PAKS przejmie oddział szpitala w Dąbrowie Górniczej

0
1190

Spółka Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca przejmie od 1 stycznia 2012 roku Oddział Kardiologii z Intensywnym Nadzorem Kardiologicznym Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. PAKS od 2005 roku prowadzi w tym szpitalu III Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Angiologii i Elektrokardiologii.

O likwidacji szpitalnego oddziału kardiologii i ogłoszeniu konkursu na jego dzierżawę zadecydowała we wrześniu 2011 roku Rada Miasta Dąbrowy Górniczej (miasto jest organem prowadzącym szpitala). Decyzja ta była spowodowana sytuacją ekonomiczną szpitala i była jednym z rozwiązań pozwalających na optymalizację kosztów placówki. W 2011 roku kontrakt szpitala z NFZ na świadczenia w zakresie kardiologii wynosił 3,7 mln zł. Na oddziale leczeni są pacjenci, którzy już przeszli zabiegi w pracowni hemodynamiki, prowadzonej przez PAKS. Cały kontrakt szpitala w Dąbrowie Górniczej z Narodowym Funduszem Zdrowia w 2011 roku wynosi 50 mln zł.

Oddział Kardiologii z Intensywnym Nadzorem Kardiologicznym posiada 38 łóżek oraz 10-łóżkową sale intensywnego nadzoru kardiologicznego z pełnym monitoringiem pacjenta i dostępnością do urządzeń ratujących życie oraz jedno stanowisko tzw. Telemetria (możliwość monitoringu pacjenta chodzącego na terenie oddziału). Przy oddziale znajduje się pracownia UKG wyposażona w nowoczesny aparat do wykonywania badania echokardiograficznego serca. Oddział zapewnia kontynuację leczenia w poradniach przyszpitalnych. Na oddziale pracuje pięciu specjalistów z dziedziny kardiologii. Jest tutaj prowadzone leczenie ostrego zawału, niewydolności krążenia ostrej i przewlekłej niewydolności krążenia, ostrej i przewlekłej niewydolności oddechowej i nadciśnienia tętniczego.

Oprócz oddziału kardiologii PAKS przejmie również poradnię kardiologiczną, pracownię EKG oraz pracownię echokardiografii.
III Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Angiologii i Elektrokardiologii, prowadzony przez PAKS od 2005 roku, dysponuje dwuosobowymi salami chorych wyposażonymi w oddzielne węzły sanitarne, salą Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, nowoczesnym angiografem mającym zastosowanie w procesie diagnostycznym (ocena stanu naczyń wieńcowych, mózgowych, nerkowych i tętnic kończyn dolnych) i leczniczym (angioplastyka tętnic wieńcowych i obwodowych). W klinice znajduje się nowoczesna pracownia badań nieinwazyjnych oraz poradnia kardiologiczna.

Oddziały PAKS mieszczą się także w Ustroniu, Bielsku-Białej, Kędzierzynie-Koźlu, Starachowicach, Mielcu, Starachowicach, Polanicy Zdroju, Nysie, Tychach, Chrzanowie, Rzeszowie i Bełchatowie. Poradnie działają także we Wrocławiu i Krakowie. W Oleśnicy, Dąbrowie Górniczej i Starachowicach działają pracownie tomografii komputerowej, w Chrzanowie – pracownia rezonansu magnetycznego.