PAKS: otwarcie Centrum Sercowo-Naczyniowego w Wodzisławiu Śląskim

0
839


29 września 2014 w Wodzisławiu Śląskim otwarto Centrum Sercowo-Naczyniowe, prowadzone przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Na razie dla pacjentów dostępne są tylko przychodnie: kardiologiczna i chirurgii naczyniowej. Oddziały kardiologiczny i chirurgii naczyniowej zostaną otwarte po uzyskaniu przez PAKS kontraktu z NFZ.

– Od początku działalności staramy się oferować chorym kompleksową diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia, blisko ich miejsca zamieszkania, dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że w Wodzisławiu otwieramy kolejny nasz ośrodek – podkreśla profesor Paweł Buszman, prezes grupy American Heart of Poland, która jest właścicielem PAKS. – Mamy nadzieję, że bardzo szybko będziemy mogli wykonywać w Wodzisławiu zabiegi i operacje – dodaje prezes Buszman.

Na razie w wodzisławskiej placówce PAKS pacjentów będzie przyjmować 5 lekarzy –  3 kardiologów i 2 chirurgów naczyniowych. Docelowo nowy ośrodek PAKS w Wodzisławiu Śląskim będzie dysponować 34 miejscami dla pacjentów na dwóch oddziałach: kardiologicznym i chirurgii naczyniowej. Placówka zostanie wyposażona w nowoczesny blok operacyjny składający się z dwóch sal. Pierwsza przewidziana jest do wykonywania zabiegów klasycznych chirurgii naczyniowej, a druga do zabiegów endowaskularnych. Dodatkowo placówka będzie dysponować 4 łóżkowym Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej oraz 6-łóżkowym Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Na razie placówka PAKS w Wodzisławiu Śląskim nie jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt. – Gdy tylko NFZ ogłosi konkurs na świadczenie usług z zakresu kardiologii i chirurgii naczyniowej, to wtedy w ciągu sześciu tygodni jesteśmy w stanie cały sprzęt i wyposażenie ściągnąć i zainstalować – zapewnia Jacenty Drópiewski, członek zarządu grupy AHP ds. inwestycji.

Najnowsza inwestycja Polsko-Amerykańskich Klinik Serca kosztowała 12 mln złotych. Dodatkowych 6,5 – 7 mln złotych trzeba będzie jeszcze wydać na zakup sprzętu i wyposażenia.
– Pieniądze na ten cel mamy zarezerwowane w naszym budżecie. Wszystkie wydatki na tę inwestycję pokryliśmy ze środków własnych – informuje Jacenty Drópiewski. Oprócz nowoczesnego budynku spółka wybudowała 3 parkingi dla kilkudziesięciu samochodów. Mogą z nich korzystać nie tylko pacjenci PAKS, ale również osoby korzystające z usług wodzisławskiego szpitala miejskiego.

Otwarcie kolejnego ośrodka PAKS w Wodzisławiu Śląskim jest elementem realizowanej konsekwentnie strategii, polegającej na oferowaniu chorym kompleksowej diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia, blisko miejsca ich zamieszkania. Opieka nad pacjentem kardiologicznym w ośrodkach PAKS obejmuje, oprócz leczenia w ramach procedur interwencyjnych lub kardiochirurgicznych, diagnostyki i poradnictwa, także rehabilitację w Uzdrowisku Ustroń.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca to sieć ponad 30 wyspecjalizowanych oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. Założone w 2000 roku, z inicjatywy wybitnych lekarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych, wchodzą w skład Grupy American Heart of Poland obejmującej swoim zasięgiem również jeden z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie – Uzdrowisko Ustroń. Tylko w ubiegłym roku w ośrodkach PAKS leczono około 30 tysięcy chorych, w tym ponad 5 tysięcy osób z zawałem serca.