwoju działalności w najbliższych pięciu latach dotyczą zarówno kardiologii inwazyjnej, jak i chirurgii naczyniowej czy kardiochirurgii. Duża wagę przywiązujemy także do rozwoju nowych metod badawczych, dlatego chcemy inwestować w rozbudowę ośrodka naukowego. Współpracujemy w tym zakresie z wieloma firmami zagranicznymi. Ten zakres naszej działalności i know-how, jakim dysponujemy, było kluczowe dla funduszu inwestycyjnego Advent International, który niedawno został naszym udziałowcem.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (American Heart of Poland) zostały założone w 2000 roku przez grupę lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych w celu stworzenia sieci nowoczesnych oddziałów kardiologicznych i angiologicznych. Oddziały PAKS mieszczą się m.in. w Ustroniu, Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Kędzierzynie-Koźlu, Starachowicach, Mielcu, Polanicy Zdroju, Nysie, Tychach i Chrzanowie. PAKS prowadzi także szeroką działalność naukowo-badawczą, zarówno w zakresie badań klinicznych jak i eksperymentalnych. Kliniki Serca od 5 lat prowadzą własną pracownię doświadczalną oraz w oparciu o uzyskane z UE dotacje otwierają Centrum Badawczo-Rozwojowe. Advent International, międzynarodowy fundusz private equity, objął mniejszościowe udziały w spółce.

Spółka Nafis, prowadzi placówki na terenie województwa wielkopolskiego i łódzkiego: NZOZ Ośrodek Kardiologii Inwazyjnej w Lesznie, NZOZ Centrum Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii w Sieradzu, NZOZ Łęczyckie Centrum Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii w Łęczycy.