Pandemia zmieniła podejście do opieki zdrowotnej

Pandemia zmieniła na trwale podejście pacjentów do opieki zdrowotnej i wpłynęła na ich nawyki, a telemedycyna stała się trwałym elementem tej opieki – mówi Michał Rybak wiceprezes ds. operacyjnych Grupy Lux Med, ekspert grupy „Zdrowie Polaków po pandemii”, która spotyka się w ramach projektu „Zdrowa Perspektywa”.
Epidemia wprowadziła wiele zmian w naszym życiu, a ich skutki mogą być często zaskakujące. Zmiana nawyków, związana z dezynfekcją, dystansem i noszeniem maseczek spowodowała spadek liczby zakażeń i zachorowań, między innymi na grypę. Jest to zjawisko niespotykane od wielu lat.
– Dobrze byłoby ten pozytywny trend zachować na dłużej, zarówno za pomocą zachęt jak i odpowiednich przepisów – mówi Michał Rybak.
Znaczącą zmianą w opiece zdrowotnej jest telemedycyna, która rozwijała się już wcześniej, ale w okresie pandemii nastąpiło znaczne przyspieszenie tego rozwoju.
– Dla wielu pacjentów jest to wygodna forma konsultacji, także lekarze nauczyli się jej stosowania i rozumieją, że jest to jedynie część procesu leczenia a nie coś, co go zastępuje. Dalszy jej rozwój jest nieunikniony – dodaje.
Czytaj także: Sektor prywatny wspiera rozwój kadr medycznych>>>
Epidemia uświadomiła wartość zdrowia także pracodawcom, którzy zrozumieli, że finansowanie opieki zdrowotnej jest inwestycją przynoszącą pozytywne efekty, wpływające na działalność i efektywność firmy.
Ekspertka grupy „Harmonia w życiu i pracy” dr hab. Justyna Domienik-Karłowicz z Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia zwróciła uwagę na to, że warto zapewnić wsparcie psychologiczne osobom aktywnym zawodowo. Pracodawca powinien traktować każdego pracownika indywidualnie, dobrze rozumieć członków swojego zespołu i uważnie ich słuchać. Ważne jest też właściwe zachowanie proporcji pomiędzy życiem osobistym, a pracą zawodową.
Jednym z tematów dyskutowanym przez ekspertów grupy „Nowy przywódca w czasach transformacji” było motywowaniu pracowników w czasie epidemii Covid-19. Marek Talarczyk, prezes Netguru, przedstawił sposoby integracji stosowane podczas pracy zdalnej (na przykład poprzez spotkania wirtualne organizowane za pomocą specjalnej aplikacji). Mówił też o kulturze firmy, w której istotne są takie wartości jak zaufanie, współpraca, ambicja czy docenianie innych.
W ramach projektu działają także grupy: Co dalej z globalizacją? Innowacje – czy wymyśliliśmy już wszystko? oraz Profilaktyka i sport.
Pobierz raport: Zdrowie Polaków po pandemii. Co możemy zrobić razem>>>
„Zdrowa Perspektywa”, projekt realizowany przez Grupę Lux Med oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie, to inicjatywa, której celem jest zebranie inspiracji i innowacyjnych rozwiązań, które pozwoliły przetrwać rok 2020, ale także wykorzystanie ich do przeprowadzenia zmian.
Eksperci z różnych dziedzin, pracujący w ramach projektu w sześciu grupach roboczych, szukają odpowiedzi na pytania – Jakie wnioski wyciągnęliśmy z poprzedniego roku? Czego się nauczyliśmy? jakie problemy wciąż wymagają uwagi i rozwiązania? Starają się także poznać najlepsze praktyki wypracowane w odpowiedzi na pandemiczną rzeczywistość roku 2020.
Działania podejmowane w ramach programu „Zdrowa Perspektywa” można śledzić na profilach grupy na Linkedin i Twitterze oraz na YouTube.