Penta inwestuje w rynek ochrony zdrowia

0
953

Środkowoeuropejska grupa inwestycyjna Penta Investments kolejny rok z rzędu odnotowała znaczący wzrost zysku netto o 25 procent do 251 mln euro. Rok wcześniej było to 200 mln euro. Jednym z obszarów, na którym inwestuje grupa, jest rynek ochrony zdrowia.

Łączna wartość aktywów Penty wzrosła o 21 procent do 8,5 mld euro. W roku 2015 było to 7 mld euro.  Do wzrostu wyników finansowych Penty przyczyniły się wyniki i rozwój spółek    portfelowych  oraz zrealizowane transakcje sprzedaży kompleksu biurowego Florentinum i spółki Gimborn.

W 2016 roku Penta zainwestowała łącznie 510 mln euro, zarówno w akwizycje nowych projektów, jak i rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego.

– Penta skupia się na rozwijaniu i wzroście wartości swoich sześciu długoterminowych platform inwestycyjnych, czyli usług finansowych, nieruchomości komercyjnych, handlu detalicznego, usług opieki  zdrowotnej,  produkcji  i mediów. W 2016 roku kontynuowaliśmy realizację  naszej strategii budowy  regionalnych liderów, w szczególności w odniesieniu do   międzynarodowej ekspansji sieci aptek Dr.Max – skomentował Łukasz Waszak, Investment Manager, Penta Investments.

W 2016 roku spółki portfelowe Penty wygenerowały łącznie ponad 5,6 mld euro przychodów i 322 mln euro skorygowanej EBITDA.  

Penta realizuje największą prywatną inwestycję w sektorze ochrony zdrowia na Słowacji  –   budowę szpitala wielospecjalistycznego w Bratysławie  o wartości ponad 100 mln euro. Planowany termin zakończenia inwestycji to I kwarta 2021 roku.

Penta rozpoczęła także działalność w sektorze ochrony zdrowia w Czechach poprzez akwizycję szpitala w  Vrchlabi.  Poza tym w 2016 roku Penta  poprzez  spółkę EMC   Instytut Medyczny S.A. dokonała w Polsce akwizycji grupy Aktywne Centrum Zdrowia  (obejmującej 7 przychodni we Wrocławiu, Oleśnicy, Bierutowie i Sycowie), jak również nabyła szpital  w Topolczanach na Słowacji .

Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Penty. Od dekady Penta jest aktywnym inwestorem na rynku polskim, na którym aktualnie rozwija 10 projektów inwestycyjnych.

Jeden z nich dotyczy spółki EMC Instytut Medyczny, notowanej na GPW  w Warszawie. Jest to największy w Polsce gracz na rynku prywatnych usług medycznych, z siecią 10 szpitali i 26 przychodni , które obejmują opieką ponad milion pacjentów w sześciu województwach: dolnośląskim, opolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, śląskim i mazowieckim.

Poprzez EMC Penta zainwestowała w Prywatną Lecznicę Certus – podmiot skupiający szpital, ambulatorium, dwa centra medyczne w Poznaniu oraz centrum medyczne w Swarzędzu.

Penta zainwestowała także w Dr.Max, jedną z wiodących sieci aptecznych w Polsce, liczącą prawie 400 punktów aptecznych, będącą częścią holdingu Dr.Max, regionalnego lidera na rynku aptecznym z siecią 1053 aptek na Słowacji, w Polsce, Czechach i Serbii.

Penta jest środkowoeuropejską grupą inwestycyjną, założoną w 1994 roku, działającą   głównie w  sektorach: ochrony zdrowia, usług finansowych, produkcji, handlu detalicznego  i   nieruchomości. Grupa zarządza funduszem typu evergreen, należącym do partnerów  – jedynych udziałowców firmy. Spółki portfelowe Penta zapewniają 32.000 miejsc pracy.

Penta działa w ponad 10 krajach Europy  i prowadzi biura w Pradze, Bratysławie, Warszawie i Monachium.