Penta Investments: nabycie aptek Mediq

0
900

Penta Investments, środkowoeuropejska grupa inwestycyjna, kupuje pteki Mediq, zarządzane dotychczas przez grupę ACP Pharma. Penta Investments jest większościowym udziałowcem EMC Instytut Medyczny S.A., największego w Polsce właściciela szpitali i przychodni na rynku prywatnych usług medycznych.

Transakcja zakupu aptek Mediq jest częścią procesu sprzedaży ACP Pharma SA, w którym Penta bierze udział w partnerstwie z firmą Neuca SA. Po jej sfinalizowaniu polska część sieci aptek należących do Penta, będzie liczyć blisko 300 punktów i stanie się drugim największym podmiotem na rynku aptecznym w Polsce. Transakcja wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wartość transakcji wyniesie 224 miliony złotych.
– W wyniku nabycia aptek Mediq w Polsce – sieć aptek Dr.Max z portfolio Penta zajmie jedną z czołowych pozycji na rynku polskim. W kolejnych miesiącach będziemy koncentrować się na konsolidacji nowo przejętych sieci aptek. Naszym celem jest zaoferowanie klientom jak największej i najlepszej oferty usług i świadczeń – mówi Eduard Matak, Partner Penta Investments, zarządzający inwestycjami w sektorze opieki zdrowotnej.

Dr.Max jest jedną z najbardziej znaczących spółek portfelowych Penta. W wyniku tej transakcji Dr.Max wzmocni istotnie swoją pozycję na polskim rynku i przyspieszy ekspansję w kraju.

Penta Investments jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną założoną w 1994 r., działającą w sektorach private equity i real estate. W obszarze private equity Penta zarządza funduszem typu evergreen – należącym do partnerów, jedynych udziałowców firmy. Całkowita wartość aktywów Penta wyniosła w 2012 r. 5,9 mld euro. Spółki portfelowe Penta zapewniają ponad 33.000 miejsc pracy, a ich łączne przychody wyniosły w 2012 r. 4,4 mld euro. Penta inwestuje w sektorach: detalicznym, ochrony zdrowia, lotniczym, budowy maszyn i narzędzi, rozrywkowym oraz w projekty bankowe. W 2005 r. Penta rozpoczęła inwestycje w segmencie nieruchomości i obecnie realizuje projekty w Czechach i na Słowacji oraz planuje rozwijać portfolio nieruchomości w Polsce. Firma działa w ponad 10 krajach Europy i ma biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium. Aktualnie portfolio inwestycyjne Penta w Polsce obejmuje takie podmioty jak: Grupa Empik Media & Fashion, Fortuna zakłady bukmacherskie, Iglotex, Dr. Max i Clar System.