PAKS: oddział w Mielcu po modernizacji

0
1000

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca (PAKS) w Mielcu są gotowe do przyjęcia pierwszych pacjentów w świeżo wyremontowanym i rozbudowanym V Oddziale Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii. Dzięki unowocześnieniu placówki oraz dwukrotnemu zwiększeniu liczby łóżek ośrodek będzie mógł jeszcze lepiej zabezpieczać potrzeby mieszkańców powiatu mieleckiego oraz okolic.

W V Oddziale Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii PAKS w Mielcu, działającym na terenie szpitala powiatowego, już od 2006 roku są diagnozowani i leczeni pacjenci cierpiący na schorzenia układu krążenia. W ramach oddziału pełniącego 24-godzinny dyżur, realizowany jest program leczenia świeżego zawału i niestabilnej choroby wieńcowej.

– Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca to sieć placówek powstających w mniejszych miejscowościach, jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjentów. Oddział w Mielcu jest tego świetnym przykładem.– mówi Jacenty Drópiewski, członek zarządu, dyrektor do spraw inwestycji w American Heart of Poland. – Chorzy w stanie zagrożenia życia z zawałami nie muszą być wożeni przez pogotowie ratunkowe do szpitali w dużych miastach, oddalonych często o dziesiątki kilometrów od ich domów. Mają także łatwiejszy dostęp do bezpłatnego planowego lub ambulatoryjnego trybu leczenia. – dodaje.

Oddział przeszedł gruntowny remont. Został on umieszczony na nowym piętrze, które powstało jako nadbudowa nad Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.
– Otwarcie nowego powiększonego oddziału było możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy zarówno z władzami powiatu mieleckiego, jak i szpitalem – podkreśla Jacenty Drópiewski. – To właśnie ze strony dyrekcji szpitala wyszedł nowatorski pomysł stworzenia nadbudowy oraz jej wykonanie w stanie surowym. Rozwiązanie to zapewniło dodatkową powierzchnię, niezbędną do rozbudowy oddziału kardiologicznego.

W wyniku modernizacji liczba łóżek zwiększyła się blisko dwukrotnie – z jedenastu do dwudziestu. Do dyspozycji pacjentów są nowe przestronne trzyosobowe sale, każda wyposażona w łazienkę, z których dwie przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Klinika po rozbudowie dysponuje również kardiologiczną izbą przyjęć oraz nowymi pokojami – zabiegowym, pielęgniarskim, lekarskim.

– Tylko w 2014 roku na nasz oddział trafiło blisko 1400 pacjentów dotkniętych chorobami serca, w tym wielu znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu zdrowia, a nawet życia. Dzięki zrealizowanej modernizacji będziemy mogli w kompleksowy sposób zabezpieczać potrzeby chorych z zakresu kardiologii, które w przypadku mieszkańców powiatu mieleckiego oraz innych okolicznych powiatów są ogromne – komentuje ordynator dr Adam Młodziankowski z PAKS w Mielcu.

V Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii PAKS w Mielcu od początku funkcjonowania wyposażony jest dodatkowo w angiograf, mający zastosowanie zarówno w procesie diagnostycznym (ocena stanu naczyń wieńcowych, mózgowych, nerkowych i tętnic kończyn dolnych), jak i leczniczym (angioplastyka tętnic wieńcowych i obwodowych).

PAKS ma w planach zmianę tego siedmioletniego sprzętu na nowy w ciągu najbliższych miesięcy, Klinika wykorzystuje również nowoczesne urządzenia do obrazowania tętnic wieńcowych techniką ultrasonografii wewnątrznaczyniowej. Od stycznia 2014 roku, oprócz hospitalizacji PAKS w Mielcu swoim pacjentom oferuje także usługi z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Od początku powstania poradni przyjętych zostało 2015 chorych.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca to sieć ponad 30 wyspecjalizowanych oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. Założone w 2000 roku, z inicjatywy lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych, wchodzą w skład Grupy American Heart of Poland obejmującej swoim zasięgiem również jeden z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie – Uzdrowisko Ustroń. Tylko w 2013 roku w ośrodkach PAKS leczono około 30 tysięcy chorych, w tym ponad 5 tysięcy osób z zawałem serca.