Pierwszy w Polsce echolaser w szpitalu EuroMediCare

0
9546

Szpital EuroMediCare z Wrocławia posiada, jako pierwszy w Polsce, innowacyjny echolaser do niszczenia nowotworów. Urządzenie to sprawdza się zarówno w terapii zmian złośliwych jak i niezłośliwych i pozwala na skuteczne i precyzyjne zniszczenie guza podczas krótkiego, bezbolesnego zabiegu.

Zabiegi nie są refundowane przez NFZ. Ich cena zależy od rodzaju zabiegu i może wynieść od 10 tys. zł do 30 tys. zł.

Echolaser wykorzystuje technologię ultradźwiękową oraz laser wielokanałowy. Zabieg polega na wprowadzaniu energii lasera bezpośrednio do zmienionej chorobowo tkanki i zniszczeniu jej. Kontrola USG umożliwia monitorowanie położenia aplikatorów światła laserowego. Urządzenie jest wykorzystywane w szpitalach Europy Zachodniej. W Polsce nie ma go żaden inny szpital.

– Zastosowanie echolasera pozwala uzyskać lepsze wyniki niż starsze metody termoablacji RF i mikrofalami. Można go stosować między innymi w zmianach pierwotnych i przerzutowych do wątroby, nieoperacyjnych guzach trzustki, guzach nerek i nadnerczy. Także w wybranych przerzutach do kości i jamy otrzewnej oraz przestrzeni zaotrzewnowej, mięsakach kości i tkanek miękkich. Sprawdza się również w niszczeniu węzłów chłonnych z przerzutami na szyi i w jamie brzusznej oraz łagodnych zmian tarczycy i niedużych mięśniaków macicy. Często to najlepsze zarówno z punktu widzenia lekarza i pacjenta rozwiązanie terapeutyczne – wyjaśnia dr Tomasz Sędziak, chirurg onkolog z wrocławskiego szpitala EMC, w którym wykonywane są zabiegi.

Regularne zabiegi echolaserem w tej placówce rozpoczęły się 24 marca 2018, kiedy to usunięte zostały dwa nowotwory: łagodna zmiana w nerce oraz guz przerzutowy do kości.

– W zależności od rodzaju guza i jego umiejscowienia zabieg można wykonać bez znieczulenia lub w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci mogą wrócić do domu nawet tego samego dnia. Takie leczenie nie tylko jest skuteczne i nie pozostawia blizn. To naprawdę rewolucja pośród małoinwazyjnych metod chirurgicznych – dodaje Tomasz Sędziak.

Szpital EuroMediCare oferuje świadczenia w zakresie chirurgii onkologicznej, chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii laparoskopowej, ortopedii i leczenia otyłości. Działa tutaj Centrum Chorób Przewodu Pokarmowego, oferowana jest diagnostyka i leczenie chorób endokrynologicznych, ginekologicznych oraz wewnętrznych. Działają  poradnie specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne, między innymi rezonansu magnetycznego.

Placówka należy do Grupy EMC, która prowadzi na terenie sześciu województw 26 przychodni i 10 szpitali, wszystkie z nich znalazły się w sieci.