Placówki niepubliczne nie starają się?

0
1238

Nierówne traktowanie świadczeniodawców niepublicznych, które szczególnie dotkliwie dotknęło placówki z Małopolski, gdzie propozycje kontraktów zakładały obniżkę o 45%, było elementem zdecydowanej krytyki Związku. Wspólne działania z Konfederacją Pracodawców Polskich doprowadziły 7 stycznia do wycofania się oddziału małopolskiego z 20% obniżki wartości punktu. Jednak nadal trwa walka o samą wysokość kontraktu. Reakcje mediów nie zawsze są dla niepublicznego środowiska przychylne.

Oglądana przez pół miliona widzów, adresowana do szerokiej publiczności, telewizja TV Biznes, komentując nierówne traktowanie świadczeniodawców niepublicznych zasugerowała, że być może nasze środowisko powinno się bardziej starać. ?Ten kto zakładał tego typu placówkę, musiał się liczyć, że będzie działał na rynku, który jest otwarty i musi zawalczyć o klienta” – powiedział redaktor prowadzący program z udziałem Roberta Mołdacha, Dyrektora Zarządzającego Związku i eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich. Dodał, że dwie strony, publiczni i niepubliczni, muszą się starać. Robert Mołdach zdecydowanie przeciwstawił sugestiom braku starań. ?Zarzut, że niepubliczne placówki się nie starają jest nieuzasadniony i niesprawiedliwy” zdecydowanie ripostował Robert Mołdach. Własność placówek ochrony zdrowia nie powinna mieć żadnego znaczenia przy ocenie ich działania. Założenie, że szpital niepubliczny jest z gruntu nastawiony na pacjenta, który może zapłacić jest całkowicie nieuprawnione. ?Mamy szereg szpitali niepublicznych, prowadzonych także przez spółki giełdowe, które działają w powiatach i małych miejscowościach” dodał Robert Mołdach. Rynek powinniśmy dzielić nie ze względu własność prywatną czy publiczną świadczeniodawców tylko ze względu na płatników usług. To jest spojrzenie, które przyświeca nowoczesnemu spojrzeniu na ochronę zdrowia, skonkludował Robert Mołdach.

Mimo dwudziestu lat transformacji, środowisku prywatnych pracodawców ochrony zdrowia wciąż przychodzi walczyć z duchami przeszłości. Kwestia wielkości kontraktów w Małopolsce na dzień 11 stycznia 2010 wciąż nie jest rozstrzygnięta. Obejrzyj pełen wywiad z Robertem Mołdachem po zalogowaniu. Materiał przeznaczony jest wyłącznie do użytku wewnętrznego członków Związku.