PAKS: nowa poradnia kardiologiczna w Myszkowie

0
1132


Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca przyjmują pierwszych pacjentów w poradni kardiologicznej, która została otwarta przy oddziale kardiologicznym w szpitalu powiatowym w Myszkowie. Poradnia uzupełnia ofertę oddziału kardiologicznego zapewniając kompleksową opiekę pod kątem chorób serca uwzględniającą nie tylko leczenie, ale również poradnictwo i prowadzenie po incydentach sercowych.

Poradnia kardiologiczna, znajdująca się w budynku Szpitala Powiatowego w Myszkowie w początkowym okresie będzie otwarta dla pacjentów we wszystkie poniedziałki, wtorki i środy. Godziny przyjęć będą na bieżąco dostosowywane do potrzeb pacjentów. Docelowo chorzy będą przyjmowani na konsultacje codziennie, za wyjątkiem weekendów.

– Dzięki istnieniu oddziału PAKS w Myszkowie mieszkańcy z tego terenu oraz okolic mają szansę na szybką interwencję kardiologiczną. Trafiają do naszego ośrodka w ciągu tzw. „złotej godziny”, dzięki czemu mają szansę na najbardziej efektywne leczenie, co w konsekwencji ma wpływ na stopień uszkodzenia mięśnia sercowego. Po zakończeniu terapii potrzebują jednak dalszego kontaktu z lekarzami, przede wszystkim po to, by podtrzymać efekty, jakie udało się nam osiągnąć jeszcze na oddziale szpitalnym. Poradnia kardiologiczna powstała właśnie z myślą o takich pacjentach. Chcielibyśmy w ten sposób zapewnić im kompleksową opiekę, obejmującą nie tylko leczenie, ale również profilaktykę wtórną – tłumaczy dr Artur Mendyk, Ordynator XV Oddziału Kardiologii PAKS w Myszkowie. – Poradnia pozwoli nam także szybciej wykrywać ewentualne schorzenia u pacjentów, u których nie wystąpiły jeszcze incydenty kardiologiczne. Dzięki temu być może nigdy nie dojdzie u nich do poważnych komplikacji zdrowotnych i nie będą musieli być hospitalizowani – dodaje.

Oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Myszkowie, przy którym otwarta została poradnia kardiologiczna, działa od października 2013 roku diagnozując oraz lecząc pacjentów cierpiących na niestabilną chorobę wieńcową, z zawałami serca, jak również z ciężką niewydolnością krążenia. Oddział wyposażony jest w nowoczesny blok operacyjny, a do dyspozycji pacjentów są trzy sale chorych. Oddział PAKS pełni całodobowy dyżur.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca podjęły współpracę ze Szpitalem Powiatowym w Myszkowie w grudniu 2012 roku, w wyniku przetargu na dzierżawę pomieszczeń po starym bloku operacyjnym. Prawie 400 metrów kwadratowych powierzchni placówki przeszło gruntowny remont obejmujący obecny oddział kardiologiczny, ale również części wspólne szpitala, między innymi klatki schodowe.

Otwarcie oddziału i poradni PAKS w Myszkowie jest elementem strategii konsekwentnie realizowanej przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, polegającej na oferowaniu chorym kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia, blisko ich miejsca zamieszkania. Opieka nad pacjentem kardiologicznym w ośrodkach PAKS obejmuje, oprócz leczenia w ramach procedur interwencyjnych lub kardiochirurgicznych, diagnostyki i poradnictwa także rehabilitację będącą nierozerwalnym elementem terapii, istotnie poprawiającym efekt całego leczenia kardiologicznego, realizowaną na bazie uzdrowiska Ustroń. Grupa American Heart of Poland, do której należy sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca przez 3 ostatnie lata zainwestowała w nie blisko 60 mln zł, koncentrując się głównie na podniesieniu jakości oferowanych zabiegów i bazy noclegowej. Tylko w roku 2013   ośrodkach PAKS leczono około 30 tysięcy chorych, w tym ponad pięć tysięcy z zawałem serca.