PAKS: warsztaty medyczne dla licealistów
Uczestnicy warsztatów medycznych dla licealistów w Bielsku-Białej, źródło: www.ahop.pl,
Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Bielsku-Białej już po raz trzeci gościły laureatów konkursu na temat chorób sercowo-naczyniowych. Byli to uczniowie sześciu liceów z Tych, Katowic i Bielska-Białej, który uczestniczyli w warsztatach z zakresu kardiologii i kardiochirurgii.
Młodzi pasjonaci medycyny mogli poznać różnego rodzaju procedury medyczne, brali udział w kursie szycia chirurgicznego, w kursie pierwszej pomocy, a nawet w operacji na otwartym sercu.
– Dzięki warsztatom możemy pokazać młodym ludziom naszą codzienną pracę na oddziale, wspierać ich w poszerzaniu swojej pasji i wiedzy, a także zachęcać do związania swojej przyszłej kariery zawodowej właśnie z medycyną – wyjaśniał jeden z głównych inicjatorów spotkania – prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator Oddziału Kardiologii i dyrektor Ośrodka Kardiologiczno-Kardiochirurgicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej, Grupa American Heart of Poland.
Uczniowie spotkali się też z prof. dr. hab. n.med. Andrzejem Bochenkiem, współzałożycielem Grupy American Heart of Poland który opowiadał o tym, dlaczego warto wybrać zawód lekarza. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Akademii Śląskiej, a w imieniu Jarosława Klimaszewskiego – Prezydenta Bielska-Białej głos zabrał zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Bartłomiej Łukosz.
Uczestnicy spotkania mieli nie tylko okazję poznać „od kuchni” pracę kardiologów i kardiochirurgów – mogli również podzielić się swoją wizją na temat tego, jak będzie wyglądać medycyna w 2050 roku. Zażegnanie kryzysu w transplantologii, poradnictwo genetyczne, leczenie z użyciem bakteriofagów, bioreaktory kości – to tylko część pomysłów, które pojawiły się w prezentacjach entuzjastów medycyny.
Nowa metoda leczenia w placówce PAKS
Oddział kardiologii Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej należy do Grupy American Heart of Poland, która prowadzi w całej Polsce 24 ośrodki, oferujące wielospecjalistyczną opiekę medyczną, edukację prozdrowotną, profilaktykę, diagnostykę, leczenie oraz rehabilitację.
Placówki wspierają pacjentów cierpiących na choroby cywilizacyjne, w szczególności osoby z różnymi postaciami ostrego zespołu wieńcowego, miażdżycą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, niewydolnością krążenia oraz wadami serca.
Do Grupy AHP obok Polsko-Amerykańskich Klinik Serca należą również szpitale wielospecjalistyczne, laboratoria, Uzdrowisko Ustroń oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe.
Źródło: www.ahop.pl